Ako bi me ustopirao neki putnik kroz vrijeme i zamolio da mu predložim
destinaciju koja ponajviše liči na bivšu SFR Jugoslaviju (a da to, ipak,
ne bude Bosna), bez dvojbe bih mu predložio Hrvatsku. Tu su ostaci
pokojne države ostali gotovo netaknuti, poput netaknutih dijelova
prirode – čovjek bi rekao kao u kakvom nacionalnom parku.
Svega tu ima što nostalgično ex-YU srce želi. Od
brkatih trgovkinja na Ininim postajama kraj autoceste, koje će vam u
plastičnim čašama servirati bljutavi crni napitak, koji više liči na
"divku" nego na kavu, do komunističkih praznika koji slave lažni otpor
napadu na stranu zemlju kao nacionalni praznik, staraca koji defiliraju
sa titovkama pred TV kamerama grleći se sa velevoljenim predsjednikom,
raznih subverzivnih festivala, na kojima inteligencija pobire to više
aplauza što dalje pljucne po buržaoskoj demokraciji i globalnom
kapitalizmu, a bivši komunistički režim oslika ružičastim bojama
"neostvarene utopije". To se zove "antifašizam", a kažu da na tom
temelju počiva i ta država. U politici će tu najdalje dogurati onaj
političar koji kaže da će najviše narodnih novaca spiskati na nekakve
državne projekte ili planove, gotovo kao u najbolje vrijeme "petoljetki"
– a kad ih spiska a Plan propadne, bit će reizabran kako bi nastavio
započeto... Riječju, pravo malo vremenom neoskvrnuto komunističko
retro-carstvo u ovom brutalnom neoliberalnom svijetu stoluje u Lijepoj
našoj. A kažu da se u zadnje vrijeme tu može naći i kralj svih gorila –
King Kong.
Ali, otkud gorile i njihov kralj u Hrvatskoj?
Zaostale od prethodnog režima. Naime, u Hrvatskoj mu je nekako bilo
sigurno, pa je tu King Kong svio svoje gnijezdo.
No, šalu o King Kongu, koju je prvi izrekao hiperboli
sklon premijer, na stranu. Iza te šale krije se ozbiljan slučaj. Naime,
"slučaj Perković" već je uveliko probio međunarodne okvire i pretvorio
se u pravi mali "skandal Perković". Eno, njegov odvjetnik i bivši
komunistički državni tužitelj u "Večernjaku" već ekskluzivno "secira"
njemačko pravosuđe i objašnjava ono što bi trebao raditi u njemačkoj
sudnici. Pokušava spasiti što se spasti da – naime, umanjiti značaj
čitavog "slučaja", koji je prerastao u skandal, nekako ispeglati onu
premijerovu hiperbolu i od King Konga napraviti opet lisicu, a sve uz
podršku Službi uvijek dostupnoga nacionalnog tiska i medija. No, ima li u
tome uopće ičeg skandaloznoga, izuzev samog skandaliziranja i čuđenja
nad onim što je svima bilo odavno jasno? Jer, što nam otkriva čitava
ova, za građane Hrvatske prilično ponižavajuća i providna, zavrzlama u
vezi slučaja Perković? Ništa što i već i sami nismo znali – a to je da u
Hrvatskoj postoje vrlo moćni neformalni centri moći, zaostali od bivših
komunističkih struktura vlasti, koji kontroliraju one formalne, legalne
i demokratski izabrane centre moći.
Poznato je da je Služba preživjela tako što je od
predsjednika Tuđmana dobila opću aboliciju pod krinkom stvaranja
nacionalnoga jedinstva i izgradnje suverene hrvatske države. Imenovanje
starog Udbaša, Josipa Boljkovca, za ministra unutarnjih poslova je taj
transfer starih struktura u novu državu zacementirao. Kažu i da je sam
predsjednik Tuđman pripadao krugu Steve Krajačića, čovjeka od koga je
zazirao i sam komunistički vođa Tito. Poznato je, uostalom, da je Tito, i
sam obavještajac i egzekutor KGB-a za vrijeme Španjolskog građanskog
rata, uopće zazirao od Službe i da je vjerovao samo Armiji, pa je
Službu, nakon afere sa Rankovićem i prisluškivanjem u spavaćoj sobi,
razbio na više nacionalnih službi i uskratio joj dotadašnje obilne
financije iz saveznog proračuna. Te nacionalne službe su se onda nekako
snašle, pa se krenulo sa osnivanjem raznih tvrtki za međunarodnu
trgovinu, švercom oružja i droge, osnivanjem novih banaka, koje su
služile uglavnom za pranje prljavog novca, itd. Služba je postala
svojevrsna jugoslavenska Cosa Nostra, sa razgranatom mrežom unosnih
ilegalnih poslova i "vanjskih suradnika" iz kriminalnih krugova. Među
takvima su bili i likovi poput, recimo, Ljube Zemunca, Giške Božovića
ili Arkana. Naravno, i za vršenje egzekucija političkih emigranata. Oko
jedne takve egzekucije u Njemačkoj 1982. se i ovo sada sa izručenjem
Perkovića i zakuhalo.
