30. svi 2015.

Zašto bi Milanović razgovarao s Karamarkom kad ima Klemma?

Hrvatska politička rašomonijada, izgleda, sve više uzima obličje nastavka političke borbe drugim sredstvima – kontroliranom simulacijom građanskog rata. Parola tog političkog simulakruma bi se mogla sažeti u sljedećoj retoričkoj formuli: Zašto bi se susreo i razgovarao s Tomislavom Karamarkom, kad uvijek možeš na površinu izvući Josipa Klemma?

Zašto bi spuštao gard prema lideru oporbe i razgovarao s njim o konkretnim politikama i načinu izlaska zemlje iz ekonomske i političke krize, kada je tu politički ambiciozni lider braniteljskog prosvjeda, s kojim uvijek možeš zapodjenuti žestoku svađu, koja će podijeliti društvo oko virtuanih i, za tebe, politički probitačnih tema? Svaka neuspješna vlast bi kraj sebe trebala imati jednog Klemma, kako bi kontinuirala svoju neuspješnu vladavinu.

Nakon dva mjeseca iscrpljujućih svjetonazornih nadgornjavanja oko ustaša i partizana, ovog tjedna smo, tako, dobili nastavak tih bespredmetnih prepucavanja preseljenjem braniteljskog prosvjeda na Markov trg i dramatične eskalacije tog prosvjeda u četvrtak navečer, kada je policija pokušala razbiti skup, a prosvjednici se sklonili u crkvu Sv. Marka, u kojoj namjeravaju ostati "do daljnjega". Tako je u petak čitava Hrvatska osvanula galvanizirana događajima na Markovu trgu, umjesto da, zajedno s ministrom Grčićem, veselo dočekamo najavljeni službeni izlazak iz recesije.

No, možda ministar Grčić nije mislio na ovaj petak? Kako god, vladi Zorana Milanovića očito bolje ide s ideološkim prepucavanjima i izazivanjima svjetonazornih podjela u društvu, nego s ekonomijom. Taj zaključak se nameće i ako pogledamo rezultate ankete, koju je prošlog tjedna objavio "Crobarometar". Prema toj anketi, HDZ je prvi put nakon dugog vremena zabilježio pad (s 31,2 na 29,4%), dok je SDP porastao s 18,8 na 21,1%. Pad su također doživjele stranke Živi zid, Most i OraH, koje uvijek gube kada u žiži interesa javnosti nisu ekonomske teme. Ova anketa je potvrdila da se isto događa i HDZ-u.

HDZ je, čini se, potpuno iscrpio svoj potencijal mobilizacije građana na svjetonazornim temama. To pokazuje i okolnost da je, prema spomenutoj anketi, razlika između HDZ-a i Domoljubne koalicije koju je okupio zanemarljivih 0,5%, što znači da je HDZ "progutao" čitavo desno glasačko tijelo. Sada jedino mogu dobiti glasove na centru, a njih mogu mobilizirati samo prijedlozima konkretnih reformi hrvatskoga gospodarstva, a ne ideološkim sporenjima. Očito je da kada su u fokusu ekonomske teme, HDZ raste (ali i Živ zid i Most), a SDP nezaustavljivo pada, dok SDP može ostati u igri, pa čak i rasti, samo kada u fokus interesa javnosti dođu svjetonazorna sporenja.

To je izgleda netko dojavio i Karamarku, kada je prošlog tjedna, nakon što je dao ideološki nabrijani intervju "Globusu" pod naslovom "Moj antikomunistički manifest", koji su mnogi ocijenili kao politički pucanj u vlastitu nogu, već sutradan pokušao "spustiti loptu", poslavši pismo premijeru Milanoviću u kojem traži susret s njim, kako bi otvorili dijalog o važnim gospodarskim i političkim pitanjima u zemlji. Naravno, Milanović zna da može politički opstati samo na ideološkoj polarizacij javnosti, pa mu nije palo na pamet da taj poziv prihvati. A kada se Karamarko već ne želi igrati s njim ustaša i partizana, tu je uvijek raspoloženi Josip Klemm da čitavoj priči da malo ideološki eksplozivnoga štiha.

HDZ se tako – ili bar Karamarkov HDZ – našao u nezahvalnom političkom procjepu, koji se reflektira i na sam HDZ, a moguće i na sudbinu samoga Karamarka u HDZ-u. Jer, očito je da u HDZ-u postoji struja koja podupire nastavak, pa i eskalaciju braniteljskog prosvjeda, dok istovremeno postoji i svijest o tome da HDZ neće tim zaoštravanjem na parlamentarnim izborima dobiti ono što bi mogao, jer time rastjeruje od sebe glasače na političkom centru, čiji glasovi će biti presudni.

Drugim riječima, HDZ bi se nekako morao izvući iz priče o braniteljskom prosvjedu, koji očito Karamarko ne kontrolira, ako želi izbjeći ovaj trend pada popularnosti i polučiti dobar izborni rezultat. Milanović će, naravno, sve učiniti da do toga ne dođe, sužavajući manipulativni prostor Karamarku tako što braniteljima neće ponuditi izlaznu strategiju za deeskalaciju i okončanje prosvjeda.

No, za građane to sve možda i nema tolikog značaja, bar otkako je već zaboravljenoga ordoliberala Hansa-Wernera Sinna s mjesta ekonomskog stratega HDZ-a potisnuo sljedbenik Karla Marxa, Goran Marić, pa ni od sljedeće vlade, sve da HDZ i dobije izbore, ne možemo očekivati ozbiljne ekonomske reforme.

Nema komentara:

Objavi komentar