Novi
šokantni podaci o stravičnim razmjerama zločina koji se dogodio u
Odesi, koji drastično mijenjaju serviranu nam sliku od strane
mainstream medija o prirodi i razmjerama tog zločina, preplavljuju
društvene mreže. Naime, prema svjedočenjima preživjelih iz pakla
Doma sindikata, izjavama koje dolaze iz policijskih izvora, kao i
prema sve više dokumenata koji se pojavljuju u vidu fotografija i
video-snimaka, sve je izglednije da se radilo o dobro isplaniranoj
egzekuciji nad antimajdanskim aktivistima, iza koje egzekucije, čini
se, stoji radikalna nacistička orgnizacija Desni sektor, ali i
određene strukture u Ministarstvu unutarnjih poslova. Prema tim
podacima, broj ubijenih u Odesi je puno veći od onog koji se
pojavljuje u medijima a način na koji su ubijeni prevazilazi granice
opisivoga.
Prema
službenim podacima vlasti iz Kijeva, u Odesi je u prošli petak
ubijeno 46 a ranjeno oko 200 antimajdanskih prosvjednika, od kojih je
njih 10 u teškom stanju. Međutim, prema tvrdnjama Olega Careva, u
Odesi je 2. svibnja ubijeno preko sto ljudi, a među ubijenima je
bilo i djece. Mnogi od njih su prvo mučeni, žene su silovane, a
potom su njihova tijela polijevana benzinom i spaljena kako bi se
prikrili tragovi nasilne smrti. Poslanik Regionalnog savjeta Odese,
Vadim Savenko, tvrdi da je, prema podacima kojima raspolaže, u Domu
sindikata ubijeno najmanje 116 osoba, a da se obdukcija ne vrši,
kako se ne bi otkrilo na koji način su ti ljudi ubijeni.
"Ljude
su palili zapaljivim materijalima kako se ne bi mogli identificirati
leševi. Ta informacija je stopostotno potvrđena", tvrdi
Savenko.
Već i
letimična analiza dostupnih fotografija i snimaka daje jake
indikacije da tamo ljudi nisu stradali od požara, jer je vatra
zahvatila samo ulazna vrata, već da su ubijani na zvjerski način,
sjekirama, noževima, strujnim udarima... Oni koji su umrli uslijed
gušenja, čak i prema tvrdnjama ukrajinskih zvaničnika, nisu se
ugušili od dima, nego od nekog drugog plina. Tijela žrtava samo
djelomično spaljena, što ukazuje da nisu izgorjela u požaru, na
podu ima krvi, donji dijelovi odjeće su skinuti sa žena, što
ukazuje da su bile silovane, mnogi od nesretnika imaju rupe od metka
u glavi... Svjedoci tog užasa, koji su vidjeli prva ubojstva, kažu
da su žene odmah odvajali na one koje će prvo silovati i na one
koje će odmah ubiti, te da su se najgori užasi događali u podrumu
zgrade, gdje se sakrila većina nesrećnika, dok su leševi ljudi na
gornjim katovima, koje smo imali prilike vidjeti, oni koji su uspjeli
umaći iz podruma, ali ne i od ruke krvnika iz Desnog sektora.
Šutnja
i potiskivanje – zašto?
Sve to,
međutim, ignoriraju mediji na Zapadu. Masovni zločin koji se tog
"crnog petka" dogodio u Odesi prekriven je velom medijske
šutnje. Unatoč tome što smo, zahvaljujući prije svega Internetu
kao alternativnom mediju, mogli dobiti informaciju o tome što se
tamo dogodilo i što su potresni snimci dostupni svima koji to žele
vidjeti, kao da je u redakcijama mainstream medija odlučeno da po
tome ne treba previše kopati. Tako smo, u biti, dobili vrlo
konfuzne, šture i sterilne izvještaje u kojima se nije moglo jasno
razabrati što se točno desilo, niti tko je točno kriv za masakr u
Domu sindikata u Odesi. Prema tim napisima je, po svemu sudeći,
glavni osumnjičenik vatra koja je nesretnim slučajem odnekud
"izbila" uslijed međusobnog okršaja promajdanskih
unitarista i antimajdanskih federalista. Na ovoj bezbojnoj i lažnoj
slici se ostalo. Tako smo dobili "žrtvu bez počinitelja",
kako piše jedan njemački list.
Slično
tome, ako je suditi po izvješćima hrvatskih medija, 2. svibnja u
Odesi se tek dogodila velika nesreća u kojoj je nastradalo oko 40
ljudi kada se zapalila zgrada Doma sindikata. Provladin "Jutarnji
list", koji inače obiluje nadnaslovima "čudovišno",
"monstruozno", "šokantno" i slično, ovoj
vijesti nije posvetio nijedan zaseban tekst ili analizu, tek je u
okviru drugih, vjerojatno "šokantnijih" i "monstruoznijih"
vijesti, uzgred spomenut i masakr u Domu sindikata u Odesi. Liberalni
i antivladin "Index" je, također, u okviru svojih izvješća
o "antiterorističkim aktivnostima ukrajinskih vlasti",
između ostalih donio i izvješće o "sukobima" u Odesi.
Jedino je "Večernji list" narednog dana, u subotu, imao
profesionalan izvještaj iz koga je čitatelj mogao koliko-toliko
razabrati razmjere užasa koji je tamo dogodio.
Izgleda
da je novinarska struka u subotu kolektivno slavila Svjetski dan
slobode medija, pa im je slobodoljubivi nerv bio malo popustio. No,
nije bilo razloga da se takva opuštenost i, zapravo, indolentan
odnos prema stravičnom događaju u Odesi nastavi i narednih dana,
kada su dodatne informacije počele isplivavati na površinu. Tim
događajem se, naime, niti jedan medij više ne bavi. Kao da svi žele
što prije zaboraviti stravičan zločin u Odesi. Zašto?
Planirani
zločin
No,
kako su stizale sve šokantnije informacije o užasnom zločinu koji
se dogodio tog popodneva u Odesi, ta prvobitna sterilna medijska
slika koju su nam servirali mediji raspada se kao kula od karata.
Dapače, ta prividna sterilnost i hinjena neutralnost i opreznost
informacija koje smo dobili dobivaju prizvuk tendencioznosti i
namjernog prikrivanja istine, pa i suučesništva u zločinu.
Čini
se da je čitava stvar od početka bila unaprijed i pomno
organizirana i da za to najveću odgovornost snose vlasti u Kijevu.
Za razliku od istoka Ukrajine, gdje su građani odlučili da se
vojnim sredstvima suprotstave središnjim vlastima, u Odesi je,
nekada tipično mediteranskom multietničkom gradu, a danas nastanjen
uglavnom rusofonim Ukrajincima i Rusima, koji čine trećinu
stanovništva, taj otpor svih ovih mjeseci bio miroljubiv, uz tek
povremene incidente niskog intenziteta. Oni koji su bili protiv
majdanovske vlasti imali su svoj kamp na Kulikovom polju, gdje su
skupljali potpise za referendum o federalizaciji Ukrajine. Na jugu je
podrška separatizmu bila jako niska, naročito nakon referenduma na
Krimu, ali je bilo dosta zagovornika decentralizacije zemlje i nekog
oblika autonomije regija.
Tako je
bilo bar sve do petka, 2. svibnja. Tog dana je organizirana nogometna
utakmica – nogometno prvenstvo se, unatoč stanju u zemlji, po
odluci kijevskih vlasti i dalje održava – između kluba iz Harkova
i kluba iz Odese, na koju je došlo i nekih 1500 navijača iz
Harkova. Međutim, nisu samo navijači došli toga dana u Odesu. Po
svom zadatku su, prema izvještajima, u grad došli i pripadnici
Desnog sektora, dva bataljuna tzv. Jedinica za specijalne namjene,
Vostok (Istok) i Storm, stacioniranih u Dnjepropetrovsku, koje
sponzorira ukrajinski multimilijarder Ihor Kolomojski. Iz Kijeva je
pak došla tzv. 14. jedinica za samoobranu Euromajdana, koja je tri
dana ranije, u utorak, privukla pažnju medija zbog organiziranja
marša pod bakljama u Kijevu, kada su obilježavali godišnjicu
osnivanja SS divizije "Galicija", kojom prilikom je došlo
i do nasilja. Bez spominjanja njihovog prisustva u Odesi, naša slika
ne bi bila potpuna.
Nakon
utakmice su navijači oba kluba odlučili proći gradom u koloni kako
bi dali podršku jedinstvenoj Ukrajini. Tu vijest su objavili na
društvenim mrežama, zajedno sa rutom kojom će kolona proći. Prema
nekim svjedocima, među antimajdanovcima je u vezi tog događaja
došlo do raskola, gdje se manja grupa odvojila od grupe na Kulikovom
polju i odlučila otići u centar grada, nekih kilometar i pol dalje,
kako bi se obračunali s promajdanovcima. Prema drugim izvorima, a
što potvrđuje i kasnija pomnija rekonstrukcija događaja, ta grupa
"antimajdanovaca" je bila veoma čudna, premda su imali
proruska obilježja (crvena traka na rukavu ili reveru), a uz to je
imala i asistenciju policije, koja je inače lojalna vlastima u
Kijevu.
Do
prvog obračuna je došlo u centru grada. Na navijače ta manja grupa
baca kamenje, Molotovljeve koktele, a na snimcima možemo vidjeti i
da na njih pucaju iz automatskih pušaka. Navijači se ne povlače,
nego uzvraćaju. Policija pri nasrtaju navijača pravi kordon i
spriječava njihov direktan dodir sa napadačima. U tim kordonima
zajedno s policijom, čak stoje i "antimajdanovci" sa
štitovima. Čak možemo vidjeti i kako im policijski časnik daje
instrukcije. Poslije izvjesnog vremena od početka obračuna, u pomoć
navijačima dolaze pripadnici Desnog sektora, kada se
"antimajdanovci" povlače, uz zaštitu policje. Tako je
završena prva faza obračuna, pri kojima je poginulo četvoro ljudi.
