27. lis 2013.

Adriatic institut o velikoj pljački hrvatskog naroda

Svaki građanin Hrvatske, čiju je grbaču država opteretila gotovo neizdržljivim poreznim opterećenjima – a najavljuju se i nova i veća opterećenja – mora se pitati: Gdje odlaze ti novci? Kao što možemo vidjeti iz slučaja Sanader, kao i iz još nekih novopokrenutih koruptivnih afera, kojima će, po svemu sudeći, uslijediti sudski procesi, odgovor na to pitanje je jasan – novac poreznih obveznika se slijeva u privatne džepove političara i njihovih suradnika iz kriminalnih struktura.

No, jasno je da su sume koje se spominju vezano za ove procese tek zanemarljive i simbolične, tek vrh ledenog brijega – a ovih dana smo mogli čuti i koliki bi taj koruptivni hrvatski brijeg mogao biti.

Prošlog četvrtka je u Osijeku, naime, gostovala Nataša Srdoč, suosnivačica i predsjednica Adriatic instituta za javnu politiku iz Rijeke, zajedno sa svojim timom u kojem su bili Joel Anand Samy i Luka Arvaj. Oni su na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku održali tribinu pod nazivom «Gdje su naši novci? – Korupcija i bijeg kapitala iz Hrvatske», a Nataša Srdoč je gostovala i kodTatjane Mautner, u emisiji «Politomanija» Radio Osijeka, te na Slavonskoj televiziji u emisiji «Tema dana».

Posjetitelji tribine, kao i slušatelji i gledatelji ovih emisija, mogli su čuti frapantne podatke o velikoj pljački hrvatskog naroda koju su obavili korumpirani hrvatski političari, koji su samo u razdoblju od deset godina iz hrvatskog proračuna izvukli 15,2 milijarde dolara novca poreznih obveznika na svoje račune u inozemstvu. Prema riječima gospođe Srdoč, radi se o konzervativnoj procjeni, jer se navedena suma odnosi samo na novac koji je prošao kroz bankarski sustav i čiji se tijek može pratiti i točno utvrditi. Zbog toga su ona i suradnici nedavno uputili «Otvoreno pismo» premijeru Milanoviću i ministru financija Liniću, kako bi ih upoznali s time i upitali da li će što poduzeti glede toga.

Prema njenim riječima, do danas nisu dobili nikakav odgovor od njih, kao da hrvatske političare ne zanima da se taj novac vrati hrvatskim građanima od kojih je nezakonito oduzet. Istovremeno, isti ti političari najavljuju nova porezna opterećenja i nova zaduženja u inozemstvu, kako bi se napunio, ionako preglomazni i rastrošni hrvatski proračun. Sada bar znamo i zašto nam je proračun astronomski, zašto su javna poduzeća još uvijek u rukama političara – pod domoljubnom izlikom «čuvanja strateških resursa» - zašto ministar gospodarstva donosi uredbu kojom javne nabavke postaju potpuno netransparentne, dok nema niti govora o ozbiljnim gospodarskim reformama i smanjenju utjecaja države, što znači političara, na gospodarstvo, itd. Sada znamo zašto u Hrvatskoj još uvijek imamo nereformirani socijalistički sustav – zato što se tako najbolje može u tišini pljačkati i guliti hrvatski narod.

Zbog ove nezainteresiranosti naših političara da se našem otetom novcu uđe u trag i da se on vrati, Adriatic institut je odlučio da se obrati europskim institucijama, konkretno njemačkoj premijerki Angeli Merkel i Europskoj komisiji, te da, istovremeno, putem medija i javnih tribina o tome upozna i hrvatsku javnost. Hrvatska treba u narednih šest godina iz europskih fondova povući oko 20 milijardi dolara. No kako će to učiniti, kada nije zainteresirana ni za sudbinu 15 milijardi naših novaca, za koje postoje mehanizmi da im se ovog trenutka uđe u trag i da se oni vrate hrvatskim građanima? Hrvatski političari nas i našu djecu i unuke svake godine zadužuju za 1-2 milijarde dolara u inozemstvu, točno onoliko koliko svake godine, po podacima Adriatic instituta ode na privatne račune korumpiranih hrvatskih političara u inozemstvu. Zašto se onda zadužujemo? I, dokle tako?

Da bi se riješio problem korupcije u Hrvatskoj, prema riječima gospođe Srdoč, nama je potrebna reforma pravosuđa i uspostava snažnog sustava vladavine prava. Preduvjet za to je, svakako, onemogućiti političarima utjecaj na gospodarske tokove, točnije, pristup novcu, kao i utjecaj na pravosuđe. Danas krupne i značajne slučajeve mahom dobivaju korumpirani suci, koji se u svojim presudama ne vode načelom pravednosti, nego poslušnosti političarima. Prema njoj, potrebna je lustracija u sudstvu, što se može napraviti tako da bi se doveli suci iz zemalja sa snažnom tradicijom vladavine prava, koji bi svojim kolegama u Hrvatskoj pomogle da donose pravične i nepristrane presude. To bi svakako značilo i otklanjane iz pravosudnog sustava korumpiranih sudaca, kao i onih koji su donosili politički motivirane presude, te omogućavanje onima koji su dosad bili nevidljivi u sustavu i koji nisu dobivali slučajeve, uglavnom stoga što nisu bili korumpirani, da sada počnu dobivati slučajeve i pošteno suditi.

Poruka koju je Adriatic institut na svom gostovanju u Osijeku poslao bila je da je korupcija sistemski problem i da se mora rješavati obuhvatnim reformama, koje bi podrazumijevale onemogućavanje političarima upliva na gospodarstvo, stroga kontrola upravljanja državnim novcem, smanjenje državne potrošnje i uspostavu vladavine prava. To je sve ono što nam danas nedostaje i zbog čega nam tako loše ide. Hajde da tu volju za reformama pokažemo tako što ćemo prvo pitati gdje su naši novci, i tražiti da nam se oni vrate. Recimo, ovih 15,2 milijardi dolara, za koje Adriatic institut ima podatke. Ako nas ni to ne zanima, onda ništa. Onda nismo ni zaslužili bolje, no da budemo samo poslušne krave muzare naših korumpiranih političara.

Izvor: Republika

Nema komentara:

Objavi komentar