1. ožu 2016.

Komentar: Hrvatska se mora spremiti za otvaranje "južne rute"

Nakon priličnog zahlađenja odnosa između Hrvatske i Njemačke, do koga je došlo zbog zahtjeva za izručenjem Perkovića i Mustača njemačkim pravosudnim organima, što je prilično uznemirilo i razdražilo hrvatskog „King Konga“, posjet novog hrvatskog premijera Oreškovića Njemačkoj svakako je dobrodošao kako bi se ti odnosi vratili na normalnu razinu, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić kada smo ga upitali za komentar susreta Tihomira Oreškovića i Angele Merkel.

- Kako možemo razvidjeti iz novinskih izvješća, u fokusu razgovora između njemačke kancelarke i hrvatskog premijera bile su dvije teme, ekonomska suradnja i migrantska kriza. Koliko se može izvući iz diplomatskih formulacija, Hrvatska je dobila potporu u vezi ekonomske suradnje, dok se stavovi u vezi migrantske krize ponešto razlikuju. Dok kancelarka Merkel inzistira na svojoj politici otvorenih vrata i želi „prekinuti politiku zatvaranja i omogućiti izbjeglicama koji su izabrali da žele u Europu, da dođu u Europu“, premijer Orešković istakao je da će Hrvatska zaštititi svoje granice, ako je potrebno i uz angažiranje vojske, a onda „zajednički tražiti europsko rješenje“, ističe Ristić i dodaje.

- Da će velika fokusiranost na migrantski problem biti potrebna svjedoči i potvrda informacija o otvaranju nove migrantske rute preko Albanije, koju je na tiskovnoj konferenciji Ivani Petrović izravno dala njemačka kancelarka. Naime, radi se o otvaranju tzv južne rute, koja bi išla preko Albanije i Crne Gore ka Bosni i Hercegovini, a koja je već nekoliko dana aktivna, kao grčki odgovor na austrijsku inicijativu oko koordiniranog zatvaranja tzv. (sjeverne) balkanske rute. Za Hrvatsku to nije samo sigurnosni izazov koji bi se ticao kontrole i transfera migranata dalje ka Europi, već i sigurnosni izazov s kojim bismo mogli biti suočeni ako migrantski val destabilizira ionako nestabilne zemlje na ruti, poput Crne Gore i, poglavito, Bosne i Hercegovine. To otvara brojna druga pitanja na koja naša politika mora naći adekvatan odgovor, bez čekanja na reakcije trome i poslovično neučinkovite briselske birokracije, kaže naš sugovornik.

Hrvatska i Njemačka žele intenzivirati svoje odnose, posebno na gospodarskom planu te isto tako uskladiti stajališta glede rješavanja izbjegličke krize, kazali su u utorak nakon susreta u Berlinu njemačka kancelarka Angela Merkel i hrvatski premijer Tihomir Orešković.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar