Dok se naši politički koncert-majstori upinju kako od raštimanog hrvatskog političkog orkestra stvoriti melodiju koja bi bila ugodna svakom uhu, pozadinska buka kao da biva sve glasnija. Stožerna lijeva stranka je u rasulu, bez vizije i plana što i kako dalje, tako da će njihov plan reforme ljevice vjerojatno završiti u protestantskom reformatorskom stilu – stvaranjem nekoliko malih i nepomirljivih sekti, okrenutih aktivizmu i okupljenih oko konkretnih ciljeva. Napadat će i dalje socijalne institucije koje još uvijek za većinu ljudi predstavljaju vrijednosti do kojih drže, kao nazadne i zastarjele. Trenutna događanja na Filozofskom fakultetu u Zagrebu samo su simptom toga duha rastakanja ljevičarske paradigme u Hrvatskoj, agonije u kojoj se našla nakon što je s njihovog horizonta nestao i zadnji tračak nade i smisla. Pretjerano inverstiranje u nekakav konkretan projekt uvijek je simptom odsustva šire vizije vlastite budućnosti.
Na desnici je, ipak, prava zabava. Najviše se krade upravo od ljevice. Čerupa se njena lješina. Čuveno Plenkovićevo "okretanje centru" nije moglo završiti nikako drukčije nego kao centaursko nasađivanje lijepe, ljevičarski skrojene glave, na robustnu tjelesinu desničarskog konja. "Okretanje centru" nije ništa drugo nego drugarsko prisezanje desnice ljevičarskim idealima na odru ljevice. Novi je to i sasvim izvanredan eksponat na našoj životinjskoj farmi. Od toga kako će ova glava prirasti na to tijelo, pa i hoće li na kraju sasvim srasti s njim, uveliko ovisi i koliko će skladna biti politička melodija koju ćemo slušati narednih godina. Melodija je to, čini se, koja bi se dobro uklopila u vladajuće globalne glazbene trendove. Nije li njemačka kancelarka također napravila taj centaurski zaokret ulijevo usvojivši dobar dio ljevičarskih politika? Nedavna podrška obitelji Bush, koji predstavljaju svojevrsni simbol američkog neokonzervativizma, predsjedničkoj kandidaturi radikalno lijeve Hillary Clinton, također dobro oslikava ovaj globalni centaurski glazbeni trend.
Ipak, taj konj je na umoru. Desnica koja priseže ljevičarskim politikama kako bi sebe predstavila kao centar, već je prokazan mađioničarski trik. Ta se glazba možda još sluša po kuloarima vlasti, na svečanim prijemima ili političkim seminarima, ali ona više ne trešti iz gradskih kafića i na seoskim zabavama. Trikovi se obično koriste da bi se prikrila stvarnost. A stvarna prijetnja globalnim glazbenim trendovima stiže s desnice koja još uvijek nosi glavu konja. Možda je ta glava manje lijepa i ne toliko pametna, ali ona je ta koja zna upravljati svojim konjstvom. Ona rže i rita se, i ne nasjeda na trikove. Jedan takav dobar konj upravo se sprema na američkim izborima pomesti njihove Clinton-Bush centaure. Na europskim trkalištima je slična stvar – britanski konj je nedavno odbacio Cameronovu centaursku glavu i sada, preko Ukipa, vraća svoju staru, konzervativno skrojenu glavu. Na Kontinentu su stvari još dijalektički polovične – Merkel je priznala poraz svoje politike, ali njen konj se još nije ritnuo. No, tom dijalektičkom konju se možda ne treba ni veseliti. U svakom slučaju ga držati daleko od sebe.
U svojoj nedavnoj kolumni Steve Sailer je podsjetio na logiku promjene glazbenih trendova. Sredinom sedamdesetih je, naime, rok glazba bila na umoru. Zadesila ju je ista sudbina kao i džez, koji je prethodno skinula s trona. Iako glazbeno sofisticiraniji od rock'n'rolla, koji se izvodio na tri akorda, džez je izgubio bitku jer je prestao biti glazba za narodne uši i postao suviše elitistički i ezoteričan. To isto se događalo rock glazbi s Doorsima i Pink Floydom. A onda je na scenu, s Ramonesima i Sex Pistolsima, stupio punk rock i spasio stvar. Gitara je postala stroj za stvaranje buke. Taj glazbeni izričaj smatrao se umjetnički inferiornim rocku i barbarskim. Bio je pobunjenički, provokativan, uvredljiv, neprilagodljiv, antisistemski, radnički, desničarski – i bio je zabavan. I mase su ga prihvatile.
Slična se stvar danas događa s usponom desničarskih pokreta – pobuna protiv sistema i njegovih elita dolazi zdesna. Ta pobuna je bučna, robustna, provokativna, antisistemska – i zabavna. Ona je neuklopiva u vladajuću paradigmu. Sa svih strana pljušte optužbe za fašizam i povratak barbarstva. Alt-right je postao baba-roga i noćna mora elita na vlasti. Ali mase, kojima je dosta trikova vlastitih šminkera, koje žele prodrmati sustav i pritom se dobro zabaviti, prihvaćaju ga. To je ta pozadinska buka koja sreću kvari našim koncert-majstorima. To je konj u galopu koji svoje konjstvo želi nazad.
Večernji list
Na desnici je, ipak, prava zabava. Najviše se krade upravo od ljevice. Čerupa se njena lješina. Čuveno Plenkovićevo "okretanje centru" nije moglo završiti nikako drukčije nego kao centaursko nasađivanje lijepe, ljevičarski skrojene glave, na robustnu tjelesinu desničarskog konja. "Okretanje centru" nije ništa drugo nego drugarsko prisezanje desnice ljevičarskim idealima na odru ljevice. Novi je to i sasvim izvanredan eksponat na našoj životinjskoj farmi. Od toga kako će ova glava prirasti na to tijelo, pa i hoće li na kraju sasvim srasti s njim, uveliko ovisi i koliko će skladna biti politička melodija koju ćemo slušati narednih godina. Melodija je to, čini se, koja bi se dobro uklopila u vladajuće globalne glazbene trendove. Nije li njemačka kancelarka također napravila taj centaurski zaokret ulijevo usvojivši dobar dio ljevičarskih politika? Nedavna podrška obitelji Bush, koji predstavljaju svojevrsni simbol američkog neokonzervativizma, predsjedničkoj kandidaturi radikalno lijeve Hillary Clinton, također dobro oslikava ovaj globalni centaurski glazbeni trend.
Ipak, taj konj je na umoru. Desnica koja priseže ljevičarskim politikama kako bi sebe predstavila kao centar, već je prokazan mađioničarski trik. Ta se glazba možda još sluša po kuloarima vlasti, na svečanim prijemima ili političkim seminarima, ali ona više ne trešti iz gradskih kafića i na seoskim zabavama. Trikovi se obično koriste da bi se prikrila stvarnost. A stvarna prijetnja globalnim glazbenim trendovima stiže s desnice koja još uvijek nosi glavu konja. Možda je ta glava manje lijepa i ne toliko pametna, ali ona je ta koja zna upravljati svojim konjstvom. Ona rže i rita se, i ne nasjeda na trikove. Jedan takav dobar konj upravo se sprema na američkim izborima pomesti njihove Clinton-Bush centaure. Na europskim trkalištima je slična stvar – britanski konj je nedavno odbacio Cameronovu centaursku glavu i sada, preko Ukipa, vraća svoju staru, konzervativno skrojenu glavu. Na Kontinentu su stvari još dijalektički polovične – Merkel je priznala poraz svoje politike, ali njen konj se još nije ritnuo. No, tom dijalektičkom konju se možda ne treba ni veseliti. U svakom slučaju ga držati daleko od sebe.
U svojoj nedavnoj kolumni Steve Sailer je podsjetio na logiku promjene glazbenih trendova. Sredinom sedamdesetih je, naime, rok glazba bila na umoru. Zadesila ju je ista sudbina kao i džez, koji je prethodno skinula s trona. Iako glazbeno sofisticiraniji od rock'n'rolla, koji se izvodio na tri akorda, džez je izgubio bitku jer je prestao biti glazba za narodne uši i postao suviše elitistički i ezoteričan. To isto se događalo rock glazbi s Doorsima i Pink Floydom. A onda je na scenu, s Ramonesima i Sex Pistolsima, stupio punk rock i spasio stvar. Gitara je postala stroj za stvaranje buke. Taj glazbeni izričaj smatrao se umjetnički inferiornim rocku i barbarskim. Bio je pobunjenički, provokativan, uvredljiv, neprilagodljiv, antisistemski, radnički, desničarski – i bio je zabavan. I mase su ga prihvatile.
Slična se stvar danas događa s usponom desničarskih pokreta – pobuna protiv sistema i njegovih elita dolazi zdesna. Ta pobuna je bučna, robustna, provokativna, antisistemska – i zabavna. Ona je neuklopiva u vladajuću paradigmu. Sa svih strana pljušte optužbe za fašizam i povratak barbarstva. Alt-right je postao baba-roga i noćna mora elita na vlasti. Ali mase, kojima je dosta trikova vlastitih šminkera, koje žele prodrmati sustav i pritom se dobro zabaviti, prihvaćaju ga. To je ta pozadinska buka koja sreću kvari našim koncert-majstorima. To je konj u galopu koji svoje konjstvo želi nazad.
Večernji list