Kao što je monstruozno da se netko necijepljen raduje zbog toga što netko cijepljen ima nuspojave, isto tako je monstruozno što je netko nekog spreman pusiti da umre samo zato što se nije cijepio.
Zamislite da ste savjestan liječnik koji nakon teškog radnog dana dobija hitan poziv da se vrati u bolnicu. U žurbi ostavljate obitelj za večerom i žurite na hitan prijem kako biste bili na pomoć pacijentu. A onda doznajete kako ne možete pomoći, jer pacijent i njegova obitelj kažu kako je on Jehovin svjedok i da odbija transfuziju. I vi se očito nalazite u problemu - želite pomoći, ali se ta osoba odrekla vaše pomoći.
Što ćete učiniti? Hoćete li ju pustiti da umre? Savjest i vaša ljekarska dužnost vam nalažu da učinite sve kako biste tome čovjeku spasili život. Pokušavate na sve načine pomoći, koristite se uvjeravanjem, možda i lukavstvom, prelazite preko svega, jer znate kako nema puno vremena za nadmudrivanje i da se nalazite u situaciji u kojoj treba što prije djelovati u korist većeg dobra - spašavanja ljudskog života.
A što mi imamo danas? Pa, imamo situaciju da nam liječnici s naslovnica portala poručuju kako bi se ljudi koji se ne žele cijepiti trebali potpisati kako se odriču intenzivne njege. Tu čovjek malo zastane i počeše se po glavi. Dakle, došli smo do toga da je nekome tko je pod Hipokratovom zakletvom normalno izjaviti kako je spreman pustiti čovjeka da umre samo zato što se ne slaže s njegovim stavovima?
Možda bi netko na to mogao reći - pa, u redu, ako je tako, i ako ne želiš brinuti o mome zdravlju, jer smo suprotnih uvjerenja, onda se i ti odreci mojih uplata za zdravstveno osiguranje. Pri plaćanju zdravstvenog ne postoji diskriminacija, već ga plaćaju i cijepljeni i necijepljeni. Ako se sada od necijepljenih traži da se odreknu liječenja i otvoreno kaže kako ih treba pustiti da umru, onda se i ti odreci svoje plaće.
Ako se već šalju takve poruke, i ako za liječnike više ne vrijedi elementarna etika, pa zašto se, onda, ljudima ne omogući da biraju hoće li financirati takvo zdravstvo? Ako se necijepljene proziva za licemjerje i poručuje kako “samo cijepljenima zauzimaju mjesto u bolnici”, zašto im se onda ne dozvoli da se odreknu nečega što plaćaju godinama? Dozvoli im da biraju, pa neka te onda plaćaju samo cijepljeni.
Pritom je posebno zanimljivo kako imamo strukovnu organizaciju koja se, inače, oglašava o svemu i svačemu, pa čak i poziva strane državnike da nam kažu što bismo trebali raditi u ovoj epidemiji, ali od njih nismo čuli ni riječi povodom ovako monstruoznih izjava koje se puštaju u javni prostor. Tu nema disciplinskih postupaka i sudova časti da nam odgovore je li u skladu s liječničkom etikom pustiti nekoga da umre.
Možda takav stav ne iznenađuje kada on stigne od nekoga u kome je proradila nesavladana totalitarna svijest, poput jednog od najvećih uvoznika, kojeg mediji predstavljaju kao poduzetnika. Takav idiotizam se možda i može očekivati od nekog bezdušnog uvoznika. Ali je zabrinjavajuće kada to govore ljudi koji liječe, iako je jasno kako je ovo samo glasna manjina, dok većina savjesno obavlja svoju dužnost.
Ne radi se tu o tome da ne želiš pomoći nekome koga smatraš zabludjelim, nego želiš da taj umre kako bi snosio posljedice svoje zablude. Radi se o stanju svijesti, ili bolje rečeno, stanju nesvijesti, totalnom pomračenju uma, da nekome može takvo što pasti na pamet, kako bi se netko trebao odreći liječničke pomoći i kako bi ga trebalo pustiti da umre, samo zato što se ne slaže s vašim mišljenjem.
To je stanje svijesti koje se vodi mržnjom, koja ide dotle da nekome želiš smrt, samo zato što on ne vidi stvarnost koju ti vidiš. Tu nije riječ samo o stavu, niti pukom animozitetu, već želiš da se nekoga ostavi da umre kako bi ti dokazao koja je poanta njegovog stava - umri da naučiš! Tu se otvoreno poručuje - ako ste vi spremni za svoja uvjerenja umrijeti, ja sam za svoja spreman i ubiti!
Monstruozno je željeti nekome smrt samo zato što se ne slaže s vašim mišljenjem. Kao što je monstruozno da se netko necijepljen raduje zbog toga što netko cijepljen ima nuspojave, isto tako je monstruozno što je netko nekog spreman pusiti da umre samo zato što se nije cijepio. Netko bi, dakle, trebao umrijeti kako bi ti ispao u pravu? A naročito je poražavajuće kada takvo razmišljanje dolazi od ljudi koji nas liječe.
A onda se pitate kakav je to liječnik koji bi pustio nekoga da umre samo zato što se nije cijepio? I pitate se daje li on sada sve od sebe, i liječi li podjednako i cijepljene i necijepljene? Možemo li vjerovati da nas savjesno liječe oni koji koji traže od svojih pacijenata da se odreknu intenzivne njege?
Strašno je vrijeme u kojem živimo. A vidimo kako korona nije ono nastrašnije. Najstrašnija je moralna tupost i neosjetljivost za druge. Svašta je ova pandemija izbacila na površinu i svašta će se još otkriti. Živimo u vremenu razotkrivanja. Ne kaže se uzalud kako ne pada snijeg da pokrije brijeg, već da se doznaju namisli mnogih srdaca.
Nema komentara:
Objavi komentar