Što znači Služba i što ona simbolizira? I koji je,
otuda, značaj "slučaja Perković"? Preživljavanje, kako osobno, tako i
institucionalno, bivše komunističke Službe u Hrvatskoj znači
preživljavanje same kvintesencije bivšeg totalitarnog komunističkog
sustava vlasti. To je sustav tajnih i paralelnih struktura vlasti,
karakterističan za totalitarne režime. To je sustav koji počiva na
stalnoj kontroli i teroru nad stanovništvom. Taj teror je bio vrlo
ekstenzivan i surov po komunističkom osvajanju vlasti u bivšoj
Jugoslaviji, ali i tijekom čitavog njenog trajanja, koji se po
strahotama i broju žrtava može uspoređivati sa staljinističkim Velikim
Terorom tridesetih godina. Tom teroru su bili izloženi svi, a
komunistički sustav je svoj kasniji legitimitet zahvaljivao upravo tom
stalnom teroru i kontroli koje je Služba provodila. Dati političke
garancije i legitimitet takvim strukturama znači ovjekovječiti sam
princip totalitarnog sustava vlasti. To znači zločinu dati ime
normalnosti. Jer naslijeđe totalitarnog komunističkog sustava u bivšoj
Jugoslaviji i nije ništa drugo nego stvaranje kulture normaliziranja
zločina, normalnosti kršenja individualnih i imovinskih prava građana,
institucionalno i vaninstitucionalno ogrješenje o njihova osnovna prava.
U demokratskoj Hrvatskoj se zbilo upravo to – starim totalitarnim
strukturama vlasti dan je pun demokratski i politički legitimitet.
I normalne zemlje, naravno, imaju svoje tajne službe,
ali su one pod institucionalnom kontrolom vlasti. U normalnoj zemlji se
ne može dogoditi da se zbog jednog čovjeka iz vrha tajne službe u
parlamentu po hitnom postupku izglasava Lex specialis, kao što se to zbilo u Hrvatskom saboru
– bez obzira na to da li se slagali ili ne sa sadržajem tog zakona. U
normalnoj zemlji se ne može dogoditi da ministrica vanjskih poslova,
recimo, hitno otputuje u stranu zemlju, sve o trošku poreznih obveznika,
kako bi kod tamošnjih sudova isposlovala odgodu ili reviziju neke
sudske odluke, kao što se to prošle godine moglo dogoditi ministrici
Pusić. U normalnoj zemlji se ne može dogoditi da predsjednik države
izjavi da čovjek optužen za sudjelovanje u ubojstvu ni pod kojim
uvjetima neće biti procesuiran. Tim više ako je sin dotičnoga savjetnik
za sigurnost u predsjedničkom kabinetu tog istog predsjednika – funkcija
koju je naslijedio, po faraonskom modelu, od svoga oca. U normalnoj
zemlji se ne može dogoditi da čovjek koji je bio na tako visokom mjestu u
totalitarnom sustavu vlasti u demokratskom sustavu te zemlje bude i
dalje toliko značajan da se sve legalne i demokratske institucije te
zemlje upregnu kako bi se osigurala nekažnjivost tog čovjeka. U
normalnoj zemlji King Kong ne živi u svom prirodnom okruženju. Ili, bar,
nema mogućnost da od zemlje napravi svoje prirodno okruženje i
egzotični politički nacionalni park.
Kako istjerati King Konga iz Hrvatske? Donošenjem i
provođenjem jednog drugog zakona – zakona o lustraciji, i njegovim
dosljednim provođenjem, kao što su to mnogo ranije učinile druge bivše
komunističke zemlje, poput Češke, Poljske, Istočne Njemačke, Mađarske,
itd. To je jedini način da se Hrvatska oslobodi totalitarnog
komunističkog naslijeđa i postane normalna demokratska zemlja, kao što
to nastoji biti. Nada posve iluzorna, ukoliko uzmemo u obzir da je za
takvu odluku potrebna politička volja, a da su mahom sve političke
partije na neki način, moralno ili ekonomski, ucijenjene ili pod
kontrolom Službe.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar