3. pro 2015.

Komentar: Fijasko u Saboru uvertira je u konačni raspad Mosta

Kao što se moglo i očekivati, pred "nemogućim zahtjevom", Mosta koji je potporu svome kandidatu uvjetovao konsenzusom dvije najveće stranke, ostalo je nijemo i najviše predstavničko tijelo u Hrvatskoj. Demokracija jednostavno ne funkcionira na onaj način na koji bi to htjeli lideri Mosta. To je sada zorno i iz ovog fijaska koji je njihova inicijativa doživjela u Saboru. Neuspjeh da se na konstituirajućoj sjednici Sabora izglasa predsjednik Sabora, međutim, nije samo neuspjeh "sveujediniteljske" platforme Mosta, već i svojevrsno derogiranje najviše institucije hrvatskog parlamentarizma, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

- Politički gledano ovo je završni čin pozicioniranja stranaka za nove izbore. Naime, kako živimo u razdoblju masa, najvažnije u političkom odlučivanju je pred publikom ispasti good guy, što u ovom slučaju znači ne biti oglašen za krivca zbog neuspjeha u rješavanju jednadžbe s tri nepoznanice i raspisivanja novih izbora. I tu je PR-ovsku bitku Most izgubio, jer je ponudio neispravno rješenje zadatka koji su pred svoje izabrane predstavnike postavili hrvatski građani. Bez obzira na sve razloge i sve ponuđene izlike, glavni dojam je da je hrvatski parlamentarizam postao talac Mosa, ističe naš sugovornik i dodaje.

- Most, doduše, nije tu ni imao puno izbora, jer je očito da njihovo jedinstvo počiva samo na izbjegavanju donošenja bilo kakve konkretne odluke. Svako odlučivanje i opredjeljivanje po nekom konkretnom pitanju dovelo bi do njihovog daljnjeg rasipanja i konačnog raspada. Nasuprot tome, HDZ i SDP su dobro odigrale u ovoj situaciji – HDZ je pokazao integritet odbijanjem kandidata Mosta, a SDP kooperativnost predlaganjem gospodina Podolnjaka za predsjednika Sabora. I jedna i druga stranka su, također, uspjele očuvati stranačku koheziju, što naročito važi za Tomislava Karamarka, na kome je bio najveći pritisak zbog neispunjenja očekivanog visokog izbornog rezultata, tvrdi Ristić i nastavlja.

- Dalje će stvari ići svojom logikom – ka raspisivanju novih izbora. Jedina mogućnost da do toga ne dođe jest da Most odstupi od svoje "platforme", što bi dovelo do njihovog raspada i odlaska glasova lijevoj ili desnoj koaliciji. Kako god bilo, naredni dani će biti veliko iskušenje za Most, jer će neuspjeh konstituiranja Sabora i nove Vlade pasti njima na dušu, a na nove izbore će ići u okrnjenom sastavu s konsolidiranim protivnicima na drugoj strani. Možemo reći da je ovaj neuspjeh konstitutivne sjednice Sabora i neuspjeh izbora njihovog kandidata za novog predsjednika Sabora i uvertira u konačni kraj Mosta, na kraju će Borislav Ristić.

Izvor: Politika plus

Nema komentara:

Objavi komentar