15. tra 2013.

Najava Milanovićevog političkog brodoloma

Izgleda da se premijer Milanović malo preračunao sa svojom predizbornom matematikom. Naime, iako sa «minornom razlikom od manje od 1 posto» – kako to formulira režimski Hrvatski radio – oporbena koalicija HDZ-HSP(AS)-BUZ odnijela je izbornu pobjedu nad koalicijom SDP-HNS-LS, i osvojila 6 mandata, dok je lijeva koalicija osvojila 5, a Laburisti 1 mandat za Europarlament.

Izlazeći na izbore sa «listom na kojoj nema notornih», odnosno, sa ljudima sa rezervne klupe (mada mu ni «prva klupa», skupa sa legendarnom Ingrid, nije bila ne-notorna), bez prepoznatljivih ideja i programskih ciljeva, potcjenjujući europalamentarne izbore do nivoa da im pretpostvi čak i one za «Miss Texas», kako je nazvao lokalne izbore, sve usput najavljujući i prizivajući slab odaziv građana, dobio je jedino što je i mogao – politički autogol, i to nekoliko njih zaredom.

Jedino u čemu je uspio svojom gubitničkom strategijom predizborne kampanje u vidu predizborne šutnje, jest da niskom izlaznošću oduzme Laburistima jedan mandat – ali, i taj mandat je otišao HDZ-u. U svemu ostalom je fulao u očekivanjima. Teško je tu premijerovu autogolijadu makar i telegrafski nabrojati, bar ono što je neposredno vidljivo – dok će se «nenamjeravane posljedice» ovog apsolutnog trijumfa političkog amaterizma u Hrvata vjerojatno tek gomilati. Izvjesno je da se politički pijani brod kojim Milanović kormilari ovim izborima dobrano zaljuljao, a ne treba isključivati ni mogućnost njegovog skorog brodoloma.

Prije svega, dao je vjetar u jedra HDZ-ovskom brodu koji je tonuo i Karamarku osobno, kome se za danas (ponedjeljak), kako se šuškalo po kuloarima, pripremala pobuna u stranci. Naime, iako su predizborne ankete govorile o padu popularnosti HDZ-a, taj pad izvjesno ima svoje čvrsto dno. Pokazalo se da HDZ-ovska glasačka mašinerija još uvijek funkcionira na razini, te da su njihove pristalice savjesni i uredni glasači, koji imaju stabilna političke stavove, na koja korupcijeske afere, u koje je upletena stranka, kao i njeno blijedo liderstvo, ne mogu značajnije utjecati. No, ni HDZ-ovci i Karamarko nemaju naročitog razloga za trijumfalizam, jer im je četvrtinu osvojenih glasova donijela Ruža Tomašić. Bez nje, rezultat bi očevidno bio mnogo drugačiji i nepovoljniji po HDZ. Ovo bi mogao prije biti dobrodošao predah, nego politički oporavak. Kako god, umjesto da danas likuje gledajući Karamarku leđa, izgleda da će se premijer sada morati osvrtati koga ima iza sebe.

Također se pokazalo i da SDP i Kukuriku koalicija nemaju tako stabilno biračko tijelo čvrstih političkih i programskih uvjerenja, već da mogu računati na povoljan rezultat samo ako dođu u vidokrug birača kao alternaiva za neko «veće zlo». Dormitivna predizborna strategija vladajuće koalicije, stoga je demotivirala upravo one koji bi na birališta izašli dati glas «kukurikovcima», glasujući, u stvari, protiv HDZ-a, a ne za program SDP-ovaca. Katastrofalno je za SDP da, iako na vlasti, još uvijek moraju računati na oporbene izborne strategije, među kojima su visoka izlaznost i dodatno motiviranje birača važni faktori uspjeha na izborima. Kada ste na vlasti a nemate konkretne rezultate svoje politike, uzalud su propagandna mašinerija i manipuliranje izbornim procedurama.

Sljedeća gorka pilula koju je sinoć premijer progutao je potpuno neočekivani uspjeh (preko 60 000 osvojenih direktnih glasova) koji je ostvarila spomenuta, donedavno gotovo nepoznata, Ruža Tomašić, svakako zahvaljujući ponajviše premijeru Milanoviću, koji ju je targetirao kao svog glavnog protivnika u predizbornoj kampanji. Usiljena i prilično niska kampanja protiv kontroverznih istupa Ruže Tomašić, koju su protiv nje vodili provladini mediji – tijekom koje je i troje urednika na HTV-u, na čelu sa Denisom Latinom, dobilo otkaz – pokazala se kontraproduktivnom. Ona sama svojom političkom retorikom nikad ne bi osvojila toliko glasova, što i sama priznaje, ali su je građani prepoznali kao žrtvu agresivne ljevičarske propagande vladinih medija i poklonili joj povjerenje ne zbog poruke koju je slala, nego zbog odlučnosti da se odupre napadima i da brani svoj stav.

Neočekivana pobjeda Ruže Tomašić nije, stoga, toliko trijumf desnog populizma – o čemu ćemo se nakon ovog vjerojatno naslušati u političkim analizama i čime će nas plašiti režimski mediji – koliko je šamar građana lijevom ekstremizmu i isključivosti, koje «kukurikovci» žele nametnuti kao novu političku normalnost u Hrvatskoj – od uvođenja seksualnog obrazovanja u škole, do nedavnog kriminaliziranja prosvjednika protiv ćirilice u Vukovaru i lova na nacionalističke vještice – što je, izgleda, glavni politički sport i jedini program vladajuće koalicije i premijera Milanovića. Prigovarajući Ruži Tomašić da se koristi retorikom devedesetih, sami kukurikovci su pokazali da su upravo oni zatočenici takve naftalinske retorike i da nisu sposobni smisliti ništa drugo osim recikliranja starih, otrcanih tema – što im se vratilo kao politički bumerang.


Pored toga što su svojom predizbornom strategijom i izbornim menadžmentom uspjeli oduzeti mandat Laburistima da bi ga dali HDZ-u, kao svom glavnom političkom rivalu, treba na ovaj spisak autogolova Milanovićeve politike staviti i vrlo visok broj nevažećih glasačkih listića. Čak 5,7 posto građana je namjerno poništilo svoje listiće, čime su očevidno izrazili svoj prosvjed protiv ovakvih izbora. Možemo ih smatrati i euroskeptičkim glasovima. Pored već katastrofalno niske izlaznosti na prve izbore za EU parlament, pobjede desnice, na čelu sa glavnim euroskeptikom u Hrvatskoj, tako smo dobili i nevažeće glasove u broju koji premaša cenzus. Stoga ovo nije samo politički poraz eurofanatika s ljevice, nego i udarac generalnoj proeuropskoj politici ove i prethodnih vlada, kao i, doduše utješna i pomalo zakašnjela, pobjeda euroskepticizma u Hrvatskoj.

Sve u svemu, kada se ovaj Milanovićev politički debakl stavi na stol, i kada se uzme da Vlada svojom socijalističkom politikom gospodarstvo gura u sve veći recesijski glib – pa, u biti, i nemaju što ponuditi biračima (osim narečene otrcane retorike devedesetih) – onda je jasno da predstojeći lokalni izbori neće biti nikakvi «izbori za Miss Texas», već žestoka borba Milanovića i Kukuriku koalicije da povrate kakav takav politički legitimitet. Njihova propagandna i policijsko-sudska mašinerija bit će sada prvenstveno usmjerena na HDZ, kojem će pokušati «potkresati krila» kako ne bi previše poletjeli nakon ovog uspjeha. To će, međutim, biti šansa za manje političke stranke, koje bi, uslijed ove «gigantomahije» velikih, mogle uletjeti u prazan prostor i ostvariti mnogo bolje rezultate od očekivanih.

U svakom slučaju, sada nije vidljivo na koji način bi «kukurikovci» u roku od mjesec dana, nakon ovog smjehotresnog samozaplitanja u političke kučine, mogli povratiti kredibilitet svojoj politici. Prije bi mogli još padati. Pogotovo zato što tim izborima nisu u svojim projekcijama dali veći značaj, nego su i njih unaprijed podcijenili poput europarlamentarnih. Za očekivati je, stoga, zanimljivo i vruće političko proljeće, a potom, možda, vrelo političko ljeto

Izvor: Republika

Nema komentara:

Objavi komentar