Kao što je bilo i za očekivati, nakon izborne pobjede desnice, čija je
nova vedeta postala pravašica Ruža Tomašić, Hrvatskom su se prolomila
dramatična i zabrinuta upozorenja na rast desnog populizma, odnosno,
kako to ljevičari više vole reći – «fašizma». Hrvatskom, dakle, kruži
bauk – bauk fašizma.
Znak za
otpočinjanje ovog najnovijeg antifašističkog lova na fašističke vještice u
Hrvatskoj dao je, naravno, osobno premijer Milanović, gostujući sinoć u
Dnevniku TV Nove. On je, komentirajući neočekivani porast popularnosti Ruže
Tomašić, za nju izjavio da predstavlja «društveno zlo» i «(prirodnu) nepogodu»,
te da su njene izjave «antiustavne». Bez sumnje, premijer Milanović je u svom
istupu pod «društvenim zlom», kao što svaki ljevičar misli – mislio na fašizam,
a njene izjave smatra protivustavnima (iako nije jasno kako izjave mogu biti
protivustavne, ako Ustav garantira slobodu izražavanja!?) u smislu člana Ustava
koji Hrvatsku definira kao utemeljenu na zasadama antifašističke borbe.
Premijer Milanović je
upotrijebio prilično militantan jezik u svom nastupu u jednom trenutku
čak rekavši da će se protiv tog društvenog zla on boriti «svim
sredstvima». Pritom se, doduše, korigirao (ali, on se stalno nešto
korigira), pa je dodao «dozvoljenim» – pomičući i preskačući, tako,
granicu između prirode i društva tamo-amo kao da se radi o vojnom
transporteru. Naime, protiv društvenog zla se bori demokratskim
sredstvima, a protiv prirodnog zla se bori svim sredstvima. Prirodno zlo
se iskorjenjuje, biološki
istrebljuje. Otuda i militantan riječnik premijera, jer kada se
ljevičaru
spomene fašizam, on odmah vadi pištolj i puca iz svih raspoloživih
sredstava. Na
premijerov militantan riječnik se, koliko znam, još nitko nije osvrnuo, i
to
nikoga ne uznemirava. No, i zašto bi? I sam predsjednik Josipović često
zna reći da «demokracija nije dovoljna» da bi se borilo protiv desnog
radikalizma, te da «lijevi radikalizam nije problem». Ljevičarski militarizam
je nešto sasvim dopušteno i normalno u Hrvatskoj. Za to postoje i ustavne
garancije, zar ne?
Nije trebalo čekati
dugo da se po prijestolničkim medijima i portalima oglase i antifašističke
guske i profesionalni denacifikatori, kako bi nastavili premijerovu
antifašističku paljbu, alarmantnim i zabrinutim tekstovima o «glasnicima
fašizma», «buđenju desnice», ljevičarskim konstrukcijama o krizi kapitalizma
koja vodi direktno u fašizam, i sličnim nebulozama. Nije točno da ljevica nema
nikakve koristi od političkog uspjeha Ruže Tomašić. Izborni uspjeh Ruže Tomašić
poslužit će ponajviše, očevidno, za potpaljivanje agresivne ljevičarske
antifašističke retorike i politički revival njihovih zaparloženih parola. Za
ljevičare uvijek vrijedi ona – da nema fašizma, vrijedilo bi ga izmisliti!
Najdalje je,
zasad, otišaoTomislav Klauški, koji je za nedovoljnu antifašističku revnost u borbi protiv
ovog «društvenog zla» optužio i samog premijera Milanovića. Po Klauškom se,
naime, premijer mlati sa nekim nebitnim političkim «pikzibinerom», poput Ruže
Tomašić, dok korijeni fašizma u Hrvatskoj sežu mnogo dublje, sve do Tuđmana,Sanadera i Bandića – svima koji su ikada imali ikakve veze sa HDZ-om – štoviše,
do samog bića hrvatskog naroda, koji ih je i birao. A premijer se sa svim tim društvenim
i prirodnim zlima u Hrvatskoj, po Klauškom, nije dovoljno obračunao i o njima«nikada nije rekao ništa loše». Štoviše, čak je i Tuđmanu polagao vijenac na
grob.
Ja bih se zaista
složio sa Klauškim da je Ruža Tomašić politički «pikzibiner» i da Hrvatskoj
zaista prijeti mnogo dublja opasnost od političkog ekstremizma – samo što je
glavni promotor tog političkog ekstremizma u Hrvatskoj ljevica a ne desnica.
Premijer Milanović (a u pozadini i predsjednik Josipović), a ne Ruža Tomašić.
Taj politički radikalizam se okitio antifašističkom retorikom i uveliko hara
Hrvatskom sa najviših državnih funkcija, odakle prijeti da razori hrvatsko
društvo i ugrozi demokraciju.
Antifašizam je
uvijek bio smokvin list komunizma, te najkrvavije i najmonstruoznije ideologije
dvadesetoga stoljeća. Sam termin je smislio Staljin za vrijeme Španjolskog
građanskog rata, kao zgodno propagandno sredstvo kojim bi trebalo privući što
više pristalica komunističke ideologije. Antifašizam je, dakle, bio jeftini ideologijsko-terminologijski
trik kojim su se opravdali i relativizirali svi zločini komunista a sam
komunizam htio prikazati kao dio civilizacijskog i demokratskog stremljenja
čovječanstva. Ljevičari često koriste floskulu o «normalizaciji zločina» i o«povijesnom revizionizmu». E pa, «antifašizam» je uzor svih
normalizacija zločina i revizija zločinačkih sustava, lijepo oblikovana maska
iza koje se krije ružno lice komunističkog terora.
Na žalost,
antifašistička ideologija je ugrađena i u Hrvatski Ustav. Postoji li
skandalozniji primjer normalizacije zločina od toga? Da bi ta žalosna okolnost
bila još žalosnija, Hrvatska je vodila obrambeni rat upravo protiv vojske koja
se ideološki legitimirala kao komunistička, tzv. Jugoslavenske narodne armije.
Miloševićev režim je svoj rat protiv Hrvatske pokušavao ideološki legitimirati
upravo antifašističkom – a ne nacionalističkom – retorikom: borbom protiv«povampirenog ustaštva», protiv «nacionalista» i «separatista», koji «ruše
zajedničku državu», itd.
Žalosno je da, i
pored toga, antifašistička retorika uživa tako visok ugled u Hrvatskoj. A
opasno je kada se premijer Hrvatske koristi tim istim militantnim
antifašističkim vokabularom kako bi se obračunao sa svojim političkim
neistomišljenicima «svim sredstvima». Tada su ugroženi sami temelji
demokratskog i ustavnog poretka.
Nema komentara:
Objavi komentar