Socijalizam na optuženičkoj klupi
"Afera Perković", koja se, stjecajem
okolnosti pratvorila u još jednu od desetine sličnih hrvatskih političko-policijsko-ideologijskih
sapunica i praćenjem koje sam se, kao i većina hrvatskoga pučanstva,
posljednjih mjeseci silno zabavljao, ponovo je izbila na površinu pitanje
naslijeđenih struktura bivšeg komunističkog režima u Hrvatskoj, kao i pitanje je
li te strukture, moguće, još uvijek vladaju Hrvatskom "iz sjene".
Bilo je puno razboritih i pametnih analiza ozbiljnih ljudi, koji su tvrdili da
je tome upravo tako. Socijalizmu u Hrvatskoj, kažu, nećemo nazrijeti kraj a
Hrvatskoj neće krenuti nabolje, dok god se ove udbaške strukture ne raskrinkaju
i ne razvlaste. Hitna lustracija i zabrana obavljanja javnih funkcija svih koji
su na bilo koji način bili umiješani u rad Udbe, bilo kao njeni upravitelji,
bilo kao suradnici, vidi se kao jedno od mogućih rješenja za Hrvatsku.
Tako govore ozbiljni analitičari naše zbilje, a
čini se da je takvom rješenju "slučaja Perković" sklon i premijer
Milanović, kada je onomad, satjeran u kut prigovorima da je "Lex
Perković" progurao kako bi zaštitio glavnog čovjeka hrvatske Udbe, govorio
o "istjerivanju King Konga", valjda po onoj logici: "ako ne mogu
manje, možda mogu više". Hrvatska oporba se zadovoljila tim manje, pa je,
zajedno sa nekima iz lijeve koalicione vlade, zatražila da se "Lex Perković"
stavi van snage, a udbaš Perković izruči njemačkome sudu, upravo onako kako je
tražila Viviene Reding i kako Hrvatsku obavezuje Europski uhidbeni nalog. U
svemu tome je mnogima promaklo da je ovim manevrom hrvatska politička elita
dobila visoko moralno pokriće za poklonjenje svojim gospodarima u Bruxellesu i
Berlinu.
Tako smo došli u paradoksalnu situaciju da
desničarska oporba zagovara bespogovorno odricanje od elemenata suverenosti i
pokoravanje našeg nacionalnog zakonodavstva odlukama nadnacionalnih institucija
ili, pak, institucijama druge države, dok ljevica, za koju se vjeruje da je po
defaultu izdajnička i protuhrvatska, u ovoj prilici staje na stranu obrane
hrvatske suverenosti i dostojanstva naših nacionalnih institucija. No, u
Hrvatskoj je mnogo toga paradoksalnoga i nakrivo postavljenoga, pa ovakvi
logički i ideologijsko-politički karamboli nikoga više ne trebaju čuditi.
Uglavnom, na taj način se, maštovitom analitičarskom i političkom dijalektikom,
negdje izgubilo početno pitanje, od koje je krenula cjelokupna priča i koja joj
je davala moralno-politički kredibilitet najvišeg ranga, a to je: na koji način
se Hrvatska može osloboditi svog socijalističkog naslijeđa, koje je još uvijek
drži čvrsto prikovanom za prošlost i nikako joj ne dozvoljava da krene
naprijed? Kako iz Hrvatske istjerati socijalističkog King Konga?
Socijalizam u školskoj klupi
Početni odgovor na ovo pitanje bih ovako
formulirao: protiv problema naslijeđenih socijalističkih struktura u Hrvatskoj,
možemo se boriti samo ozbiljnom i temeljitom demontažom same naslijeđene
socijalističke strukture. Iako odgovor izgleda tautologijski, on to nije; prve
strukture su mišljene kao "tajne", konspirativne grupe, koje iz sjene
upravljaju Hrvatskom, i spadaju u popularne teorije zavjere. Naime, Hrvatskom
oduvijek vlada netko drugi, neko strano tijelo svojom skrivenom rukom upravlja
i blokira napredak Hrvatske – da li su to masoni, Srbi, komunisti, Udba (ako
ste desničar), ili pak zle korporacije i bankari, Tuđmanovih 200 obitelji,
Vatikan, zapadne tajne službe (ako ste ljevičar), nebitno – važno je da su sve
to sjajni izgovori za vlastiti neuspjeh rješavanja problema i pokretanja
nacionalnog bicikla iz civilizacijske jame u koju smo nekako upali. Takvim
objašnjenjima ne treba odricati plemenitost motiva i ozbiljnu zabrinutost za
sudbinu i budućnost Hrvatske, no, istovremeno, treba vidjeti da su rješenja
koja se na takav način nude – odstranjivanje utjecaja tog pretpostavljenog
"stranog tijela" na zdravom hrvatskom organizmu – površna,
kratkovida, tek laka pjena za dnevno-političko obmanjivanje naroda, koji,
doduše, voli takve jednostavne i lake odgovore.
