15. stu 2015.

Komentar: Milanović je odbio Prgometove poklon-mandate za sastavljanje nove Vlade

"Zna onaj koji šuti, a onaj koji ne zna govori", rekao je stari kineski mudrac Lao Tse, čiju mudrost bismo mogli prizvati u rješavanju naše male postizborne političke drame. Nakon poplave spinova kojima nas već tjedan dana obasipaju sa svih strana, možda je vrijeme razmisliti o muci ili tjeskobi, koja bi mogla stajati iza te svekolike raspričanosti naše političke scene. Milanović, odnosno SDP, ne želi formirati Vladu. Da je Milanović htio formirati Vladu, imali bismo ju još u petak ujutro. To je rješenje enigme s "aferom Prgomet". Dakle, što se tiče SDP-a, idemo na nove izbore, govori nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić analizirajući tako postizbornu križaljku u Hrvatskoj.

- Naime, izgleda da je bila sasvim točna ona informacija od četvrtka navečer, kada su nas mediji izvještavali da Prgomet donosi Milanoviću deset zastupničkih mandata Mosta, ali se dogodilo nešto sasvim neočekivano – Milanović je odbio Prgometovu "nepristojnu ponudu". To je jedino objašnjenje neobičnog ponašanja svih aktera u ovoj igri. I Milanovićeve smirenosti, i Prgometove zbunjenosti, i Karamarkove nervoze i asketske istrajnosti Bože Petrova, kaže Ristić i nastavlja.

- To objašnjavaju i nove ankete o tome kako bi glasači birali na novim izborima, koje vjerojatno dolaze iz Milanovićeva tabora i nemaju drugu svrhu nego poslati poruku da SDP ide na izbore, jer bi navodno dobio najviše glasova, što doduše i nije nemoguće. To objašnjava i čudnu okolnost da nema prebjega u Prgometov tabor, nakon što smo gotovo svi bili uvjereni da Prgomet ima sigurnih mandata za ponuditi Milanoviću. Nema prebjega, jer nemaju kamo otići – Prgomet je dobio odbijenicu. To također objašnjava i raspoloženost unutar HDZ-a da se ne inzistira na Karamarku kao mandataru, jer jedino tako mogu pridobiti neke članove Mosta. To objašnjava i lojalnost ljutih neprijatelja HDZ-a unutar Mosta, koji bi vjerojatno sada i pristali na pravljenje "tehičke vlade" s HDZ-om, jer nemaju kamo ako žele formirati vlast, ističe naš sugovornik.

Ristić kaže da Most i HDZ, dakle, imaju priliku sklopiti Vladu, ali s jako, jako tankom većinom.

- Vjerojatno su u pravu komentatori koji tvrde da Božo Petrov na taj način spašava HDZ, jer HDZ-u jedino ne odgovaraju novi izbori i očajnički mu treba vlast. Zato će pristati na sve što Most bude tražio od njih. I to je vjerojatno razlog povlačenja Mosta na Plitvice. Oni tamo doista ozbiljno rade i doći će sa svojim prijedlogom reformi, koje će HDZ izgledno prihvatiti. Na novim izborima bi HDZ vjerojatno još više potonuo, a Most bi nešto porastao, ali nedovoljno, tako da je ovo vjerojatno jedina prilika i jednima i drugima da se domognu vlasti. I to je ono što ih veže, kaže kolumnist Večernjaka i zaključuje.

- Milanoviću, s druge strane, odgovaraju novi izbori, iz nekoliko razloga: prvo, ne treba mu vlada koja bi imala tanku većinu i bila nestabilna; drugo, uvjeren je da bi na novim izborima dobio više glasova; i treće, misli da sada ima jaču poziciju u odnosu na svoje koalicijske partnere, prema kojima je u prethodnoj raspodjeli mandata bio prilično darežljiv. Milanović sada mirno gleda mučenje Mosta i HDZ-a da skrpe kakvu-takvu većinu, pa čak i da imenuju novog mandatara, jer zna ili da na saborskom glasovanju ipak neće biti dovoljno ruku, ili da će ta Vlada potrajati najduže do glasovanja o novom proračunu. A onda ide potpuna blamaža i HDZ-a i Mosta i on ulazi u novi predizborni ciklus sa žigom pobjednika, na kraju će Borislav Ristić.

Izvor: Politika plus

Nema komentara:

Objavi komentar