Unatoč tome što su svojski potegli da
podrgiju revolucionarne strasti i raspale maštu kod svoje
ideologijski razbaštinjene publike u regiji, bosanski revolucionari
kao da su odjednom izgubili dah, a njihovi revoluciju je počela da
nagriza entropija. Danas su, naime, u svim gradovima prosvjedi
prestali, osim u Sarajevu, gdje se okupilo par stotina besposlenih
komunista koji prosvjeduju. Plan rušenja federalne vlade je
definitivno propao. Revolucija u Bosni je kaputt. Svi oni koji su u
bosanskom "događanju naroda" vidjeli autentični socijalni
bunt obespravljene i unižene radničke klase, ugrizli su vlastiti
jezik. U "bosanskom loncu" se, izgleda, kuhala malo tvrđa
hrana od one koju može svariti prosječni osjetljivi ljevičarski
želudac. Ono što slijedi je potpuni kolaps zanosnih nada,
pomračenje revolucionarne svijesti i potpuni antiklimaks.
Sada je valjda svima jasno da tu nije
bila po srijedi nikakva socijalna revolucija, nego pokušaj politički
režiranog državnog udara i napad na ustavnopravni poredak zemlje,
sa veoma opasnim konzekvencama. Autentične socijalne revolucije,
uostalom, ne postoje – osim u usijanim i politički nezrelim
ljevičarskim glavama. One koje nazivamo takvima, sve socijalističke
revolucije, uglavnom su bile dobro osmišljeni i organizirani državni
udari. Nije drukčije ni s ovom bosanskom. Revolucija je samo mit,
jedan od moćnijih mitova kojim pokušavamo objasniti svijet oko
sebe, ali ipak samo mit, i to opasan, ako ostanemo pod njegovom
vlašću.
Forza Bosna
I bosanska je revolucija, nakon
prvobitnog oduševljenja koje je izazvala, počela pokazivati svoje
čudno i pomalo nakazno lice. Tragovi prvih paljevina odavali su sve
jasniju političku pozadinu pobune koja je krenula iz Tuzle. Tuzla
nije samo grad propalih socijalističkih mastodonata, nego grad u
kome caruju ljevičarske i progresivističke udruge, sa izrazito
antinacionalnim i projugoslavenskim ideologijskim profilom. Jedna od
tih udruga, "Udar", izdala je proglas na svojoj Facebook
stranici, u kome je pozvala radničku klasu na bunt. I gle čuda,
odazvalo se par tisuća ljudi, uglavnom radnika, koji su tu došli
predvođeni svojim sindikalnim vođama.
No, unatoč snažnim ljevičarskim
porukama, oni ne idu pred tvornice, ne prozivaju tajkune, ne napadaju
banke, već jedino i isključivo institucije kantonalnih vlasti. Kao
kad biste svoje nezadovoljstvo ekonomskom situacijom u zemlji
izražavali napadom na županijska poglavarstva i sudove. Napad na
kantonalne vlasti nije imao socijalnu poruku, već političku – bio
je to poziv na unitarizaciju Bosne, što je i bio jedan od ciljeva
istaknutih u spomenutom proglasu. Uz to, gomila glasno uzvikuje
Fahrino ime. Razlog se može činiti jednostavnim – to je jedan od
rijetkih političara koji već mjesecima preko medija širi
populističku galamu protiv korumpiranih političara i priziva
socijalne nemire. Međutim, Fahro je i ministar sigurnosti BiH. Malo
neobično da prvi policajac u državi poziva narod na pobunu, ne?
Fahrudin Radončić-Fahro, je, pored
toga što je aktualni ministar sigurnosti BiH, i vođa stranke Saveza
za bolju BiH, treće po snazi bošnjačke partije, te vlasnik lista
Dnevni avaz, vjerojatno najbogatiji bosanski tajkun, koga nazivaju i
bosanskim
Berlusconijem. On se do svoje današnje pozicije uspinjao u
ratnim godinama preko nacionalističke SDA, uz čiju pomoć osniva
"Dnevni avaz" i postaje neprikosnoveni gospodar bosanskog
medijskog prostora, vremenom jači i od svojih političkih
pokrovitelja. Prije četiri godine on osniva stranku SBB, koja prvo
nastupa sa ekstremno nacionalističkih pozicija, i napada SDA da je
izdala bošnjačke nacionalne interese, da je skrenula s Alijinog
puta, itd., i uzima njihovo ekstremno desno glasačko tijelo, e da
bi, samo nakon dvije godine, potpuno promijenio ploču i postao
zagovornik europskih vrijednosti, kritičar nacionalizma i perjanica
građanske Bosne. Kao takvog ga prihvataju stranci i on postaje
američki politički favorit.
Revolucionarni antiklimaks
E sad, zamislite da iza socijalnog
bunta u Hrvatskoj organizacijski stoji vlasnik EPH, Ninoslav Pavić,
koji je u međuvremenu preuzeo Ministarstvo unutarnjih poslova od
Ranka Ostojića, i da taj čovjek govori o korupciji i prosipa
socijalnu demagogiju – a da na njegovu priču, pored obespravljene
hrvatske narodne mase, nasjedne cjelokupna ljevičarska mundana
intelektualna elita i mediji u Bosni, Srbiji i Sloveniji? Smijeh
živi. (Uostalom, takva nadrealna situacija i nije tako nemoguća u
ovoj ludoj državi, s obzirom da danas "Jutarnji" prenosi
Dežulovićev tekst u kome ovaj zaziva krv i palež na ulicama
hrvatskih gradova.) Ili, zamislite blamažu da svjetski mediji
prenesu sliku izvjesne Ferihe, i da ta slika uplakane, izgladnjele i
ponižene radnice, postane simbolom prosvjeda, dok se u
stvarnosti ta žena zove Lejla Kusturica, i supruga je
predsjednika jedne male, elitističke, kvazi-liberalne sarajevske
stranke? Kao kada bi, recimo, simbol socijalnih prosvjeda u Hrvatskoj
postala supruga Ivana Vrdoljaka ili, recimo, uplakana Vesna Pusić
osobno. Bio bi to nemali razlog da ljudi koji povjeruju u takvu farsu
preispitaju emocionalni sklop svoje ličnosti.
Nova blamaža "revolucionarnih
gibanja" u Bosni je potpuna
kompromitacija i otpočinjanje
svađa i bacanje
klipova u revolucionarni točak između i oko nominalnih vođa
prosvjeda, u čijem središtu je Aldin Širanović. Naime, Aldin
Širanović sebe smatra jedinim legitimnim vođom prosvjeda, koji ima
pravo pregovarati s vlastima u ime prosvjednika i ne dozvoljava da
drugi predstavnici građana izađu sa svojim zahtjevima. Neobično za
jednog lidera spontanih prosvjeda i zagovornika direktne demokracije.
Pritom je u medijima osvanula i njegova
prepiska uoči samih prosvjeda, u kojoj on tvrdi da "organizacija
prosvjeda ide dobro" i da je "sve već riješeno na
državnom nivou". Pritom kaže i da se "čuo sa Senadom
(Hadžifejzovićem)", vlasnikom Face TV, koja je bliska stranci
Fahrudina Radončića, u vezi gostovanja kod njega u emisiji. Zatim
spominje i kako je "bankrotirao", te da je "potegao
veze" kako bi se malo "popravio financijski". Izgleda
da su naši revolucionari imali plan za samo prva tri dana, do kada
je puč trebao biti završen, ali je stvar zapela "na višoj
razini" i sada kreću međusobni obračuni i optužbe.
Nacionalisti stišavaju
revolucionarne strasti
I dok se većina
Srba i Hrvata u Bosni vrlo brzo nakon objavljivanja proglasa grupe
"Udar", pod nazivom "Nova Bosna i Hercegovina", a
koji se, sasvim slučajno, u dobroj mjeri poklapaju sa proklamiranim
ciljevima stranke SBB, potpuno ohladila od prosvjeda – shvatajući
da se radi o politički motiviranim prosvjedima, koji za cilj imaju
unitarizaciju Bosne – slična stvar se dešava i unutar bošnjačkog
nacionalnog korpusa, gdje bošnjački nacionalisti s podozrenjem
gledaju na prosvjede i pozivaju na trezveniji pristup čitave stvari.
Malo neobična
situacija za zagovornike teze da je u Bosni i Hercegovini
nacionalizam glavni izvor nestabilnosti i da su međuetnička trvenja
opasnost koja prijeti da Bosnu ponovo pretvori u "bure baruta".
Stoga je potpuno pogrešna percepcija srpskih i hrvatskih
nacionalista trpanje svih Bošnjaka u isti koš, koji ih žele
majorizirati, zatrti njihova nacionalna osjećanja i stvoriti
unitarnu Bosnu i Hercegovinu. Naime, bošnjački nacionalisti
osjećaju jednaku indignaciju nad ovim prosvjedima i njihovim
ciljevima kao i hrvatski i srpski nacionalisti. Kako izgleda, mnogo
veća opasnost za stabilnost Bosne i Hercegovine i suživot
različitih nacija u njoj predstavljaju unitaristi iz
lijevo-liberalnih i građanskih krugova, koji su neprijatelji svakog
nacionalizma i zagovornici ukidanja entiteta.
Tako je
proislamski magazin Saff od početka ukazivao na političku pozadinu
prosvjeda. Nacionalistička SDA drži se zajedno sa SDP-om, jer na
federalnom nivou dijele vlast, a po kantonima vlasti imaju jedna ili
druga stranka. Napravljena je i Facebook stranica "Tražimo
ostavku ministra nesigurnosti Fahrudina Radončića", koja
je vrlo brzo dobila veliki broj "lajkova". Danas su, pak,
braniteljske udruge uputile
otvorenu prijetnju prosvjednicima i Fahrudinu Radončiću osobno,
da će se oni obračunati s njima ukoliko ne prestanu odmah s
paljenjem državnih institucija. Tu je i diplomatska aktivnost
premijera Hrvatske, koji odlazi u Mostar, kao i Dodikov odlazak u
Beograd, a danas turski ministar vanjskih poslova (Turska
tradicionalno podupire SDA) dolazi u posjet Sarajevu. Svi oni
pozivaju na smirivanje strasti i racionalan dijalog. Osim, naravno,
bivšeg predsjednika Mesića, čiji se posjet Sarajevu i njegove
izjave samo uvjetno može nazvati diplomatskim.
Što nakon propale revolucije?
Što se pak tiče
vanjskopolitičke pozadine ovih prosvjeda, a teško je povjerovati da
su u jednom međunarodnom protektoratu kakva je Bosna išta događa
bez "amenovanja" tih instanci, o tom se zasad može samo
spekulirati. Poznato je da je ministar Radončić američki favorit,
kao i to da su Amerikanci, kao preziratelji svkog etničkog
nacionalizma, cijelo vrijeme svoje prisutnosti u Bosni bili prilično
dosljedni zagovaratelji unitarne i građanske Bosne i Hercegovine.
Vjerojatno je inicijalna kapisla ovih događaja bila nedavno usvojena
Rezolucija Europskog parlamenta o BiH, u kojoj se kritizira daytonski
ustroj Bosne kao nefunkcionalan i traži se preustroj upravo na nivou
Federacije. Ukratko, iako se u tom dokumentu govori o
"federalizaciji", spajanju županija i kantona,
jednakopravnosti sva tri konstitucionalna naroda, jasno je da se ide
ka stvaranju trećeg entiteta.
Vjerojatno su
Amerikanci, organiziranjem ovih prosvjeda, promptno odreagirali na
ovu europsku inicijativu, htijući dovođenjem unitarista na vlast
državnim udarom ojačati njihovu poziciju. To ne znači da je
unitarna Bosna krajnji cilj njihove politike, jer je to prilično
neizgledna opcija, no svakako žele ostati u igri. Da je ovo američka
inicijativa, može se suditi i po prilično zbunjenoj i nespretnoj,
doduše, već poslovično takvoj, reakciji Europljana na ove
prosvjede. U svakom slučaju, budući je državni udar u Bosni
očevidno neslavno propao, za nadati se je da će se taj proces
institucionalnog preustroja BiH odvijati bez naglih pokreta i jakih
strasti, prije svega jer su najusijanije glave u toj igri sasvim
neslavno ispale iz kombinacije.
A što, na kraju,
reći za naše zapjenušane poklonike bosanske revolucije, koji su
se, čudnom ironijom sudbine, sve podržavajući "socijalni
bunt" obespravljene radničke klase, odjednom našli u zagrljaju
tajkuna, tajnih službi i, vjerojatno, omraženih američkih
imperijalista? Ništa, dečki, često se tako desi da revolucionari
ostanu bez revolucije. Više sreće neki drugi put. Možda vam nekad
i pođe za rukom.
Izvor: Index
Nema komentara:
Objavi komentar