2. tra 2013.

Milanovićeva predizborna politička ekonomija

Pripreme i predizborna kampanja za prve (prijevremene) izbore građana Hrvatske za Europski parlament prolaze u začuđujuće hladnoj atmosferi, gotovo bez ikakve predizborne groznice ili snažnije političke aktivnosti stranaka. Osnovna karakteristika ove predizborne kampanje, i nakon dva tjedna od njenog službenog otpočinjanja, jest njeno gotovo potpuno odsustvo.

No, ne čudi tu toliko politička apatija građana – s obzirom da je više od polovine njih, kako je pokazalo posljednje istraživanje javnog mnijenja, euroskeptično – koliko čudi odsustvo bilo kakve intenzivnije propagande i predizborne aktivnosti euroentuzijasta iz vladajuće koalicije, ali i iz oporbe. Naime, građani će od ulaska u EU imati samo neposrednu, vidljivu i trajnu štetu, dok je politička nomenklatura ta koja će iz toga jedina izvući korist za sebe. Otkud onda izostanak euforije?

Osim lansiranja nekakvog priglupog i tragikomičnog spota, koji djeluje kao najava za cirkusku predstavu – a koji je za Vladu RH uradila agencija «I to nije sve» (naravno, mimo ikakvog javnog natječaja za taj posao) – u kojemu se izbori za europarlament najavljuju kao nekakav «spektakl demokracije i vrhunac građanske svijesti», Milanovićeva kukuriku vlada kao da djeluje potpuno nezainteresirano za te izbore. Štoviše, premijer Milanović je i sam rekao da ne očekuje veliki odziv građana na izbore, što je vrlo jasna poruka građanima da ostanu kod kuće. Ostajanje kod kuće, pak, i nije neki «vrhunac građanske svijesti». Ili se to premijer preko noći premetnuo u euroskeptika?

Šalu na stranu, radi se samo o prilično očevidnoj i pomalo gnjusnoj antidemokratskoj taktici vladajuće koalicije da se demokratske procedure usmjeravaju ka postizanju određenih ciljeva. Vrlo je nepošteno kada svoju moć koristite kako biste manipulirali procedurama, koje bi trebale biti neutralne i osiguravati svim sudionicima u demokratskoj igri jednake i fer uvjete, u svrhu postizanja najboljeg rezultata za stranu koju preferirate. U proteklom desetljeću smo se nagledali takvih izigravanja demokratskih procedura i prekrajanja pravila, često tik pred same izbore. Kukuriku koalicija nastavlja s tom antidemokratskom praksom i ovim izborima za EP, tom «spektaklu demokracije».

Na sličan potcjenjivački način i u antidemokratskom stilu je premijer već najavio i svoju strategiju za predstojeće lokalne izbore, koji će biti održani samo mjesec dana nakon ovih europarlamentarnih, ocjenjujući da su lokalni izbori značajni koliko i izbori za Miss Texas. Ako se sjetimo da je Kukuriku koalicija na sličan način nastupila i na parlamentarnim izborima, računajući prije svega na nepopularnost HDZ-a, čekajući da im vlast sama padne u ruke, bez naročitog truda, onda je jasno da se ovdje radi o jednoj trajnoj ziheraškoj strategiji, koju je odabrao premijer Milanović. Kukuriku koalicija nije vlast osvojila demokratskim natjecanjem, nuđenjem kvalitetnih programa i predizbornom borbom, već izbjegavanjem borbe i gotovo potajice. Već u tome je bio vidljiv snažan demokratski deficit koalicije koja je danas na vlasti u Hrvatskoj.

Ta strategija je dala rezultat na republičkim izborima, no, tu je teško i bilo ne osvojiti vlast uslijed ogromne nepopularnosti HDZ-a.  Vjeruje li premijer da će istom defanzivnom taktikom i prepuštanjem protivniku da se «istrčava» i pravi greške, osvojiti najbolji rezultat i na ovim izborima? Ja sumnjam da demokratska vlast koja potcjenjuje izbore može na taj način uljevati sigurnost i uživa povjerenje građana. To je uvijek znak slabosti i odsustva političke vizije. Jedino može uspijevati neko vrijeme, zahvaljujući slabostima svojih protivnika. A upravo to trenutno i jest slučaj – koliko god Kukuriku koalicija pada na anketama, HDZ pada još brže.

No, ova kokošarska strategija igranja na zicer i uzimanja glasova potajice, u slučaju europalamentarnih izbora ima još jednu računicu. Naime, kukurikovcima odgovara što manja izlaznost, kako bi smanjili opasnost od iznenađenja da izborni prag preskoče neke od stranaka/koalicija koje su blizu praga. Na taj način bi mogli, eventualno, uzeti i jedan mandat Laburistima, koji bi, po anketi IPSOS PULS-a, inače dobili dva mandata.

Upravo smanjenje izlaznosti je i bio razlog što su euro-izbori raspisani na brzinu i odvojeno od lokalnih. Kao što znamo, predsjednik Josipović je početkom veljače odlučio da se izbori za hrvatske članove EP-a moraju održati prije pristupanja Hrvatske EU 1. srpnja 2013. Sasvim je logično bilo da se ti izbori onda održe zajedno sa lokalnim izborima. No, kukurikovci su, preko predsjednika Josipovića, odlučili da se ti izbori razdvoje, što znači dodatnih 80 milijuna kuna troška, kao i manja izlaznost građana na birališta. Također, računa se i na svojevrsni «zamor materijala», pa je u predizbornoj kalkulaciji premijera Milanovića cilj izbora za EP manja izlaznost građana na «izbore za Miss Texas».

Smiješno je patetično-moralističko opravdanje koje je premijer dao za ovakav rasipnički i nipodaštavajući odnos prema demokratskim procedurama, kako bi na foru dobio još neki mandat za svoju koaliciju. Naime, premijer je odnekle izvukao frazu da «demokracija nije trošak», dodajući svom moralističkom opravdavanju razdvajanja izbora za EP od lokalnih, odnosno, besmislenom dupliranju troškova, i sumnjivo ekonomsko objašnjenje. Tako premijer veli: «Taj novac će uzeti doma i kupit će nešto sebi ili svojoj djeci, platit će PDV. Toliko o troškovima.» Umalo da premijer nije rekao kako izbori služe za državno pokretanje proizvodnog ciklusa.

Naime, ako izbori ne samo da nisu trošak (a jesu), nego i predstavljaju opravdanu ekonomsku investiciju države – što onda ne bismo još češće održavali izbore, možda je to najbolji i najracionalniji način investiranja novca poreznih obveznika? Možda tako možemo riješiti i problem nezaposlenosti – lijepo svakog dana održimo neki referendum, platimo građane, oni kupe nešto svojoj djeci, plate PDV, i sve sjajno i pošteno. Em se vježbamo u demokraciji, em ostvarujemo punu zaposlenost. Bilo bi to pravi«spektakl demokracije» i trijumf premijerovog shvaćanja ekonomije. No, izgleda da se premijer razumije samo u onu predizbornu ekonomiju a o pravoj nema pojma – što je mnogo veći razlog za brigu od njegovog prezira za demokratske procedure.

Izvor: Republika

Nema komentara:

Objavi komentar