Nejasno je zbog čega se Karamarkova jučerašnja odluka da danas podnese ostavku na mjesto prvog potpredsjednika Vlade RH tumači kao njegovo povlačenje, izraz slabosti, pa čak i kao uvod u njegov pad i mogući obrat u kome bi HDZ promijenio odluku i podržao Vladu premijera Oreškovića? Ako pratimo situaciju unazad mjesec dana, ovaj njegov potez predstavlja kontinuitet strateškog zauzimanja moralne pozicije u političkom sporu i preuzimanje strategije Mosta protiv njih samih. Karamarko nastavlja Petrovu ispunjavati želje, ali na takav način da ovaj požali zbog njih. Ono što je važno jest pokazati spremnost na žrtvu kako bi se ispalo moralnim. Karamarko radi ono o čemu Most samo priča. Dok je ranije Petrov samo prijetio podnošenjem ostavke, Karamarko ju stvarno i podnosi. Time šalje poruku da njemu, za razliku od mostovaca, nije stalo do fotelje. Pogrešno je to tumačiti kao slabost. Ovo nije Karamarkovo povlačenje, već nastavak njegovog kontraudara po moralnoj vertikali, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.
- Mostu je ovim potezom dodatno narušena vjerodostojnost u igranju uloge moralne savjesti, a Karamarko je odigrao igru tako da je na kraju on pokazao dosljednost. Naravno, ta pozicija moralne dosljednosti mu nije teško pala utoliko što je na nju dobrim dijelom bio prisiljen situacijom u kojoj se našao. Tu prije svega treba imati u vidu odluku Povjerenstva o sukobu interesa, koja treba biti donešena danas, a koja će ovim Karamarkovim potezom ispasti donekle izlišnom. Naime, ako ona bude nepovoljna po njega, on joj je svojim povlačenjem već otupio oštricu. Ako pak bude povoljna, on će još više ispasti žrtvom, a na Most će pasti sjena moralnih dželata i inkvizitora. Tako je Karamarko svojim povlačenjem situaciju oko Povjerenstva potpuno preokrenuo u svoju korist, oružje kojim je trebao biti politički ustrijeljen sada se okreće prema njegovim protivnicima. Otuda možda i Karamarkov višak samouvjerenosti da izjavi kako će naći način da stvari istjera na čistac čak i u slučaju da ga Povjerenstvo optuži za sukob interesa, tvrdi Ristić i nastavlja.
- Sada su Petrov i Orešković pred zidom – oni čuvaju fotelju, koje se Karamarko s lakoćom odriče. Sada optužbe koje su išle prema HDZ-u, kako su oni izazvali čitavu ovu krizu izvršne vlasti samo kako bi spasili Karamarka i njegovu poziciju, padaju u vodu. Tako je stvorena atmosfera u kojoj neće biti teško dati podršku novom mandataru Zdravku Mariću. Premijeru Oreškoviću svakako neće biti lako kada bude prihvaćao Karamarkovu ostavku, jer je svjestan da je to i njegovo povlačenje, samo lišeno stila i moralnog pathosa kojim je to uradio Karamarko. Ovim potezom je Karamarko jako suzio manevarski prostor i SDP-u oko opoziva Tihomira Oreškovića s pozicije premijera. A ako je SDP tu "na liniji", onda gube na značaju najave Karamarkove oporbe unutar HDZ-a kako oni neće glasovati za opoziv Oreškovića. Oni se sada moraju povući nazad u HDZ-ov tabor, jer nemaju alternativu, njihove ruke podrške premijeru izgubile su na značaju, ističe.
- Mora se priznati Karamarku da je puno vještije od svojih protivnika odigrao igru. Sve se na neki način odvija po "scenariju" koji sam pokušao detektirati u nekoliko zadnjih analiza. Most je dao Karamarku savršen alibi za izlazak iz Vlade i trideset dana za preslagivanje. Ako Karamarku uspije ovaj trik sa samožrtvovanjem, a sva je prilika da će tako biti, strelica pritiska se okreće prema Mostu, i još jedna njihova optužba protiv Karamarka će se okrenuti protiv njih samih. Naime, ako padne Oreškovićeva vlada, imat ćemo veoma jak pritisak prema Mostu da se ne dozvole novi izbori kako se na vlast ne bi vratio Milanović. Svjedoci smo da su takve optužbe prema Karamarku zadnjih dana dolazile čak i iz krugova Rimokatoličke crkve. Nakon gotovo izvjesnog pada Oreškovićeve vlade, sada će vjerojatno iz tih istih krugova ići pritisci na Most i mostovce da daju podršku Karamarku u sklapanju nove vlade kako bi se spriječio Milanovićev povratak. Karamarko je, čini se, uspio sve strelice koje su išle prema njemu okrenuti na drugu stranu, a oni koji su mu radili o glavi sada će biti prisiljeni vraćati ga na tron, i to dragovoljno, naposljetku će Ristić.
Politika Plus
- Mostu je ovim potezom dodatno narušena vjerodostojnost u igranju uloge moralne savjesti, a Karamarko je odigrao igru tako da je na kraju on pokazao dosljednost. Naravno, ta pozicija moralne dosljednosti mu nije teško pala utoliko što je na nju dobrim dijelom bio prisiljen situacijom u kojoj se našao. Tu prije svega treba imati u vidu odluku Povjerenstva o sukobu interesa, koja treba biti donešena danas, a koja će ovim Karamarkovim potezom ispasti donekle izlišnom. Naime, ako ona bude nepovoljna po njega, on joj je svojim povlačenjem već otupio oštricu. Ako pak bude povoljna, on će još više ispasti žrtvom, a na Most će pasti sjena moralnih dželata i inkvizitora. Tako je Karamarko svojim povlačenjem situaciju oko Povjerenstva potpuno preokrenuo u svoju korist, oružje kojim je trebao biti politički ustrijeljen sada se okreće prema njegovim protivnicima. Otuda možda i Karamarkov višak samouvjerenosti da izjavi kako će naći način da stvari istjera na čistac čak i u slučaju da ga Povjerenstvo optuži za sukob interesa, tvrdi Ristić i nastavlja.
- Sada su Petrov i Orešković pred zidom – oni čuvaju fotelju, koje se Karamarko s lakoćom odriče. Sada optužbe koje su išle prema HDZ-u, kako su oni izazvali čitavu ovu krizu izvršne vlasti samo kako bi spasili Karamarka i njegovu poziciju, padaju u vodu. Tako je stvorena atmosfera u kojoj neće biti teško dati podršku novom mandataru Zdravku Mariću. Premijeru Oreškoviću svakako neće biti lako kada bude prihvaćao Karamarkovu ostavku, jer je svjestan da je to i njegovo povlačenje, samo lišeno stila i moralnog pathosa kojim je to uradio Karamarko. Ovim potezom je Karamarko jako suzio manevarski prostor i SDP-u oko opoziva Tihomira Oreškovića s pozicije premijera. A ako je SDP tu "na liniji", onda gube na značaju najave Karamarkove oporbe unutar HDZ-a kako oni neće glasovati za opoziv Oreškovića. Oni se sada moraju povući nazad u HDZ-ov tabor, jer nemaju alternativu, njihove ruke podrške premijeru izgubile su na značaju, ističe.
- Mora se priznati Karamarku da je puno vještije od svojih protivnika odigrao igru. Sve se na neki način odvija po "scenariju" koji sam pokušao detektirati u nekoliko zadnjih analiza. Most je dao Karamarku savršen alibi za izlazak iz Vlade i trideset dana za preslagivanje. Ako Karamarku uspije ovaj trik sa samožrtvovanjem, a sva je prilika da će tako biti, strelica pritiska se okreće prema Mostu, i još jedna njihova optužba protiv Karamarka će se okrenuti protiv njih samih. Naime, ako padne Oreškovićeva vlada, imat ćemo veoma jak pritisak prema Mostu da se ne dozvole novi izbori kako se na vlast ne bi vratio Milanović. Svjedoci smo da su takve optužbe prema Karamarku zadnjih dana dolazile čak i iz krugova Rimokatoličke crkve. Nakon gotovo izvjesnog pada Oreškovićeve vlade, sada će vjerojatno iz tih istih krugova ići pritisci na Most i mostovce da daju podršku Karamarku u sklapanju nove vlade kako bi se spriječio Milanovićev povratak. Karamarko je, čini se, uspio sve strelice koje su išle prema njemu okrenuti na drugu stranu, a oni koji su mu radili o glavi sada će biti prisiljeni vraćati ga na tron, i to dragovoljno, naposljetku će Ristić.
Politika Plus
Nema komentara:
Objavi komentar