7. pro 2015.

Komentar: SDP i HDZ su sastanak s Mostom iskoristili za početak predizborne kampanje

Glavni dojam zadnjeg sastanka dviju velikih koalicija i Mosta je, naravno, to što su bili otvoreni za javnost. Most je dosad odbijao prisustvo javnosti, ali je morao pristati kada se, na prijedlog SDP-a, s time složio i HDZ. Mislim da je to jasan znak da su SDP i HDZ odustali od sastavljanja saborske većine i da su krenuli u predizbornu kampanju. Na to je ukazivala i prepoznatljiva predizborna retorika, koju su u svojim istupima koristili i Milanović i Karamarko, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić komentirajući današnji sastanak.
                                 
- Glavna igra je, naravno, tko će sada biti okrivljen za nekooperativnost i raspisivanje novih izbora. Može se reći da je u ovoj rundi Milanović uputio dva direkta, koja je Karamarko uspio izbjeći, ali ih je primio Petrov, i to na vlastitom terenu. Milanović je okrivio Most za izazivanje političke krize i pozvao na izbore ("ajmo ča"), uz ostavljanje otvorenih vrata eventualnim prebjezima. Sve to se može računati kao autogol Mosta pred cjelokupnom hrvatskom javnošću, pa mislim da će oni ubuduće izbjegavati javni prijenos ovakvih sastanaka, ističe Ristić i dodaje.

- Što se tiče ideje samog sastanka ovog tipa, kao i ideja koje je iznio Most, to su vrlo zastarjele i neobične ideje za parlamentarnu demokraciju. Nestranački premijer, koji se bira konsenzusom svih stranaka, rotirajući potpredsjednici vlade i predsjednici parlamenta, staljinističko shvaćanje opozicije kao "konstruktivne kritike", sve su to ideje više primjerene za demokraciju unutar Socijalističkog saveza radnog naroda i komunističkih plenuma, nego za parlamentarnu demokraciju, koja ima svoje mehanizme. Sve je pomalo ličilo na deja vu famoznih okruglih stolova pred pad komunizma, samo što je sada sat bio okrenut unazad, naposljetku će Borislav Ristić.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar