9. tra 2016.

Komentar: Mala je naša memorija za sve naše žrtve

Pametni narodi svoj identitet, sliku o sebi i svoje budućnosti grade na sjećanju, oni malo manje pametni i s predvidljivom budućnošću, izgleda, na amneziji. Kako se čini, mi spadamo u ovu drugu skupinu. Zbog tog je nemarnog odnosa prema vlastitoj prošlosti i moguće da nam se stalno događaju inverzije sjećanja, pa mjesta sjećanja i pijeteta lako postaju mjesta ideoloških i političkih okršaja. Naši kenotafi prije služe projekciji naših ideoloških fikcija, nego odavanju pijeteta žrtvama i komemorativnom sjećanju, govori nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

Komentirao je tako prijepore oko ovogodišnje koemoracije u Jasenovcu. Da podsjetimo, da ove godine neće sudjelovati u jasenovačkoj komemoraciji početkom tjedna najavila je Koordinacija židovskih općina u Hrvatskoj, navodeći kao razloge "relativizaciju i revitalizaciju ustaštva" i nezadovoljstvo postavom muzeja u Jasenovcu, za koji drže da ne prikazuje punu istinu o holokaustu te da ublažava istinu o ustaškom režimu.

Najavi bojkota sa sličnim su se argumentima u protekla dva dana pridružili i Vijeće vjerske zajednice Bet Israel te Srpsko narodno vijeće.

- Amnezija je, kao što je to primjetio još George Orwell, glavno obilježje totalitarne svijesti. Postoje slike sjećanja, ali su one falsificirane i samo u funkciji što temeljitijeg zaborava. Kao što je jako dugo sjećanje na žrtve ustaškog režima kod nas imalo prvenstveno ideološku funkciju amnezije žrtava komunističkog režima, tako sada pokušaj davanja prava žrtvama komunističkog režima ide u korak s amnezijom žrtava ustaškog režima. Tako mi sebi tumačimo osudu totalitarnih režima. Tako nakon antifašizma i antitotalitarizam postaje tek floskula i politički spin. Prevelik je to zalogaj za skučene prostore u našoj memoriji, kaže Ristić i dodaje.

- Najavljeni nedolazak predstavnika Koordinacije židovskih općina i Srpskog narodnog vijeća na komemoraciju u Jasenovcu, slika je jadnog stanja naše nacionalne memorije. Bez njih se u Jasenovcu i nema tko čega sjećati. Naravno da je i taj potez politički motiviran, i da će samo produbiti političke jazove i biti iskorišten u ideološke svrhe, ali ostaje neugodna činjenica da na toj komemoraciji neće biti nikog. Umjesto apela predstavnika Vlade i Sabora da se prevaziđu ideološke podjele kako bi se odao pijetet žrtvama, možda bismo prije trebali postaviti pitanje zaslužuju li žrtve Jasenovca nas, koji ih se sjećamo, pita se na kraju Borislav Ristić.

Nema komentara:

Objavi komentar