Stvar je u tome da je obolio sam organizam, da
je sama struktura hrvatskog društva socijalistički ustrojena, da hrvatsko
društvo funkcionira kao u potpunosti socijalističko – odnosno, da King Konga
gajimo u vlastitim njedrima, kao svoje najmilije čedo, kao vlastitu nadu, kao
budućnost u koju se pouzdamo. Stoga je moj odgovor na slučaj Perković sljedeći:
Kakva Udba, kakvi perkovići, kakva ideologija - sve je to sasvim sporedno i
nepotrebno za svijetlu budućnost socijalističkog sustava u Hrvatskoj, tek puka
dnevno-politička igrarija, dokono novinsko-analitičarsko nagvaždanje i
kozerija! Problem socijalizma u Hrvatskoj nije u nekakvim "tajnim
strukturama", u nekakvoj zavjeri neprijateljskih i otuđenih struktura,
nego nam je on pred nosom, možda previše blizu da bismo ga vidjeli, previše mio
da bismo ga za išta optužili.
Ako brinemo za budućnost Hrvatske, trebamo,
prije svega pogledati samu tu budućnost, kako raste i u šta stasa, na koji
način se obrazuje i za što se obrazuje. Stoga je prvo i glavno pitanje
oslobađanja Hrvatske od teškog balasta socijalističke prošlosti, vidjeti kakav
nam je obrazovni sustav, kakvo nam je školstvo, da li nam je, naime, sam
obrazovni sustav socijalistički ustrojen? A tu je sasvim dovoljno tek baciti
pogled, zraknuti, pa bjelodano vidjeti da, glede ustroja našeg obrazovnog
sustava i kako se odgajaju i za šta se obazuju naša djeca - nema zime za
socijalizam u Hrvatskoj! Ako, pak, pogledate najnoviju vijest koja nam stiže iz
naših obrazovnih ustanova, možete sasvim opravdano zaključiti da je nova
generacija budućih čuvara socijalizma u Hrvata, njenih državnih namještenika i abonenata državnoga proračuna, moralno upravo
stasala.
Ne, ne mislim ovdje ni na famozni četvrti modul
kurikuluma Zdravstvenog odgoja, koji lijeva koalicija pokušava nametnuti,
unatoč prosvjedima i otporu većeg dijela građana Hrvatske. (To je također
ogroman problem, jer se njime želi dezavuirati autoritet obitelji, koja, pored
Katoličke ckve, predstavlja možda još zadnji otok odgoja i obrazovanja hrvatske
mladeži mimo paske metastaziranog i svemoćnog hrvatskog socijalističkog
državnog sustava.) Mislim ovdje na najavljene studentske prosvjede zbog
poskupljenja subvencionirane hrane u menzama, od kojih, izgleda, neće biti
ništa, ne zato što bi se studenti predomislili, nego zato što je Vlada
brže-bolje izašla u susret njihovim zahtjevima i vratila stare cijene. Ne treba
se, naime, nikako zamjerati i ići uz nos socijalističkoj budućnosti Hrvatske!
Socijalizam iz klupe!
A kako bi izgledao taj studentski prosvjed? Ako
je vjerovati najavama grupe studenata, koja je osvanula na Facebooku pod
nazivom "Dajte nam kolače" – što bi, naravno, trebalo asocirati na
poznatu izmišljotinu antimonarhističke propagande iz vremena Francuske
revolucije, koja je Mariji-Antoaneti pripisivala izjavu "ako nemaju kruha,
neka jedu kolače" – studenti bi bojkotirali uzimanje hrane u menzama, tako
što bi jeli samo kolače. Da ideja nije naročito duhovita, i da se mnogim
ljudima učinila neukusnom šalom, svjedoče mnogi komentari na portalima koji su
prenijeli ovu vijest. Ljudi su ozlojeđeni takvom djetinjastom dosjetkom naših
studenata, budući da sami jedva krpaju kraj s krajem pod pritiscima Linićevog
poreznog fašizma, te se pitaju u kom svijetu žive naši akademci i kakva je to
neosjetljivost da jedu kolače a odbijaju kruh, koji je ionako subvencioniran i
plaća se iz džepa građana, koji na kolače vjerojatno pomišljaju samo o Božiću i
Uskrsu?
I sasvim su u pravu. No, pored tog pitanja – u
kakvoj to virtualnoj stvarnosti žive akademci i otkud ta moralna neosjetljivost
dostojna razmaženog derišta a ne odraslih akademskih građana ove zemlje – nižu
se i mnoga druga, načelnija pitanja. Kakav, na primjer, mi to sustav
obrazovanja imamo i kakvim moralnim vrijednostima poučavamo naše školarce i
studente, kad oni bez blama zahtijevaju da im se ne skida subvencionirani dio
obroka u menzama (taj dio bi, da je prošao novi Pravilnik, inače, bio 50% od
tržišne cijene), izgleda potpuno nesvjesni da to netko drugi – svi mi – mora
platiti, ako oni ne plaćaju. Da li, možda, misle da su te stvari besplatne? Ta,
to bi bilo sasvim nezrelo razmišljanje, dostojno malog djeteta, koje vjeruje u
Djeda Mraza! Poznato je da studiranje na fakultetu za mnoge predstavlja neku
vrstu odlaganja odrastanja i produžavanja djetinjstva, što je već golem
psihološki problem, no izgleda da predstavlja i problem individualnog
intelektualnog razvoja i sazrijevanja, kržljanja moći refleksije. Naš visokoškolski
sustav obrazuje, izgleda, djecu, a ne zrele ljude – obrazuje individue
nesposobne za samostalan i kreativan život, vječite abonente državnih sinekura.
Oni, pak, koji ne spadaju u ovu sliku, i koji sazru u prave aristokrate duha,
koji se za svoj položaj izbore izvan državnih ustanova i mimo političkih
postavljenja, i koji, unatoč svim teškoćama kasnije predstavljaju motor koji
cjelokupno društvo gura napred (ako, pak, prije toga ne naprave pametniiji
potez i ne napuste Lijepu Našu socijalističku republiku Hrvatsku i odu u neku
bjelosvjetsku eksploatatorsku kapitalističku zemlju), to uspiju unatoč našem
sustavu obrazovanja. Oni su iznimke, a ne pravilo.
Glede tog prosječnog proizvoda našeg obrazovnog
sustava, dakle, tog dobrano infantiliziranog studenta i njegovih svjetonazora,
nije li taj infantilni, psihologijski i moralno problematični način
razmišljanja, u biti, način razmišljanja i svjetonazor kakvog državnog
službenika, potpuno nesvjesnog da je on samo abonent državnog sustava, samo
pripadnik nove klase, koja ovisi o proračunu, koji se puni cijeđenjem
proizvodnog i kreativnog dijela nacije, dakle, jedan sasvim socijalistički
moral? Ne stvara li naš obrazovni sustav, u stvari, pripadnike tog novog
plemstva – državne službenike, birokraciju, novu klasu – koja do svog dijela
"kolača" ne dolazi svojim radom, inventivnošću, sposobnošću da stvori
vrijednost koju bi drugi članovi društva željeli, nego tek državnim
postavljenjima, koji svoj status u društvu duguje samo ovim imenovanjima i
dobivanjem licence da je član "izabranih"? Ne stvara li, drugim
riječima, naš obrazovni sustav nove brahmane, kastu državnih svećenika,
punokrvne socijaliste, kao ključne činioce održanja jednog feudalno-staleškog
društva, točnije, našeg vrlog starog samoupravnog socijalizma?
Izgleda da je upravo tako. A ono što je
naročito poražavajuće u svemu tome jest da sami studenti dobrovoljno prihvaćaju
takvu dodjeljenu im statusnu društvenu ulogu i moral te socijalističke nove
klase, smatrajući dodijeljene im privilegije svojim pravom. Poražavajuće je i
to da danas u Hrvatskoj ne postoji snaga koja će im to reći. Političari će im
se, kao što vidimo, brže-bolje dodvoravati. Intelektualci, pak, oni koji bi
trebali prvi ukazati na probleme u društvu, i sami su proizvod istog tog socijalističkog
obrazovnog sustava, te im, ako ne intelektualno poštenje, onda svakako interes
ne dozvoljava da te stvari dovedu u pitanje.
Kako riješiti taj problem? Odgovor je –
privatiziranjem sustava visokog školstva, a onda i cjelokupnog školstva. Ne
možemo očekivati da će državni sustav školovanja proizvoditi išta drugo do
državne službenike, nikako slobodne odrasle ljude. Socijalistički sustav
školovanja, a svako državno školovanje jest školovanje za socijalizam,
proizvodit će samo socijaliste, ništa drugo. Samo deetatizirano školstvo, samo
sustav privatnog obrazovanja može stvoriti intelektualno zdrave i slobodne
snage, koje će pokrenuti Hrvatsku naprijed. Stoga, oni koji su zabrinuti zbog
opstanka i održavanja socijalističkog sustava u Hrvatskoj, trebaju pogledati
prvo u njenu budućnost i poželjeti da ona ne bude socijalistička, kakve su nam
prošlost i sadašnjost. Ako su političke snage desnice, kao nominalno oporbene
socijalističkom sustavu i ideologiji, zainteresirane za to da se u Hrvatskoj
jednom za svagda iskorijeni socijalizam – neka u Saboru podnesu prijedlog za
privatiziranje našeg obrazovnog sustavu. Inače, neka do daljeg šute i o
Perkoviću.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar