26. svi 2016.

Komentar: Most poklanja alibi HDZ-u za izlazak iz Vlade i mjesec dana za preslagivanje

Na pitanje hoće li Karamarko politički opstati, odgovor može dati samo HDZ, a tu on, unatoč raširenim svjedočenjima o unutarstranačkom nezadovoljstvu, uopće ne stoji loše. Naime, koliko god da je Karamarko nekarizmatičan i slab lider, opet se ne vidi da bi postojala nekakva koncentracija moću unutar HDZ-a mimo osovine Brkić-Karamarko, koji funkcioniraju kao jin i jang. To je vidljivo i nakon razbuktavanja afere Konzultantica, koja bi bila dovoljna da u političku prošlost pošalje i jače i karizmatičnije lidere, ali ne i Karamarka – ne zbog njegove snage, već zbog slabosti drugih, govori nam kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić komentiravši tako ovu pravu dramu u Banskim dvorima.

- Taj odnos snaga će se vjerojatno potvrditi i u subotu na Saboru HDZ-a. Dakle, da postoji alternativa Karamarku u HDZ-u već bi se pojavila. Međutim, osim malo jače prisutnosti Davora Stiera u medijima i čudne najave Vladimira Šeksa o njegovom političkom reaktiviranju, nekih disonantnijih tonova iz i oko HDZ-a nije bilo. A ako se nitko unutar HDZ nije na to usudio sada, pred unutarstranačke izbore, kad će? Uostalom, Karamarko tek što je reizabran za predjednika stranke za naredne četiri godine. Prije bi se moglo reći da će se Karamarko riješiti svojih potencijalnih oponenata u stranci, nego da će se oni njega riješiti. Vjerojatno računa da mu je dovoljan teret vlastiti križ koji nosi. Sa zrnom soli bismo mogli reći da je jedina oporba Karamarku unutar HDZ-a – Most, jer sve što smo do sada od Mosta vidjeli liči na pokušaj neprijateljskog preuzimanja HDZ-a korištenjem Mosta, ističe naš sugovornik.

Ristić kaže da su, što se tiče napada, ultimatuma i ucjena koje dolaze iz Mosta, kao kruna afere "Konzultantica", oni su samo nastavak političkog pritiska na HDZ da se smijeni Karamarko, koje bi se Mostu moglo vratiti kao bumerang.

- Realno Most nema snagu ucjenjivati HDZ – i to u HDZ-u znaju. Sve je to puki blef, što smo mogli vidjeti i po kontradiktornim izjavama o podršci zastupnika Mosta saborskoj inicijativi SDP-a za smjenu Karamarka s mjesta potpredsjednika Vlade. Takve poruke od strane Mosta imaju smisla samo kao pritisak na HDZ da sami smijene Karamarka, ali, kao što smo vidjeli, za to ne postoji kritična masa unutar samog HDZ-a. Za Most su ne samo izbori, već i pad ove Vlade najgora opcija. Jer, ako bi došlo do pada Vlade, mostovci bi se sami razbježali i nudili HDZ-u ili SDP-u, a onda bi postale realne Bandićeve prijetnje o preslagivanju nove većine u Saboru, ističe Ristić i dodaje.

- U stvari, Karamarkova bi najveća pobjeda bila kada bi izašao iz Vlade, jer bi tada konačno stavio Most pred konačan izbor i prisilio ih da se odluče, da se spuste s moralnih visova odakle upućuju strelice ka HDZ-u i dokažu da zaista stoje iza svog morala. Jutros se pojavila takva vijest da HDZ izlazi iz Vlade, što je jasan signal Mostu iz HDZ-a da su svjesni njihove slabosti. Ako ne stigne pozitivan odgovor iz Mosta da su razumjeli tu poruku – a po upravo pristigloj izjavi Bože Petrova da će NL Mosta glasati za smjenu Karamarka, očito da nisu razumjeli – onda kreće Karamarkov kontraudar. Teza će biti da je Most kriv za nove izbore, te da HDZ izlazi iz Vlade zbog neodgovornog ponašanja i ucjena Mosta, smatra naš sugovornik.

- Pomirljive poruke Milijana Brkića na današnjoj presici vjerojatno su računale s ovim stavom Mosta i bile su sračunate na to da se kaže da je HDZ taj koji je za kompromis i da nisu oni krivi za izbore nego da je kriv Most. Sve ovo će jako pomoći Karamarku, i okrenuti situaciju u njegovu korist. Izlazak HDZ-a iz Vlade bit će gesta slična onoj od zimus kada se Karamarko povukao iz pregovora i doveo Most u škripac. Sjetimo se kako je to podiglo samopouzdanje HDZ-ovcima i rejting Karamarku. Savršen tajming pred Sabor HDZ-a u subotu. Naravno, sve ovo je možda loše za HDZ, jer će oni loše proći na izborima ako Karamarko ostane lider, ali to je već problem HDZ-a, kaže Ristić i zaključuje.

- Izlazak HDZ-a iz Vlade, naravno, još uvijek ne znači da će izbora i biti, već znači da je HDZ kupio trideset dana za preslagivanje većine uz savršen moralni izgovor. Što će Most u takvoj situaciji, nije jasno. SDP-u vjerojatno ne pada na pamet pomisao da ide u slaganje Vlade s Mostom nakon što su vidjeli što su ovi učinili HDZ-u. O tome dovoljno govori njihova šutnja. Moguće je, međutim, da dobijemo situaciju u Saboru u kojoj HDZ ne može izglasati nepovjerenje vlastitoj Vladi, te da SDP glasa za smjenu Karamarka ali ne i Vlade. To će dodati još jedan detalj političkom apsurdu u kome se nalazimo. Sve u svemu, izbori nisu ni za koga neka opcija, naročito ne za Hrvatsku – zamislite samo da, pored Mosta dobijemo još i Živi Zid kao bitan politički faktor! Kako sada stoje stvari, HDZ će imati 30 dana da s Bandićem i mostovcima ohlađenih glava pronađe novu saborsku većinu. Ako to ne uspije, onda su izbori jedina preostala opcija. A tko to preživi, pričat će, naposljetku će Borislav Ristić.

Politika Plus

Nema komentara:

Objavi komentar