Predvođena
ljudima iz Desnog sektora, razjarena promajdanska grupa, odlazi na
Kulikovo polje, kako bi se osvetili za napad u centru grada. Tamo ih
odmah napadaju, pale im šatore, a antimajdanski prosvjednici se
povlače ka Domu sindikata, na ulazu u koji prave improvizirane
barikade. Međutim, promajdanci su premoćni, ima ih preko 2500, i
oni se povlače u zgradu Doma sindikata. Pri svemu tome, policija se
sada ponaša sasvim suprotno od onoga kako su se ponašali u centru
grada, gdje su davali aktivnu podršku agresivnim "antimajdanovcima",
koji su pucali na nogometne navijače. Sada, kada ljudi iz Desnog
sektora pucaju i bacaju Molotovljeve koktele na antimajdanovce koji
su se našli u bezizlaznom položaju, policija se ponaša indolentno
i samo promatra što se događa. Ne reagiraju dok pored njih prolaze
ljudi sa sjekirama, dok prave Molotovljeve koktele, čak ni kada
čovjek pored njih puca na ljude u zgradi. Čudan neki afinitet
policije prema ubojicama i paliteljima…
Od
antiruskog sentimenta do gubljenja moralnog kompasa
Jedini
zaključak koji se meni nameće jest da je Desni sektor, u
koordinaciji sa policijom, organizirao kako napad na navijače u
centru grada, tako i napad na antimajdance na Kulikovom polju.
Nogometna utakmica i prolazak kolone navijača kroz grad u znak
potpore jedinstvenoj Ukrajini su iskorišteni kako bi se izvršio
napad na njih, prolila krv, a potom prešlo i na glavnu metu –
napad na Kulikovo polje i antimajdanske prosvjednike koji su tamo
kampirali. Time bi ovo dobro organizirano nasilje dobilo privid
spontanog izljeva bijesa, a među građane Odese bi se unijela zla
krv. Odesa je bila kriva zato što u njoj nije bilo ekstremizma, a to
nikako nije odgovaralo centralnim vlastima u Kijevu i Desnom sektoru
kao udarnoj i jedinoj grupi oko pučista koja ima jasan cilj, zna što
želi i diktira tempo i smjer događaja svojim akcijama "na
terenu". Njima nikako nije odgovarala situacija u Odesi, odnosno
ljudi raspoloženi za federalizaciju Ukrajine koji su pritom
miroljubivi i ne pribjegavaju nasilju. Stoga je trebalo stvoriti novu
stvarnost.
U tome
su u velikoj mjeri i uspjeli. Sada i doskoro mirni zagovornici
federalizacije Ukrajine u Odesi, prema zadnjim informacijama sa
terena, sve više razmišljaju o nužnosti oružanog otpora nasilju
centralnih vlasti kako bi zaštitili gole živote, poput ljudi u
donjeckoj i luganskoj oblasti. Smirivanju strasti nikako ne doprinosi
odluka Ministra unutarnjih poslova Avakova da se raspusti policija u
Odesi zbog neprofesionalnog ponašanja policije tijekom sukoba 2.
svibnja, te da se te policijske jedinice zamjene pripadnicima tzv.
Nacionalne garde – točnije, istim onim ljudima iz Desnog sektora
koji su i počinili masakr u Domu sindikata!
Naravno,
radikalizaciji čitave stvari najviše doprinosi neupitna podrška
koju kijevska pučistička vlada uživa od strane zapadnih vlada,
odnosno, SAD i EU. Medijsko prešućivanje prave prirode i razmjera
zločina u Odesi od strane zapadnih mainstream medija samo prati
politiku svojih vlada, a ta politika je usmjerena na konfrontaciju s
Rusijom preko leđa građana Ukrajine. Takvo po svemu neprofesionalno
izvještavanje medija o događanjima u Ukrajini svoje uporište ima u
prevladavajućim antiruskim sentimentima zapadne publike.
Prevladavajuća ravnodušnost i nezainteresiranost umnogome antiruski
kondicionirane zapadne javnosti za stradanja Rusa u Odesi i Ukrajini
jako podsjeća na istu takvu ravnodušnost, pa i prešutno
odobravanje, antisemitske Europe prema izvještajima o stradanjima
europskih Židova pod nacistima.
U Odesi
se 1941. dogodio pogrom 30000 Židova od strane rumunjskih nacista,
poznat pod imenom "Masakr u Odesi". Odesa je 2. svibnja
ponovo proživljavala traumu Drugog svjetskog rata. Samo je na
savjesti zapadne, a prije svega europske javnosti, moć pritiska na
svoje političare kako bi spriječili da ta trauma ne preraste u
svakodnevni košmar. Ili je snaga političke gravitacije već učinila
da potpuno izgubimo moralni kompas?
Izvor: Republika
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar