10. svi 2016.

Komentar: Afere i svađe su u nacionalnom interesu

Iako je predsjednica jučer pozvala na nacionalno pomirenje, danas smo osvanuli s naslovnicama o novoj aferi i podjelama unutar vladajućih struktura, koje prijeti dovesti Vladu pred najveću krizu dosad. Radi se o objavljivanju dokumenata po kojima se vidi da je Josip Petrović, lobist mađarskog MOL-a, plaćao konzultantske usluge tvrtki Drimia, koja je u vlasništvu Ane Šarić Karamarko. U svjetlu sukoba u Vladi na relaciji Most-HDZ oko nastavka arbitraže Ina-MOL, postavlja se pitanje je li tu bilo sukoba interesa. Da se to utvrdi stvar je pravosudnih organa, jel', ali je puno zanimljiviji politički dio priče, i s tim povezana, kako se to kaže, politička i moralna odgovornost, govori nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić.

- Pravosudni dio priče bi mogao i potrajati, ovisno o tome koliko je koja interesna grupacija jaka u pojedinim institucijama. Kod političkog dijela je najbitniji timing čitave priče. Naime, o vezama HDZ-a i MOL-a se i ranije puno pričalo i tu je manje-više sve poznato od ranije. Samo je ta priča iz nekog razloga prolazila "ispod radara" i nije bila toliko zanimljiva javnosti. Sada je ona "aktivirana", pa se postavlja pitanje zašto baš sad? Zašto je bilo korisno o tome dosad šutjeti, a sada je oportuno o tome govoriti? Ako bismo imali odgovor na ovo pitanje, onda bismo možda mogli odgovoriti i na pitanje hoće li ova afera dovesti do pada Vlade i do novih izbora, tvrdi Ristić.

Naš sugovornik kaže da je njegovo mišljenje da neće, da će se stvar razvlačiti po institucijama, a da će političku štetu pretrpjeti Karamarko i HDZ, ali ne i Vlada.

- Mogli bismo reći da je za Karamarka i HDZ ova Vlada izgubila smisao postojanja još otkako je za novog ravnatelja SOA-e predložen Daniel Markić, kojeg na tom mjestu HDZ nikako ne želi vidjeti a Most, premijer i predsjednica ga podržavaju. Kako smo vidjeli u proteklih mjesec dana, HDZ nije uspio u pokušajima da se, preko Bandića i Vrdoljaka, stvori "novi Most" kako bi se bez Mosta posložila nova većina u Saboru. U tom smislu je ova afera svojevrsni kontraudar na HDZ u svrhu njihovog pacificiranja. Mostu se, naime, nikako ne ide na nove izbore, ali ne želi ni gledati kako mu HDZ radi iza leđa na slaganju nove Vlade, kaže Ristić i nastavlja.

- Hoće li Karamarko politički preživjeti ovakav udarac, ovisi prije svega od odnosa u samom HDZ-u, koji se nalazi pred važnim unutarstranačkim izborima. Ovo je težak udarac za HDZ, pa bi mnogi Karamarkovi oponenti u samom HDZ-u vjerojatno mogli poželjeti osloboditi se Karamarka koristeći ovu aferu. S druge strane, Karamarko je prije dva tjedna ponovno izabran za predsjednika stranke, tako da je pitanje što je gore po HDZ – mijenjati tek izabranog predsjednika ili ga zadržati solidarno podnoseći političku štetu zajedno s njim. Što se tiče opcije razvrgavanja koalicije s Mostom i izlaska iz Vlade kako bi se izazvalo nove izbore, mislim da bi to u ovoj situaciji bio samoubilački potez za HDZ i da se o toj opciji uopće više ne razmišlja. Drugim riječima, Most je postao HDZ-ova sudbina. Gledano sa strane, ova zadnja afera, kao i uopće stalne svađe koalicijskih partnera, nisu loša stvar, jer na taj način javnost saznaje sve negativne strane političkih aktera koji vode zemlju. Međusobnim obračunima, vođeni sebičnim interesima i ambicijama, političari traže podršku javnosti plasiranjem afera kojima slabe svoje političke konkurente. Cum grano salis bismo mogli reći da stalnim aferama i svađama vladajućih ova Vlada radi u najboljem nacionalnom interesu. Ova Vlada je svakako nestabilna, ali ta nestabilnost je i svojevrsna garancija njene stabilnosti. A ako čvrsto budu slijedili svoje interese, i njene trajnosti, ističe naš sugovornik i zaključuje.

- Tako je moguće da ćemo još dugo imati nestabilnu vladu, možda sve dok međusobno potpuno ne unište jedni druge. Za građane i nacionalni interes to uopće nije loše. Jer, što bismo drugo od političara, takvih kakvi su, i mogli očekivati – možda neke reforme, poboljšanje životnog standarda, reformu pravosuđa, zdravstva, mirovinskog sustava? Ne daj Bože da dođe do žuđenog pomirenja i da se toga prihvate! Tada bi radili nama isto ono što sad rade sami sebi. Bolje da se predatori međusobno love, nego da mi postanemo lovina.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar