5. pro 2015.

Komentar: Reagan je izabran na izborima, a nije izvučen iz šešira na zakulisnim dogovorima

U ponedjeljak ćemo prisustvovati vjerojatno posljednjem činu ovih zamršenih postizbornih kalkulacija. Saznat ćemo idemo li na izbore ili dobivamo novu vladu sastavljenu od (krnjeg) Mosta i SDP-ove koalicije. (HDZ je, po svemu sudeći, bez šanse da upadne u igru, jer nije prošla ideja s micanjem Karamarka.) Za nadati se je da to neće značiti još jedan čavao u lijesu hrvatske demokracije, nakon onog nesretnog saborskog zasjedanja. A ideja s vladom stručnjaka i nadstranačkim mandatarom, s kojom se stalno kalkulira i izlazi u javnost, značila bi upravo to, komentira za portal PolitikaPlus kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić najnovije događaje na hrvatskoj političkoj sceni.

- Naime, ideja o formiranju vlade stručnjaka, kojoj bi na čelu također bila neka nadstranačka osoba, duboko je nedemokratska. Nakon skandaloznog derogiranja institucije Hrvatskog Sabora prilikom neuspjelog pokušaja konstituiranja njegova 8. saziva, ovo bi svakako bio jedan korak dalje ka narušavanju demokratskog legitimiteta najvažnijih institucija hrvatske nacionalne države. Ideja imenovanja vlade stručnjaka svoje porijeklo ima u starom rimskom običaju da u vrijeme ratne prijetnje imenuju diktatora s vremenski ograničenim mandatom. Najpopularniji teorijski prikaz te ideje, pak, imamo u Platonovoj totalitarnoj viziji države kojom vladaju kraljevi-filozofi, ističe Ristić i nastavlja.

- Hrvatska, koliko znamo, nije u izvanrednom stanju, niti težimo totalitarnoj utopiji, a nismo ni neki filozofski narod, pa se i promoviranje takvih politički egzotičnih ideja o vladi stručnjaka, kakvo nam sada nude iz Mosta, može okarakterizirati jedino kao odsustvo demokratskog takta i prizivanje diktature. Pozivanje gospodina Lovrinovića na bivšeg američkog predsjednika Ronalda Reagana je također promašeno, jer je Reagana birao američki narod na izborima, i to u dva navrata, dakle, demokratski i transparentno, a nije izvučen iz šešira na nekim zakulisnim dogovorima, govori naš sugovornik.

- Ishodište demokratske ideje jest da u stvarima politike nema stručnjaka, nema genija, nema odabranih – samo izabranih, a svi smo pozvani, svi smo kompetentni biti sucima u politici i birati svoje zastupnike. To je smisao demokracije, i zbog toga je ona javna stvar. Na žalost, u Hrvatskoj su, stjecajem okolnosti, uvijek od samih izbora bile važnije postizborne nagodbe, obično donešene u tajnosti kuloara moći. Zbog toga se vjerojatno i stvorio dojam da je normalno da politika bude stvar tajnih dogovora i kulisa, a ne javnog očitovanja i transparentnosti. Zbog toga, valjda, ovdje imaju i prolaz ovakve egzotične ideje, poput ideje o vladi stručnjaka. Probajte u Americi predložiti vladu stručnjaka ili da se predsjednik bira mimo očiju javnosti, pa ćete vidjeti koliko bi vas ozbiljno doživjeli, naposljetku će Borislav Ristić.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar