2. lip 2016.

Komentar: Jednadžba glasi - ako ne ode Orešković, odlazi Karamarko, a s njim i Petrov

Današnji iznenadni odlazak premijera Oreškovića iz Banskih dvora, koji je potaknuo spekulacije o njegovoj mogućoj ostavci, izgleda ipak nisu točne. Bar bi se to moglo reći prema zadnjim medijskim napisima, a informacije sustižu jedna drugu i teško je razlikovati spin od istine. Dramatičnu najavu da će premijer podnijeti neopozivu ostavku prenio je portal blizak HDZ-u, uz obrazloženje da će to učiniti zbog kamata na novo zaduživanje. Kako sada stoje stvari, izgleda da je premijer napustio Banske dvore uoči same sjednice Vlade ne zbog toga što su skočile kamate na zaduživanje, već zbog pritisaka od strane HDZ-a da podnese ostavku. Za pretpostaviti je da je odbijanje zaduživanja bilo korišteno kao "argument". Naime, kako su naši financijski stručnjaci, poput Nenada Bakića na blogu "Eclectica" još ranije danas objavili, te kamate nisu razlog za paniku, već da se radi samo o tome da je ministar financija donio racionalnu odluku da malo sačeka kako bismo dobili bolju cijenu obveznica, govori nam naš stalni sugorovornik, kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

- Moguće je da je ta racionalna odluka ministra Marića bila iskorištena kako bi se izvršio pritisak na premijera da podnese ostavku, jer navodno nije ispunio svrhu zbog koje je doveden. Naime, kao što znamo, HDZ je pod jakim pritiskom zbog inicijative o saborskom glasovanju o opozivu prvog podpredsjenika Karamarka, kao i čekanja odluke Povjerenstva o sukobu interesa u slučaju Konzultantica. Njima je u interesu da do tog glasovanja ne dođe, odnosno da se čitava stvar odluči prije saborskog izjašnjavanja, gdje im broj zastupničkih ruku visi o koncu. Neopoziva ostavka premijera i pad Vlade bi svakako predstavljalo zgodan način da se sve to izbjegne. Most bi time ostao na brisanom prostoru, a HDZ bi dobio novu priliku od trideset dana za preslagivanje nove saborske većine i sastavljanje nove vlade bez ponižavanja u Saboru i inkriminacije prvog potpredsjednika eventualnom odlukom pozitivnom odlukom Povjerenstva. Pritom trebamo imati u vidu da samo iznuđivanje neopozive ostavke premijera igra za HDZ (ne mogu ga rušiti sami, jer nemaju dovoljno ruku za to), pa je svakako u ovom trenutku ogroman pritisak na premijeru Oreškoviću, ističe Ristić i nastavlja.

- Ako stvar tako stoji, i ako premijer sutra ne podnese ostavku, ta akcija propada i stvar se vraća HDZ-u i na pritisak na Karamarka da sam odstupi kako ne bi povlačio za sobom i stranku. Teško je vidjeti kako će i hoće li HDZ naći političko rješenje za ovu situaciju. Karamarkov odlazak je izvjestan, samo se traži forma kako da taj odlazak ne postane pobjeda druge strane. Danas je tijekom dana otvorena i nova afera, ovaj put vezana za Most i PR agenciju Grizli, koja im je radila predizbornu kampanju. Dakle, ide se aferom na aferu kako bi se amortizirala inkriminacija Karamarka u aferi Konzultantica. Svakako, treba vidjeti koliko i u ovom slučaju ima inkriminirajućih djela, pa se možda pokaže da i nedavna izjava Bože Petrova da je spreman i sam odstupiti zajedno s Karamarkom pokaže kao neka vrsta bacanja kletve na samoga sebe, kao svojevrsno "proročanstvo". Nakon dramatičnog dana, sada možemo reći da je sve vraćeno na stanje od jučer, samo sve podignuto za oktavu više. Obračun je konačan, radi se o totalnom ratu, u kome se, izgleda, ne samo ne biraju sredstva, već je situacija ispala iz ležišta i nitko nad njom nema potpunu kontrolu. Kao u dilemi zatvorenika, sada svatko svakoga pokušava maksimalno inkriminirati kako bi dobio što manju kaznu za sebe. Čeka se još samo svjedok pokajnik, kao završni potez na ovom malom umjetničkom djelu hrvatskog političkog makijavelizma, naposljetku će naš sugovornik.

Nema komentara:

Objavi komentar