Naša civilizacija slavi svoju slobodu kao rođenje Riječi koja je postala tijelom. Zato i sloboda našeg duha ovisi o tome koliko pažnje posvećujemo brizi da i naš jezik ostane slobodan i neovisan.
Jezik je najveći dar koji je ustupljen ljudima. Ne kaže se uzalud kako je čovjek “biće koje govori”. Ali, jezik nije samo neka sposobnost koja nas razlikuje od ostalih stvorenja, već mi kroz jezik uspostavljamo i odnos prema istini. Preko riječi istina dopire u čovjekovu dušu. Zato je vlast nad jezikom oduvijek bila glavna vještina onih koji žele uspostaviti kontrolu nad ljudima. “Zavezati nekome jezik” znači svezati njegovu dušu.
Otuda postoji velika razlika između našeg svakodnevnog jezika i jezika kojim govore oni koji žele vlast nad nama. Jezik običnih ljudi je direktan, slikovit i živ. Jezik vlasti je bezličan, suhoparan i dosadan, krcat oficijelnim frazama koje su ispražnjene od smisla. Na taj način se želi uspavati naša moć prosudbe, kako bi se prigušila svaka nova ideja ili razmišljanje koje ne bi bilo u skladu s vladajućom dogmom.
Davno je prošlo vrijeme kada su govori političara znali inspirirati ljude i pokrenuti ih na akciju. Danas nema velikih oratora istine, već samo blijedih demagoga vlasti. Današnji političari kao da nikad nisu čuli za Churchilla ili Reagana, već su zanat pekli na retoričkim bravurama komunističkih plenuma. Oni mogu satima pričati a da ništa ne kažu, samo kako bi prostor ispunili riječima i umrtvili um.
Za to postoji i dobar razlog. Svaki autoritarni um zna kako ljudi koji razmišljaju slobodno i neovisno uvijek predstavljaju opasnost. Zato je svrha takve politike da očisti jezik od značenja. Jezik demagogije blokira sposobnost ljudi da misle izvan okvira i uspavljuje njihovu radoznalost da propituju stvari, jer propitivanje uvijek vodi ka stvaranju novih ideja i zauzimanju neovisnog stava prema stvarnosti.
Zato možemo vidjeti kako se sve više ljudi pristaju na neku vrstu ritualizirane samodegradacije i pretvaraju se u papige, koje samo ponavljaju službeni narativ, bez ikakve refleksije o značenju riječi koje koriste. Ti ljudi su toliko uplašeni da ne bi odstupili od propisanog mišljenja da ih vidimo kako su svoj rječnik sveli na nekoliko fraza i klišeja koji su im ponuđeni od strane vlasti kao dozvoljeni i poželjni.
Osiromašiti svoj rječnik uvijek znači i ograničiti um. Ironija je to što danas posjedovanje takvog osiromašenog rječnika treba signalizirati nečiju progresivnost i pamet. Tako imamo ljude koji će u svakoj prilici koristiti riječ “fašizam”. To je riječ koja je izgubila svako konkretno značenje, već samo signalizira da onaj tko je koristi pristaje uz vladajuću dogmu. Tako je danas, paradoksalno, “fašist” onaj tko se ne slaže s vladajućim mnijenjem.
Ili pogledajmo apsurd da su danas mediji potpuno opsjednuti prokazivanjem “lažnih vijesti”, unatoč tome što su oni glavni njihov izvor. Mediji, čija je glavna funkcija nekad bila prenošenje informacija, danas oglašavaju rat samim informacijama. Mediji, koji su se nekada nazivali “četvrtom silom”, jer su bili sila koja kontrolira vlast, danas vode rat protiv informacija, čiji je jedini “grijeh” to što ne predstavljaju oficijelni stav.
Koliko je mržnja prema riječima danas uzela maha, možda se najbolje vidi po stanju na društvenim mrežama. Tako gotovo svakodnevno možemo vidjeti kako se netko požali kako je cenzuriran, jer je iznio neko mišljenje koje nije dobilo službenu potvrdu. A kako se odlučuje o tome koji je sadržaj “ideološki sumnjiv”? Pa, putem algoritma, koji prepoznaje određene “sumnjive riječi”, čije iznošenje u javnom prostoru zahtijeva “provjeru”.
Svrha ove hajke na jezik i riječi je u tome da slome sposobnost ljudi da misle neovisno i da ih spriječe da svoja razmišljanja podijele s drugima. Jer, ako više nismo sigurni u značenje pojedinih riječi, ako su same riječi postale ideološki sumnjive, onda ne možemo imati povjerenja ni u ideje koje stoje iza tih riječi. Tako nestaje i prirodno povjerenje među ljudima, a kada ono nestane, onda smo svi samo sluge vlasti.
U sustavu koji je krenuo u rat protiv jezika i čija je jedina svrha kriminaliziranje riječi, ne smije postojati neovisno mišljenje, a kada nema slobodnog mišljenja, onda nema ni novih ideja, već samo dozvoljenog mišljenja i podobnih ideja. Zalagati se za istinu uvijek je značilo propitivanje vladajućeg mišljenja, jer inače sebe osuđujemo na kulturu ponavljanja službenih parola i degradaciju riječi koje su nositelj istine.
Američki je filozof Allan Bloom jednom napisao kako “sloboda mišljenja ne znači samo odsustvo zakonskih zabrana, već i postojanje alternativnih ideja”, te da “najuspješnije tiranije nisu one koje koriste silu kako bi osigurale jednoumlje, već one koje su uklonile samu svijest o postojanju drugih mogućnosti.” Naša civilizacija slavi svoju slobodu kao rođenje Riječi koja je postala tijelom. Zato i sloboda našeg duha ovisi o tome koliko pažnje posvećujemo brizi da i naš jezik ostane slobodan i neovisan.