Svi mediji jučer i danas bruje o slučaju koji prijeti da postane skandal
u vezi otkrivanja identiteta vlasnika računa u tzv. poreznim rajevima, a
koji je promptno dobio naziv "Offshore Leaks".
Izvor: Republika
Prema izvješćima, ovo je bila navodno koordinirana akcija stotine istraživačkih
novinara širom svijeta, koji su se ujedinili kako bi otkrili tko stoji iza
odljeva novca iz matičnih država ka destinacijama na pojedinim egzotičnim
otočjima i offshore zemljama.
Kažem "navodno" jer ne vjerujem da je
ovo plod kakve spontano koordinirane akcije samih novinara, a i zato što
sumnjam da su ove informacije dobivene metodama istraživačkog novinarstva.
Uostalom, i sami proponenti ove akcije tvrde da su hard diskovi sa tim
podacima dostavljeni novinarima na čudan način. Dakle, netko je poslao
nekom novinaru hard diskove sa tim podatcima o vlasnicima bankovnih računa u
offshore zonama, a onda su se novinari dali na "istraživački" posao,
tj. počeli češljati te podatke. I nije baš neko
"istraživanje", dakle. Prije se radi o birokratskom i dosadnom poslu,
koji su ovi novinari odradili za nekoga besplatno. Entuzijazam vrijedan divljenja,
svakako.
O tome koliko je ova stvar bila
"iznenadna" i koliko je taj navodni hard disk sa podacima
konspirativnim putem došao do "istraživačkih novinara", pa se to sada
prodaje kao "vijest" o kojoj trube svi mediji, može svjedočiti i ovaj moj
tekst od prije skoro dva tjedna. Dakle, HTV-ova današnja "tema dana" bila
je na "Republici" tek jedna od referenci jednog prigodnog teksta o
propovjedi novoga pape Franje. Samu informaciju o odljevu 11,6 milijardi eura
iz Hrvatske ka Lichtensteinu, od 2000. do 1. 1. 2011., nisam "skinuo"
ni sa kakvog hard diska, nego sam je našao na netu, točnije, na sajtu Adriatic
instituta iz Rijeke. Ništa neobično.
Dakle, kod dizanja
ove prašine oko
"Offshore Leaksa" se radi o tipičnom "spinu", kojim treba podignuti
prašinu oko odljeva novca u offshore zone – inače, prilično obične
i nekontroverzne stvari, koja postoji odkad je svijeta, vijeka i
plaćanja
poreza – nakon čega bi trebala uslijediti konkretna akcija protiv
offshore
zona.
I tu dolazi sada pitanje, koje, inače, nitko ne
postavlja – tko bi mogao biti taj netko koji je nekom "istraživačkom
novinaru" dostavio te podatke, i zašto? Kome je u interesu dizanje prašine
oko ovako nečega, i tko ima kapaciteta da provede takvu akciju? Pravdoljubljem
i istinoljubljem vođeni službenik neke od tih inkriminiranih banaka? Malo je to
kompleksna akcija da bi je "odradio" jedan pojedinac ili čak grupa
entuzijasta. Tko onda? Anonymousi, hackeri, masoni, Vatikan, tko?...
Moj odgovor, ili
pretpostavka, jest da iza
ovoga mogu stajati samo državne institucije zemalja koje su pogođene
ovim
odljevom novca u porezne rajeve, a ne mogu takvu djelatnost nikako
drukčije
inkriminirati, pa su se dosjetili da za tu svrhu upotrijebe
"istraživačke novinare". Konkretno, mislim na Europsku uniju i zemlje
poput Njemačke, Italije i Francuske, kao i na još neke, uglavnom
razvijene
zemlje, poput SAD. Grupa G20 već duže vrijeme vodi harangu protiv
poreznih
rajeva i pokušava naći rješenje za odljev novca ka ovim luksuznim
destinacijama. Procjena je da Njemački građani u inozemstvu drže više od
1.000
milijardi eura, a Talijani oko 400 milijardi. To je ogroman neoporezovan
novac,
na koji su se namjerili birokrati i političari tih zemalja. I to je
sasvim
dobar razlog da se poduzme akcija poput ove.
Zbog čega bi se ove zemlje, kojima ne manjka
ugleda u svijetu, služile takvim opskurnim i prljavim metodama, protiv jedne
legalne aktivnosti, i za svoju prljavu rabotu koristile naivne slobodne, veoma
slobodne novinare? Pa naravno, zbog ugleda. Jer, takvu jednu globalnu akciju
protiv legalnih aktivnosti građana, koji imaju pravo svoj novac čuvati gdje oni
žele, nije moguće opravdati legalnim sredstvima. Stoga je potrebna medijska
haranga. I stoga su potrebni predstavnici medija sa svojim smiješnim
"istraživačkim novinarstvom", da jednu takvu prljavu akciju
"pokriju" svojim ugledom.
Zašto je razvijenim državama neophodno da
nestanu porezni rajevi? Zbog toga što su razvijene zemlje već duže vrijeme u
financijskoj dubiozi, proračuni im cure na sve strane, pa im je najveći problem
kako oporezivati što više građana i njihovog kapitala. Tu se pojavljuju
porezni rajevi kao ogroman problem, pošto, putem legalnih transakcija, kapital
građana "glasa nogama" iz visokooporezovanih zemalja i odlazi put
egzotičnih otočja i porezno relaksiranijih odredišta. Naravno, političarima ovih
zemalja ne pada na pamet da snize državnu potrošnju, kako bi mogli sniziti
poreze na podnošljivu mjeru, pa onda niti novac ne bi "bježao" ka
poreznim rajevima. Oni žele ukinuti porezne rajeve kako novac ne bi mogao
bježati nigdje, a onda lijepo dizati poreze do neba i povećati državnu
potrošnju nemilice.
Aktualna akcija protiv poreznih rajeva
predstavlja, po mom mišljenju, jednu veoma opasnu globalnu akciju socijalista
iz razvijenih zemalja kako bi se ukinuo slobodan protok kapitala i zavela
potpuna socijalistička tiranija na financijskim tržištima. Ironija je da u
ovako nečasnoj "raboti" sudjeluju i predstavnici medija. Štoviše, oni
su se odlučili da svojevoljno (a možda i za dobre novce, tko zna?) odigraju za
političare opasnih namjera ovaj prljavi posao.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar