Kao što znamo, a kako je to na tiskovnoj konferenciji
rekao i HDZ-ov potpredsjednik Sabora, Željko Reiner, Martina Dalić je
pripadala struji u HDZ-u, očito vrlo slaboj, koja je, kako je rekao
Reiner, zagovarala "neoliberalni pristup gospodarstvu". Prevedeno na
manje ideologizirani rječnik, Martina Dalić je unutar HDZ-a bila jedan
od rijetkih zagovornika potrebe za tržišnim reformama gospodarstva, koje
su nasušno potrebne Hrvatskoj kako bi se izvukla iz gospodarske krize.
Kako sada vidimo, u tom svom nastojanju je bila i usamljenija nego što
se mislilo.
Naime, HDZ je dosta dugo najavljivao da radi na
sveobuhvatnom gospodarskom programu oporavka hrvatskoga gospodarstva. Te
najave su bile naročito glasne tijekom prošle godine, kada su iz HDZ-a
stizale kritike na račun vlade zbog povećanja poreza i gušenja
gospodarstva Linićevom poreznom politikom, bilo je najava o tome da će
ugledni liberalni ekonomisti, poput Josea Pinere i Robina Harrisa, biti
dijelom ekonomskog tima HDZ-a, a sve je trebalo kulminirati na
Svehrvatskom gospodarskom forumu, koji je HDZ organizirao sredinom
prosinca prošle godine.
Međutim, svi oni koji su očekivali vidjeti taj
dugonajavljivani HDZ-ov gospodarski program mogli su samo ostati
razočarani. Bilo je očito da HDZ još nema nikakav program gospodarskog
oporavka Hrvatske, a da umjesto toga nudi samo maglovita obećanja i
demagoške floskule. To je postalo još jasnije s proljeća, kada HDZ sve
jače počinje udarati u populističke žice. Njihova kritika ionako
nekonzistentnog i nimalo reformskog Zakona o radu, kao i hvatanje u kolo
i dodvoravanje sindikatima, ukazivalo je na to da se od HDZ-a ne može
očekivati nikakav protržišni reformski smjer. Liberalna Martina Dalić
sve više pada u drugi plan, a ekonomske ideje HDZ-a počinje sve više
iznositi Goran Marić, koji u pravom neomarksističkom duhu kritizira rad
socijalističke Milanovićeve vlade. Postaje sve jasnije da je HDZ-ov
odgovor na pogubnu socijalističku politiku aktualne vlade – još više
socijalizma.
Tako se Hrvatska našla u sasvim nezavidnom položaju.
Naime, niti jedna od dvije najveće stranke nema konkretan plan reformi
za ekonomski oporavak Hrvatske, već se natječu jedna s drugom u
socijalističkoj demagogiji i populizmu. No, to bi im se moglo osvetiti.
SDP-u, koji se, prema anketama, nalazi na svom povjesnom minimumu, već
jest, a ime te osvete je – Mirela Holy. Imajući na umu njene ekonomske
ideje, to i nije neko ohrabrenje za Hrvatsku. Ali, očito je da je na
ljevici ostalo dovoljno prostora za meteorski uspon jedne posve nove
stranke.
Da li takav prostor postoji i na desnici? Postoji li
mogućnost da u Martini Dalić dobijemo "desnu Holy", odnosno, osobu koja
bi mogla popuniti prostor koji postoji na desnici, ako bi pokušala svoje
ideje artikulirati osnivanjem nove, desne pro-tržišne stranke? Već duže
je vrijeme jasno da takav prostor na desnici postoji, i to više prema
desnom centru, a ne desno od HDZ-a, gdje se to, inače, stalno očekuje –
samo se još nitko nije pojavio tko bi politički artikulirao stavove tog
dijela biračkog tijela. Naime, premda SDP stalno pada, popularnost HDZ-a
nikako ne raste. Bjelodano je riječ o tome da HDZ nikako ne uspijeva
privući glasače desnog centra i liberale, onako kako mu je to uspjelo s
privlačenjem krajnje desnice s Ružom Tomašić. U tome mu neće puno pomoći
koaliranje sa HSLS-om. Možda o tome koliko je to unaprijed propala
stvar najbolje govori to što im se upravo u vrijeme potpisivanja
koalicijskog sporazuma s Kosorovim kvazi-liberalima – desila Martina
Dalić.
Ovakav razvoj situacije je posve moguć, ne samo zbog
intrinsičnih identitetskih problema samog HDZ-a, već i zbog trenda koji
je primjetan već duže vrijeme, a to je kriza tradicionalnih
parlamentarnih stranaka. Ako pogledamo kako su se raspale tradicionalne
stranke desnice i ljevice u Sloveniji, te kako su izuzetan izborni
uspjeh doživjele ad hoc osnovane stranke (nešto slično Orahu), vidjet
ćemo da takav razvoj nije uopće nemoguć, naročito ako imamo ovako duboku
krizu parlamentarnog života i demokracije, kakvu imamo mi u Hrvatskoj.
Na taj trend ukazuje i nova referendumska inicijativa udruge "U ime
obitelji" Željke Markić, koja je i HDZ-u i SDP-u sasvim opravdano
natjerala strah u kosti.
Možda je, na kraju krajeva, zahtjev za još više
demokracije u Hrvatskoj jedina šansa za liberalne reforme u Hrvatskoj?
Naime, jedino je tako moguće razbiti dugogodišnji politički duopol HDZ-a
i SDP-a, koje se danas pokazuju nesposobnima ne samo politički
artikulirati stavove većine građana Hrvatske, već ni ponuditi uvjerljiv
ekonomski program koji bi hrvatsko gospodarstvo izvukao iz krize.
Situacija je svakako zrela za nova politička previranja i iznenađenja.
Ako jedno od tih iznenađenja bude i artikuliranje političke opcije koju
zastupa Martina Dalić, bit će to veoma značajan korak za hrvatsku
demokraciju, a možda i nada za izvlačenje Hrvatske iz gospodarske krize.
Nema komentara:
Objavi komentar