21. ožu 2020.

Korono, kako se usuđuješ, preotela si Greti svu pažnju!

Dok su nas do jučer ekološki alarmisti upozoravali kako ćemo propasti ako odmah ne smanjimo emisiju stakleničkih plinova, sada svojim očima gledamo kako propadamo u situaciji u kojoj je ta emisija potpuno ukinuta.

Većina nas provodi život u nekakvoj jurnjavi i neodložnim poslovima, gdje svi mislimo kako imamo baš nešto važno za obaviti za čime trčimo - novcima, srećom, slavom ili uspjehom. A onda dođe neko takvo vrijeme kada nas dopadne situacija u kojoj shvatimo kako je život ipak najvažniji, a sve ono oko čega smo do jučer razbijali glavu sporedno i nebitno. 

Ovu promjenu životnih prioriteta prouzročio je, kao što znamo, prokleti mali virus koji je došao iz Kine, zbog kojeg je čitav svijet stao, a prizori koji se pred nama ređaju bude jezu. Prazne ulice svjetskih metropola, dramatične vijesti o porastu broja zaraženih i umrlih, ljudi koji masovno ostaju bez posla, život sveden na mizeriju i strepnju pred nečim nepoznatim. 

Zvaničnici nam govore kako smo u ratu i kako će ova situacija potrajati bar nekoliko mjeseci. Već sada je jasno, svijet koji smo do jučer poznavali, kome smo se bezbrižno radovali i u njemu uživali, nestao je preko noći i postao Zweigov “jučerašnji svijet”. Probudili smo se u svijetu u kome “svatko od nas živi izdvojeno kao prije stotine godina, prije nego što su izumljeni parobrod i željeznica, zrakoplov i pošta”.

Svi znamo da nakon ovoga ništa više neće biti isto i kako će ova pandemija promijeniti budućnost svijeta. Apokalipsu smo, ipak, zamišljali kao udar meteora ili veliku poplavu, a umjesto toga mi sjedimo kod kuće i peremo ruke. Ali, što je tu je, ne treba sada očajavati. Ako nam imperativ borbe protiv ove pošasti nalaže antiherojsko povlačenje u samoizolaciju, onda to treba shvatiti kao priliku da u običnim i svakodnevnim stvarima pronađemo neki smisao.

Karantena koje smo dopali može se, tako, promatrati i kao šansa da se malo osvrnemo oko sebe i napravimo sve ono za što smo dosad imali spreman izgovor kako za to nemamo vremena. Boccacciu je, uostalom, karantena poslužila kao inspiracija da u Dekameronu oda počasti punini života, Shakespeareu da napiše svog Kralja Leara, a Newtonu da pod čuvenom jabukom smisli teoriju gravitacije. 

Treba se, kako je govorio Shakespeare, “suočiti sa svakim vremenom onako kako to ono od nas traži”. Možda ova naša nesreća i neće poroditi velika djela, ali svakako postoje male stvari, koje do sada nismo ni primjećivali, koje mogu donijeti čovjeku ispunjenje u ovim turobnim vremenima. “Ja grlim ono što je obično, istražujem poznato, i ponizno se smještam podno njihovih nogu”, govorio je američki filozof Emerson.

“Kraljevi ne dodiruju vrata, oni ne znaju za tu radost”, zapisao je francuski pjesnik Ponge u svojoj knjizi znakovitog imena “Sapun”. Dok nam stalno ponavljaju kako je higijena ključna u ovom čudnom ratu, a “čistoća pola zdravlja”, možemo se sjetiti i kako je najveći heroj Grčke, Heraklo, jednom bio pozvan od vladara Elide, Augija, da mu očisti štale. I veliki Tolstoj je, uostalom, na vrhuncu svog društvenog angažmana, svaki dan započinjao čišćenjem kuće.

Pored našeg ustaljenog načina života, ova kuga 21. stoljeća u temelju je uzdrmala i svjetsku ekonomiju, pa vidimo kako se na izvjesno vrijeme gase čitave industrije, među njima i mnogi zagađivači. Tako smo vidjeli snimke iz svemira koje pokazuju kako je nestao oblak zagađenja nad Kinom, u venecijanskim kanalima se bezbrižno igraju dupini, i uopće, čitav svijet kao da je postao kulisa za seriju “Život nakon ljudi”.

Sve izgleda kao da se čovječanstvo odlučilo na jedan ogroman eksperiment kako bi provelo odredbe Pariškog sporazuma. I dok su nas do jučer ekološki alarmisti upozoravali kako ćemo propasti ako odmah ne smanjimo emisiju stakleničkih plinova, sada svojim očima gledamo kako propadamo u situaciji u kojoj je ta emisija potpuno ukinuta.

Uz to, dobit ćemo konkretne mjerljive rezultate što bi se dogodilo s klimom kada bismo pogasili svu industriju. Korona je, tako, preuzela “krunu” poznatoj ekološkoj aktivistici Greti Thunberg u borbi protiv globalnog zatopljenja i postala test istinitosti mjera koje predlažu. Samo je pitanje što će se dogoditi ako se nakon gašenja svih zagađivača na svijetu s klimom ništa ne promijeni? 

Na kraju bi, kada život konačno pobijedi a mi se vratimo uživanju u njegovoj punini, od agende naših spasitelja planete mogao ostati samo onaj meme, gdje Greta kaže: “Korono, kako se usuđuješ, preotela si mi svu pažnju!”

Nema komentara:

Objavi komentar