16. tra 2016.

Komentar: Diplomatski fijasko za unutarnjopolitičku uporabu

Inicijativa hrvatske diplomacije da se Srbiji uvjetuje otvaranje poglavlja 23 očito je odmah na početku doživjela pravi fijasko, koji prijeti da se pretvori u skandal. Čitava inicijativa djeluje kao jako traljavo pripremljena, a može voditi i novom sukobu Hrvatske s EU. Ne ide se u rat bez saveznika, a mi ih u ovom sporu, izgleda, nemamo. Čitav slučaj je samo odraz loše političke konstelacije. Najveća je odgovornost, naravno, na Miri Kovaču, jer je on taj koji je trebao čitavu stvar pripremiti i osigurati podršku partnera u EU prije nego se izašlo s ovom inicijativom. Odraz je to i političkih sukoba oko izbora novog ravnatelja SOA-e, kao i očito loše koordinacije rada koalicijskih partnera u Vladi. Ispadamo loši dečki u slučaju koji nije bio (ili bar nije trebao biti) tako neizgledan za nas, kaže nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

Ristić tvrdi da, šire gledano, dio krivnje pada i na rad prošle administracije i gotovo permanentno političko izvanredno stanje u kome se Hrvatska nalazi zadnjih godinu i pol dana.

- Od samog našeg ulaska u EU (slučaj Perković) mi se nalazimo u nekoj vrsti sukoba s našim partnerima, koje nismo uspjeli uvjeriti da nam budu i saveznici. Nova Vlada je došla s obećanjem da će tu stvar popraviti, a sada smo dovedeni u situaciju produbljavanja tog sukoba. Što se tiče vlasti u Srbiji, ovaj sukob je njima došao kao naručen u finišu predizborne kampanje – Vučić se sada svojoj publici može prikazati i kao branitelj nacionalnih interesa i kao veliki Europljanin, a to je upravo politička platforma na kojoj on uvjerljivo dobiva izbore. Pretpostavljam da neće izostati ni čestitka na pobjedi, kaže naš sugovornik i nastavlja.

- No, sva konvencionalna objašnjenja "iz nesposobnosti" ili "okolnosti" ovog vanjskopolitičkog fijaska Hrvatske djeluju samo kao puke izlike. Ovako krupna stvar nije nam se mogla tek tako "desiti". Morala je postojati neka konzistentna ideja i plan iza toga, a to očito nisu bila ona tri uvjeta Srbiji koja se zvanično navode. Ne želim vjerovati da je u čitavoj stvari opet odlučila naša dnevna politika i stranačka pozicioniranja unutar vladajuće koalicije, kaže.

- Kako god, ako nastavimo inzistirati na vlastitoj poziciji u ovako lošoj konstelaciji i idemo na produbljivanje konflikta s EU, najveći politički gubitnik bi mogao biti premijer Orešković, a političke benefite bi mogao pokupiti HDZ. Produbljivanje konflikta s EU bi, naime, značilo političko izoliranje premijera Oreškovića, jer on trenutačno najjaču podršku ima upravo odatle. Otuda, pak, već stižu upozorenja o mogućoj blokadi novca iz EU fondova, ako nastavimo inzistirati na uvjetovanju Srbije, a dobar dio vladinog reformskog programa računa upravo na taj novac. To bi premijera ostavilo potpuno nasukanog i ovisnog o političkoj podršci HDZ-a, koji već licitira s mogućim novim kombinacijama i preslagivanjima u formiranju stabiln(ij)e vlasti. Uz drastičan pad popularnosti Mosta u zadnjih tri mjeseca, njihova podrška reformama mu prije dođe kao teret, nego kao pozitivan zamašnjak i garancija njihovog provođenja. Ako premijer ne pozove na odgovornost ministra vanjskih poslova Kovača i zatraži objašnjenje ovako loše pripremljene diplomatske inicijative i uvjeri ga u neophodnost spuštanje garda prema EU, Kovačeva politika konfrontacije s EU (sve pod domoljubnim pokrićem uvjetovanja Srbiji) mogla bi mu teret premijerske funkcije uskoro učiniti prevelikim, na kraju će Borislav Ristić.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar