Njemačke laži ili hrvatske samoobmane?
Naime, kako piše njemački FAZ, a prenosi Deutsche Welle na hrvatskom, "dok
se u baltičkim državama, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj još
donekle uspjelo zamijeniti stare elite, u Rumunjskoj, Bugarskoj,
Sloveniji i Hrvatskoj su one skoro nedodirljive - u politici,
gospodarstvu i pravosuđu, isto kao i u visokom školstvu i medijima".
Autor članka, Karl-Peter Schwarz, kao neophodan korak kako bi ove
zemlje, pa i Hrvatska, konačno krenule putem tržišne ekonomije i
napretka, preporučuje lustraciju, odnosno, obračun sa starim
komunističkim elitama.
Hm, o onome što u Hrvatskoj nije bila tako nepoznata
teza, ali proskribirana kao teorija urote koju širi ekstremna desnica,
sada odjednom dobiva svoju potvrdu u njemačkim mainstream medijima. Kako
to tumačiti? Da li je moguće da je najveća teorija urote u Hrvatskoj
teza o teorijama urote, a da je racionalna i sasvim opravdana teorija
naše rđave stvarnosti upravo ono što je bilo označeno kao teorija urote?
Tko koga tu laže – Nijemci o nama ili mi sami sebe? Što ako su Nijemci u
pravu, ako čitava naša "tranzicija" i čitav naš navodni put u
"kapitalizam" ima žig komunističke tajne službe? Kako, onda, nazvati tu
tranziciju i taj navodni komunizam koji imamo u Hrvatskoj?
Tranzicija iz komunističkog boudoira
Tranzicija u bivšim jugoslavenskim zemljama je
krenula daleko prije devedesetih i stjecanja neovisnosti republika –
negdje tamo kada je Josip Broz pronašao, ili navodno pronašao, "bubice" u
svojoj spavaćoj sobi, te otpustio Rankovića a Saveznoj službi
sigurnosti otkazao povjerenje i dotad obilno financiranje iz saveznog
proračuna. Službu, koja je pokazala ambiciju da preraste njegovu moć i
utjecaj, jugoslavenski komunistički diktator "reorganizirao" je po
republičkom principu, kako bi ju lakše kontrolirao i s njom lakše
manipulirao, a zauzvrat im je dao odriješene ruke da smanjen priljev
novčanica iz proračuna nadoknade na tržištu.
Rješenje je bilo nadohvat ruke – trgovina
narkoticima, preprodaja oružja nesvrstanoj braći i sex trafficking.
Službe tada osnivaju svoje tvrtke i banke, preko kojih peru tako
zarađeni novac, a jugoslavensko tržište preplavljuje heroin,
prostitucija i kriminal. Najpoznatija ekspozitura UDB-e je bila poznata
uvozno-izvozna tvrtka "Genex", te spomenuta INA, nekadašnja Ljubljanska
banka (a današnja Nova ljubljanska banka), te luke poput onih u Kopru,
Rijeci, Splitu i Baru. O tome su mnogi bivši UDB-aši, poput Slovenca
Nike Kavčiča, i javno svjedočili. Tko zna, možda su Nijemci u procesu
protiv našega Perkovića došli do sličnih spoznaja?
Kako bilo, tako je iz jedne afere u spavaćoj sobi
Velikog Vođe rođen jugoslavenski "tržišni socijalizam", koji je, pored
američkih kredita, financiran i ovim udbaškim djelatnostima na
europskome crnom tržištu.
Udbaški put u kapitalizam
Stjecanje neovisnosti i deklarativna odluka da se sa
socijalizma pređe na kapitalizam, Služba je, dakle, dočekala spremna.
Služba je imala sve komparativne prednosti u odnosu na konkurenciju,
prije svega, imali su već razrađenu poslovnu mrežu, imali su informacije
i novac. Služba izbacuje nove političke prvake na scenu, koji im
zauzvrat jamče sigurnost njihova poslovanja i zaštitu od progona, tj.
lustracije. U procesu privatizacije, koji se odvijao pod političkim
pokroviteljstvom od Udbe postavljenih elita i uz odsustvo kredibilnih
institucija vladavine prava, Udba svojim prljavim novcem privatizira sve
što je vrijedilo u gospodarstvu, a stožerne udbaške tvrtke dobivaju
poseban tretman države, kao tvrtke od strateškog nacionalnog interesa,
kako bi se stari biznis mogao i dalje neometano odvijati uz punu državnu
skrb.
Zemlje bivše Jugoslavije i dalje će na svjetskoj mapi
trgovine oružjem, narkoticima i ljudima zauzimati visoko mjesto, što je
i danas slučaj. Ako bi se, pak, pojavila neka strana tvrtka, koja bi
poslovala ovdje, udbaški sustav informiranja bi starim strukturama bio
sigurna zaštita da takva konkurencija neće ugroziti njihov biznis. Sve
afere oko privatizacije i organiziranoga kriminala na ovim prostorima
imaju jasan potpis ovih udbaških gospodarskih poduzeća. Od tih afera
imaju koristi i same bivše komunističke strukture koje su se održale na
vlasti, jer za sve njihove nepodopštine i kriminalne djelatnosti biva
optuženo tržište i kapitalizam, pa je lako nagovoriti narod da država
još jače treba štititi udbaške tvrtke i šampione nacionalnog
gospodarstva. Just name it.
Rješenje - lustracija i kapitalizam
Ovaj kratki kroki "jugoslavenskog puta u kapitalizam"
može nam poslužiti kako bismo dijagnosticirali pravi razlog svih naših
problema – propasti našega gospodarstva, nedostatnosti naše demokracije i
potpunoga odsustva vladavine prava, ali i toga da je naša medijska
scena još uvijek trovačnica pučanstva ljevičarskim idejama i spinovima.
Glavni razlog zbog čega bivšim jugoslavenskim državama, pa tako i u
Hrvatskoj, ide tako loše jest, kako i piše ugledni FAZ, odsustvo
obračuna s bivšim komunističkim strukturama.
Lustracija bi, ako i od nje ne bismo napravili još
jedan udbaški "opijum za narod" i komediju, konačno odsjekla glavu ovoj
udbaškoj hidri i omogućila da naše gospodarstvo prodiše, da njegovo
glavno obilježje ne bude više kriminal, da nas u svijetu ne gledaju kao
parija državu i leglo korupcije, da dobijemo nove političke elite, koje
nemaju svoje korijene u faraonskom nasljednom sustavu Udbe, da dobijemo –
što je možda i prvi zadatak – nekorumpirani sustav pravosuđa, koji bi
bio u stanju provesti lustraciju. Moguće da zbog toga droga, kurve i
oružje postanu nešto skuplji, ali mislim da je i to poštena cijena ako
se želimo otarasiti komunističkog naslijeđa i konačno početi živjeti u
normalnom i civiliziranom društvu.
Možda sve to djeluje malo kao circulus vitiosus Deus i
nemoguće poduzeće, jer je udbaška hidra prožela sve pore našega društva
i ugnijezdila se u svim našim institucijama, ali vrijedi probati. Jer,
tko će provesti lustraciju – institucije koje su po svojim uzusima
kreirale stare udbaške komunističke strukture? Ako ništa, imamo
instituciju referenduma, koja je pokazala da je sposobna suprotstaviti
se otporima udbaških struktura, a, ako pisanje njemačkih medija nešto
znači, vjerojatno i podršku bar nekih zemalja unutar Europske unije.
Zahtijevajmo stoga referendum o lustraciji. Zahtijevajmo da i u Hrvatskoj konačno zažive civilizacijske tekovine - vladavina prava i kapitalizam.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar