Kaži mi protiv čega se boriš, i reći
ću ti tko si – tako bi mogla glasiti formula ideološke
orijentacije u hrvatskoj političkoj rašomonijadi. Naime, tu ništa
nije jasno na prvi pogled, nitko tu doista nije ono za što se
izdaje. Za politiku i inače vrijedi da je Janusovo carstvo
dvoličnosti, neiskrenost, cinizma, prevrtljivosti i plitkih
uvjerenja, samo što je ta istina na hrvatskoj političkoj sceni
uzdignuta na razinu principa. Čitavo to raznoliko i nestabilno
ideološko mnoštvo je, naravno, samo krinka jednog dubljeg
ideološkog slaganja i postojanoga suglasja – ne naročito dubokog,
uostalom.
Ovo dublje ideološko slaganje među
hrvatskim političkom "rogovima u vreći", koje otkrivamo u
sklonosti hrvatskih političkih aktera ka negativnim ideološkim
samoodređenjima, mogli bismo nazvati hrvatskom političkom
antitezom, po ugledu na čuveni poetski postupak slavenske antiteze
("Nisu snijezi, nit su labudovi..."). Tako je, recimo,
negativna, i u biti prazna, formula "antifašizma"
izvanredan lakmus papir za otkrivanje nečije ideološke pripadnosti
ljevici – nazivao, inače, tko sama sebe liberalom, nacionalistom,
socijaldemokratom, euroatlantistom, miteleuropljaninom, ili kako god
drugačije.
Drugi je veliki ideološk lakmus papir
u Hrvatskoj, kojim nepogrješivo otkrivamo nečije ideološko
pripadanje radikalnoj ljevici – antiliberalizam. Najučestalija
formula antiliberalizma jest kritika tzv. neoliberlanog kapitalizma
ili, kraće, neoliberalizma. Sam termin "neoliberalizam", u
kod nas učestaloj upotrebi, samo je prazna ljuska, "čista
besmislica", kao što kaže Mario Vargas Llosa, termin bez
ikakvog jasnog kognitivnog sadržaja, ali vrlo jakog emotivnog
naboja. To je samo ljevičarska psovka, koja više otkriva ideološku
poziciju psovača, nego što bi išta kazivala o samom predmetu
psovke.
Ako bismo sudili prema politički
šarenolikom skupu koji se okupio na promociji knjige "Slom
lažnog proroštva" HDZ-ova saborskog zastupnika Gorana Marića,
održanoj u zagrebačkom hotelu Westin, mogli bismo reći da je taj
skup poslužio, prije svega, tome da cjelokupna naša politička i
intelektualna elita ideološki legitimira svoju pripadnost radikalnoj
ljevici. Naime, čini se da je na tome skupu postignuta opća
suglasnost oko toga da je neoliberalizam glavni krivac za
katastrofalno ekonomsko stanje u Hrvatskoj. Neoliberalizam je, moglo
se čuti na tom skupu, "slomio kralježnicu hrvatskog
gospodarstva, a sada slama i kralježnicu naroda".
Razumljivo bi bilo da su takve parole
stigle sa "Subversive festivala", koji se ovih dana održava
u Zagrebu, ali je poražavajuće da identične poruke ljevičarskog
antiliberalnog egzorcizma moramo slušati i sa skupa koji okuplja sam
politički i intelektualni krem Hrvatske. Tim je gore što je Goran
Marić član HDZ-a, koji sebe smatra strankom političke desnice, i
jedan je od ekonomista koji zauzimaju visoko mjesto u toj stranci,
koja pretendira uzeti vlast na sljedećim izborima. Ako nam je
desnica antliberalna i vjeruje u antikapitalističke socijalističke
vračke, ima li uopće ikakve nade za to da će se Hrvatska ikad
oteti socijalističkim ekonomskim politikama, od kojih se ne uspjeva
odvojiti već četvrt stoljeća, i provesti liberalne reforme
gospodarstva? Poruka ovog skupa je da nema, i to je poražavajuća
spoznaja.
Da je HDZ-ov reformski potencijal ravan
nuli, bilo je jasno još lani, kada su iz stranke izbacili bivšu
ministricu financija, Martinu Dalić, isprativši je uz psovku da je
"neoliberalka". Nešto je nade unijela predsjednica
Grabar-Kitarović svojim inauguracijskim govorom, kada je rekla da
"država ne stvara posao", te da treba rasteretiti hrvatsko
gospodarstvo od upliva države i visokih poreza. No, to je, čini se,
bio samo kratak bljesak. Prejake su silnice koje HDZ vuku ka etatizmu
i socijalističkim ekonomskim politikama. Jer, ne možete biti protiv
kapitalizma, a sebe smatrati konzervativnom desnicom. U ekonomskim
stvarima postoji socijalizam, i postoji kapitalizam – trećeg nema.
Ili ste za slobodno tržište, ili za državnu regulaciju. Tu nema
slavenske antiteze. Osim ako ne vjerujete da je moguće biti protiv
"neoliberalnog kapitalizma", a ne biti socijalist, kao što
to čini se, vjeruju u HDZ-u. No, to je pjesništvo, a ne ozbiljna
politika.
U svakom slučaju, Tomislav Karamarko
bi, ako je ozbiljan u svojim najavama raskrštavanja sa
socijalističkim naslijeđem u Hrvatskoj, mogao s lustracijom početi
već sada – u vlastitoj stranci. Inače će njegova vlast biti samo
kontinuacija antiliberalnih politika svih prethodnih vlada, a od toga
nikakve vajde za Hrvatsku i njeno gospodarstvo.
Izvor: Večernji list
Nema komentara:
Objavi komentar