19. pro 2015.

Komentar: Most je u škripcu, Milanović na potezu - formiranje Sabora, pa izbori

Most u nedjelju nastavlja razgovore sa SDP-ovom koalicijom Hrvatska raste koja je prihvatila njihove uvjete, Zoran Milanović više neće biti premijer, a predsjednici Mosta i SDP-a Božo Petrov i Milanović očekuju da će do utorka imati kandidata za mandatara, nestranačkog ili iz Mosta.

Petrov je u subotu navečer nakon sastanka rekao da se nije razgovaralo o mandataru, a Milanović je podsjetio kako je Petrova i ranije predložio za mandatara jer ima "određeni legitimitet" što je važno za mjesto premijera.

- Salta mortale i iznenadni preokreti pri pokušaju sastavljanja Boži(ć)ne vlade po svojoj uzbudljivosti, bizarnosti i smislu za paradoks mogu parirati samo nekim scenskim karambolima u izvedbi Braće Marx ili Charlieja Chaplina. Moguće da će takav biti i krajnji efekt čitavog ovog postizbornog naprezanja i natezanja – čisto ništa. Još je Kant dao definiciju komičnoga kao oslobađanja energije nakupljene u nekom iščekivanju, koje se iznenada raspline u ništavilu. Zabave svakako neće nedostajati, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko koji je sastanak u Mostu, na kojem se trebalo raspravljati o prijedlogu Mosta da čelnici koalicija Hrvatska raste i Domoljubna koalicija potpišu s Mostom sporazum o tripartitnoj vladi, napustio vrlo brzo objavio je kako sukladno odlukama Predsjedništva HDZ-a i svojoj savjesti ne može bianco potpisati dokument Mosta, ocijenivši ga neuređenim ugovorom o raspodjeli plijena i fotelja.

"Smatramo da je to jedan neuređeni i razbarušeni ugovor o koaliciji u kojem ne postoje nikakvi mehanizmi i ništa se ne zna. Sve se svodi na raspodjelu plijena, podjelu fotelja čak i u javnim poduzećima", reako je, uz ostalo, Karamarko.

- Večerašnje Karamarkovo odbijanje daljnjeg učešća u sastavljanju tripartitne vlade, može se činiti iznenađujućim, pa čak i principijelnim, samo ako mislimo da je formiranje Vlade ovdje neki ozbiljan cilj kome se težilo. Pri rezultatima izbora kakve smo imali, međutim, svim glavnim učesnicima u igri (osim Mosta, koji je prošao iznad očekivanja) cilj su novi izbori, a tehnika dolaska do tog cilja je označiti kao krivca za njih onog drugog. Karamarkov racionalni rezon za odbijanje učešća u pregovorima je, tako, njegov instinkt samoodržanja, točnije, očuvanje pozicije unutar stranke. Naime, poznato je da u stranci ne stoji dobro, te bi vjerojatno bio smijenjen odmah nakon formiranja Vlade, pa su mu novi izbori jedini način da takav scenarij preduprijedi, jer ga stranka zasigurno neće smjenjivati u predizbornoj kampanji, istiće Ristić.

Što se Milanovića tiče, kaže nam Ristić, on je nedavnim salto mortaleom i ponižavajućim pristankom na sve uvjete Mosta, ponovno došao u superiornu poziciju u kojoj može birati kojom će mukom mučiti mostovce.

- Do večeras su u Mostu mislili da im je raspad najgore što im se može desiti i od toga strepili, ali sad su vjerojatno shvatili da ima i gore – situacija u kojoj raspad nije moguć, niti poželjan. Milanović je dobio cijeli Most. Njegova izjava da neće on biti premijer i da će raditi nešto drugo, ne djeluje nimalo uvjerljivo. Treba se sjetiti autentičnog milanovića – "mi ili oni", "sve ili ništa", i okolnosti da je u njega volja za moć veća nego u Nietzscheovog Zarathustre. Njemu su, stoga, novi izbori također prva opcija – samo se treba dobro pozicionirati za njih i naći dobar izgovor kako bise za to okrivio Most i HDZ. To pozicioniranje može značiti i formiranje Sabora, pa onda rušiti sporazum, a to mi se čini najvjerojatnijim, jer bi tako Milanović onemogućio predsjednicu da o tome odluči, tvrdi naš sugovornik.

Ristć kaže da Most sada nema izbora, i da se nalazi u situaciji koju je vjerojatne ponajmanje priželjkivao.

- Preko puta imaju Milanovića za kojeg znaju da je spreman na sve, a ruke su im vezane. Za njih izbori nisu opcija, čak i ako bi to liderstvo željelo, jer bi takav potez bilo nemoguće objasniti ni stranačkim kolegama, a ni svojim glasačima. Sada protiv sebe imaju i HDZ, koji ih je već optužio za "foteljašenje", tako da je dovoljno da se toj optužbi pridruži i SDP – "mi smo pokušali sve, nudili smo im više nego što su zaslužili na izborima, ali oni žele i preko toga", recimo tako nekako – i kulise za nove izbore su završene. Na novim izborima, pak, Most najviše gubi, HDZ i SDP bi mogli dobiti više, a moguće je da mimo Mosta sada iskoči neka druga stranka koja će prikupiti prosvjedne glasove, naposljetku će Ristić.

Nema komentara:

Objavi komentar