Kada je prekjučer policija privela na saslušanje izvršnog predsjednika
GNK "Dinamo", Zdravka Mamića, povodom njegova šovinističkoga ispada na
Soundset Plavom radiju, a potom ga i zadržala 30 sati u pritvoru, ono
što je više brinulo od Mamićeva prebrojavanja krvnih zrnaca i
premjeravanja očnjaka ministra Jovanovića, bilo je sladostrašće kojim su
novinari odobravali policijsko pritvaranje Mamića zbog verbalnog
delikta, odnosno, kako se to politički korektno kaže, zbog govora
mržnje.
Žalosno je bilo vidjeti neke
komentatore u vodećim hrvatskim medijima (T. Klauškog i D. Hedla, primjerice)
kako plješću i prizivaju zatvorsku kaznu za Mamića – i prije nego li je donesena
sudska presuda – zbog njegova verbalnog ispada, pozdravljajući njegovo
pritvaranje kao civilizacijski iskorak Hrvatske. Ma koliko Mamićev verbalni
ispad bio neciviliziran i osuđujuć, to je ipak samo njegovo mišljenje i njegov
stav, a valjda je jedna od najvažnijih civilizacijskih tekovina to da svatko
ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja. Na to bi posebno trebali biti
osjetljivi novinari kao predstavnici zanimanja u kojem je sloboda izražavanja
preduvjet posla kojim se bave.
No vjerojatno je riječ o
novinarima kojima je mišljenje služilo za nešto drugo (ili nekom drugom – uglavnom,
služilo je), pa za njih i ne postoji opasnost doći pod udar člana 325 KZ-a,
unatoč tome što im Ustav RH jamči "slobodu mišljenja i izražavanja"
(član 38). Kako god, na taj je način stvoren slučaj „Mamić", što Mamiću
ide na ruku jer je ispao žrtva progona režima zbog delikta mišljenja. Umjesto
da nas novinari obavijeste o pozadini njegova verbalnog napada protiv ministra
Jovanovića (ako tu ima "nešto", a pretpostavljam da ima), mi se sada
bavimo površinom toga napada i Mamićevim temperamentom. Naravno, sve ovo ide na
ruku i Vladi jer sebe želi predstaviti pred Europskom unijom kao vladu koja je
nisko rezistentna na verbalne šovinističke ispade, govor mržnje i ostale
politički nekorektne oblike komuniciranja, što je, istini za volju, oblik
neslobode kojem je koncepcijski i institucijski privržena i sama Europska
unija. Ako se pak pri tom malo i zaobiđu spomenuta ustavna jamstva, nema veze, važno
je da je postignut željeni učinak.
Jedini kojima ovaj
"slučaj" nikako nije išao u prilog jesu predstavnici medija, odnosno,
njihovo pretpostavljeno služenje nikomu i ničemu, već istini. Naime, nije
trebalo čekati da se medijima njihov nehaj prema slobodi izražavanja i navijačko
odobravanje u slučaju „Mamić" vrati kao bumerang. Tako je na današnjoj
izvanrednoj konferenciji za novinare premijer Milanović okupio medijske
djelatnike kako bi im – nezadovoljan njihovim slobodnim prenošenjem i
tumačenjem njegove izjave o finskom građanskom ratu – objasnio da je on od
danas jedini pravi vlasnik i tumač istine u Hrvatskoj, da je on sama ta istina
koja je "odlučila govoriti". "Morat ćemo se naučiti na neka nova
pravila, bar što se mene tiče! Nisam ovdje došao šutjeti! Došao sam raditi
i govoriti!", obratio se novinarima premijer na početku presice, već u
najavi, tako monopolizirajući pravo na istinu.
Ma koliko blagonaklono
htjeli tumačiti tu premijerovu izjavu – ili se upinjali, poput sinoćnjih gošći
u "Temi dana", njegovo ponašanje okarakterizirati kao benevolentne
napade iskrenosti, koji nemaju nikakve druge posljedice, osim po samog
premijera – ona je skandalozna i predstavlja najavu kraja i same ideje, ionako
slabašne, o slobodnom novinarstvu u Hrvatskoj. Premijer kaže da nema
"svoje medije". Kamo sreće. Što su, onda, državni mediji, ako ne Vladin
servis? Zar tamo vladajuća koalicija nije postavila svoje ljude po upravnim
odborima? Zbog čega ne ukine ili privatizira HTV ako je tako, ili bar ne ukine
zakon kojim građane Hrvatske prisiljava da tu TV plaćaju? Zbog čega u Hrvatskoj
ne postoji, recimo, ustavni zakon kojim bi državi bilo zabranjeno osnivati
medije, kao što je to slučaj u Americi? Tada bih povjerovao premijeru da nema
svoje medije – iako, možda čak ni tada. Ovako, svi su državni
mediji Vladini mediji, točnije, orvelijansko Ministarstvo istine.
Takvom porukom i takvim
stilom ponašanja prema medijima, premijer je poslao jasnu i vrlo učinkovitu
prijetnju svim predstavnicima medija. Prijetnju mnogo opasniju i učinkovitiju
od one zbog koje je Mamić ležao u pritvoru i zbog koje je protiv njega pokrenut
kazneni postupak, budući da premijer ima izvršnu vlast
i sve kontrolne instrumente kako bi sve svoje zamisli i proveo u djelo. Njegova
je riječ ozbiljan slučaj. Premijer se očigledno na taj način sprema u
neki svoj privatni "finski rat", pa je zamislio da je zgodno istinu
prvu sahraniti. Za nadati se da je, ipak, riječ
o ratu koji će se voditi glasačkim listićima. No ni tako nije sigurno da će,
pored ovako strogo ukorenih i discipliniranih medija, koji ionako ne haju mnogo
za načela svoga zanimanja, taj stranački rat glasačkim listićima izraziti pravu
volju naroda.
Kad već istina nije bila
dovoljna silna, rekao bi Pascal u parafrazi,
onda je sila postala jedinom istinom. Kad već novinari glavnih medija u
Hrvatskoj u slučaju Mamića nisu uspjeli reći ni jednu o tome da se ovdje,
možda, ne vraća na mala vrata promoviranja međunacionalne tolerancije
ozloglašena institucija verbalnog delikta i državnog monopola na istinu, onda
im je to sam premijer odlučio reći. Možda su danas novinari shvatili da postoji
u Hrvatskoj i "Mamić" iznad Mamića? Da ne bude kasno.
Nema komentara:
Objavi komentar