Stari Grci su izmislili tragediju, ovim
modernima bolje od ruke ide farsa. Stari Grci su bili imućni i
slobodni i držali su robove, ovi moderni su postali dužničko
roblje a drže se slobodnima. Stari Grci su stvorili naprednu
imperiju, na čijim zasadama počiva zapadna civilizacija, ovi
moderni su postali sinonim lošeg upravljanja državom i europske
parije. Stari Grci su stvorili demokraciju, ovi moderni glasaju za
Syrizu.
Ako ste u srijedu navečer na
nacionalnoj televiziji gledali emisiju "Otvoreno", u kojoj
su gosti bili predstavnici hrvatske ljevice, od SDP-a i laburista,
preko ORaH-a, do Živog zida i Radničke fronte, onda ste mogli
dobiti sliku toga kako izgleda grčka Syriza. To je stranka
ujedinjene rubne ljevice, koja okuplja pristalice širokog spektra
lijevih politika, od socijaldemokrata i zelenih do marksista i
trockista. Njihov vođa je mladi profesor političkih znanosti i
radikalni komunist, Alexis Tsipras.
Tsipras je osvojio srca mnogih Grka
obećanjima da će zaustaviti reforme i
politiku mjera štednje, okončati
privatizaciju i suprotstaviti se EU po pitanju vraćanja duga
zemlje. Kako će sva ta obećanja ispuniti
i uskladiti s realnom politikom,
ostaje malo nejasno. Zbog ovih nerealnih obećanja predsjednik
stranke lijevog centra, PASOK, Evangelis Vanizelos, usporedio ga je s
Harryjem Potterom.
Pa ipak smatram
da bi za Hrvatsku bilo dobro da Syriza pobijedi i Tsipras
postane grčki premijer. Prije svega zbog naših syrižana, spomenute
ekipe iz Novokmetove emisije. Naime, uvijek je bolje učiti na
greškama drugih, nego na vlastitima. Tsiprasova politika neće
donijeti prosperitet i blagostanje Grcima, neće ih učiniti
slobodnima, pod njim neće zasjati grčka demokracija u svome sjaju.
Sasvim dovoljno da mi u Hrvatskoj uvidimo da obećanja naših
syrižana neće riješiti naše probleme.
No, postoje i drugi razlozi, više
edukativnog karaktera, zbog kojih Tsiprasova pobjeda ne bi bila loša.
Bilo bi dobro, recimo, da Tsipras pobijedi i ustraje na obećanju da
neće vraćati grčki dug. Neka objavi bankrot Grčke, povrati
monetarni suverenitet i izađe iz eurozone. Jer, zašto bi građani
uopće vraćali državni dug? Jasna je moralna obveza vraćanja duga
vjerovnicima kada se zadužuju pojedinci i vlasnici. Međutim,
postoji li moralna obveza vraćanja javnoga duga?
Zaduživanje država, bilo kod stranih
banaka, bilo na domaćem tržištu, moralno je vrlo problematično.
Prije svega zbog toga što kod takvog zaduživanja ne postoji jasna
veza između onoga tko se zadužuje i onoga tko vraća dug.
Političari obično odluče zadužiti se na međunarodnom
financijskom tržištu kako bi riješili neki trenutačni ekonomski
problem u zemlji, ali te dugove ne vraćaju oni, često ni oni koji
su ih birali, nego netko drugi.
Tu postoji i odgovornost banaka koje
prihvaćaju obećanje tih političara pri zaduživanju. Recimo,
obećanje da će naši unuci vraćati dugove koje su napravili
političari koje smo mi izabrali da bi se spašavale tvrtke u
predstečajnim nagodbama ili subvencionirala propala državna
poduzeća. Kakve veze imaju naši unuci s obećanjima koja su dali
naši političari? Naravno, nikakve. To je moralni hazard kojeg su
banke svjesne pri posuđivanju novca državama.
Tsipras je, međutim, tu nedosljedan.
Kako se primiču izbori, postaje jasno da on nema ništa protiv samog
zaduživanja; dapače, već je najavio održavanje međunarodne
konferencije o restrukturiranju grčkog duga. On bi samo da grčki
dug vraćaju drugi. Također, on ne bi iz eurozone. Jasno, htio bi se
i dalje zaduživati po povoljnim uvjetima. Sjajan plan! Međutim,
tako se ne igra ta igra. Tsipras je, kako je to dobro primjetio naš
financijski stručnjak, Nenad Bakić, obični lažnjak i ljevičarski
uhljeb.
Tsipras se ustvari nalazi pred
sljedećom dilemom: da bi proveo svoje obećanje o odbacivanju
grčkoga duga, on će morati grčku ekonomiju postaviti na solidnije
noge, a to će mu uspjeti samo ako bude proveo privatizaciju, smanjio
deficit, uravnotežio proračun i srezao javni sektor. Ako to, pak,
ne želi, morat će raditi isto što i njegovi prethodnici –
trpjeti kontrolu grčkih financija od strane trojke EU-ECB-MMF.
Trećeg nema.
Naime, proglašenjem bankrota i
izlaskom (ili izbacivanjem, svejedno) iz eurozone, nema više
zaduživanja i života na kredit, nema pumpanja tuđeg novca u
neefikasnu domaću privredu. Ostvarenje monetarne suverenosti mu,
također, neće puno značiti ako misli pokretati ekonomiju tiskanjem
drahmi u neograničenim količinama (slične ideje imaju i neki naši
syrižani), jer će drahma imati vrijednost konfete.
Svoja
socijalistička obećanja Tsipras može ostvariti samo provođenjem
radikalnih neoliberalnih reformi. Zato je dobro da Tsipras pobijedi i
nadati se da će ostati dosljedan svojim obećanjima. Napokon, ima li
ljepšeg prizora od ljevičara koji provodi neoliberalne reforme? To
će razočarati mnoge njegove fanove, ali bi Grcima moglo konačno
donijeti ekonomsko blagostanje i uživanje u blagodatima slobode i
demokracije. A moguće i nama pokazati put za izlazak iz krize.
Izvor: Večernji list
Izvor: Večernji list
Nema komentara:
Objavi komentar