Možda je najupečatljivija stvar, premda ne i iznenađujuća, u vezi
današnjeg sindikalnog prosvjeda u Zagrebu, u organizaciji pet
sindikalnih središnjica, a povodom obilježavanja Međunarodnog praznika
rada, to što njihovi zahtjevi izgleda uživaju potporu svih slojeva
hrvatskoga društva.
Naime, kada pogledamo tko je sve dao podršku
sindikatima i njihovim zahtjevima – od RKC u Hrvatskoj, do branitelja,
nevladinih udruga i oporbenih stranaka na čelu sa HDZ-om i Laburistima –
reklo bi se da je posrijedi gotovo sveopći nacionalni konsenzus oko
osnovnih vrijednosti hrvatskoga društva. Zahtjeve sindikata je podržao
čak i predsjednik Josipović iz vladajuće stranke. Premijer Milanović,
pak, također je pozdravio zahtjeve sindikata, ali je odgovornost za loše
ekonomsko stanje u društvu protumačio kao naslijeđe prethodne Vlade.
Ipak, mada toga možda nismo dovoljno svjesni, ti
zahtjevi, kao i sama skupa i pompozna organizacija prosvjeda, samo su
ostatak totalitarnog načina razmišljanja i totalitarnih ideja, koje, na
žalost, izgleda još uvijek uživaju visoki ugled u hrvatskom društvu.
Sveopći društveni konsenzus o opravdanosti sindikalnih zahtjeva stoga je
veoma opasna stvar za jedno društvo i predstavlja jasan znak da se ono
nalazi na totalitarnoj socijalističkoj nizbrdici, bez mogućnosti
preokreta i povratka na zdravi i neideologizirani način mišljenja.
Hrvatska je danas izrazito socijalno orijentirana
država, u kojoj se radnicima garantiraju sva moguća prava, a sindikalne
organizacije, kao što vidimo, uživaju izuzetan društveni ugled. No,
izgleda da garantiranje radničkih prava ne stvara radna mjesta.
Naprotiv, radnika je sve manje i manje, nezaposlenost akutna, naročito
nezaposlenost mladih i nekvalificiranih radnika. Ovdje bi trebalo
napraviti još jedan korak i reći da su nezaposlenost i gubitak radnih
mjesta u izravnoj vezi sa konceptom socijalne države u Hrvatskoj i
garantiranja prava radnika, kao i sa snagom sindikata i uvažavanjem
njihovih zahtjeva. Ta navodna „prava radnika“ i politika socijalne
države upravo vode ka sve većoj nezaposlenosti i najveći su neprijatelji
stvarnih interesa radnika.
Kao što znamo, Prvi svibnja se slavi u spomen na
nasilne sindikalne prosvjede koji su se na ovaj dan odigrali u Chicagu
1886. Ako promatramo kasniju sudbinu Chicaga, to nam može biti dobra
ilustracija politike koju vode sindikalne organizacije. Naime, kao
rezultat sindikalnog nasilja u Chicagu, teška industrija, koja je tu
bila koncentrirana, preselila se u susjedni Detroit. Chicago je za
sljedećih pedeset godina ostao u rukama sindikata i socijalista. Takva
sindikalno-politička koalicija je od Chicaga, pak, načinila leglo
korupcije i kriminala, što je kulminiralo dvadesetih i tridesetih godina
20. stoljeća, kada je radom vladao Al Capone i njegova mafija.
Na isti način se stvari odvijaju i u Hrvatskoj.
Snažan utjecaj sindikata i sveopće pomjeranje političke scene ulijevo,
dovodi do bijega kapitala u susjedne zemlje, dok u Hrvatskoj ostaju samo
oni koji imaju neku „štelu“, odnosno, oni koji su spremni plaćati
„reket“ sindikatima i vlastima. Visoka korupcija u zemlji rezultat je
upravo tih socijalističkih politika. Hrvatska je u punom smislu riječi
postala Chicago 21. stoljeća. A radnici, naravno, od toga najviše trpe.
Točnije, oni – budući da ne vide zdravu alternativu ovakvoj politici –
„glasaju nogama“ ka susjednom Detroitu, u kojem sindikati nemaju moć a
socijalizam ne uživa toliki ugled.
Iako najavljeni kao antivladini prosvjedi – pod
nazivom „Mijenjajte smjer ili mi mijenjamo vas!“ – jasno je da ovi
prosvjedi ne predstavljaju nikakvu opasnost po politiku ove vlade. Vlada
je već rekla da uopće ne namjerava provoditi reforme i smanjivati
rasipničku državnu birokraciju i nepodnošljiva socijalna davanja.
Orijentacija Vlade je, kao što je premijer u više navrata izjavio,
očuvanje svih postojećih privilegija koje u Hrvatskoj uživaju
privilegirane socijalne grupe i pokretanje velikih državnih projekata,
ne iz realnih izvora i privatnim novcem, nego na račun zaduživanja
budućnosti. Ovi prosvjedi mogu joj samo dati vjetar u leđa i dodatno je
utvrditi na tim nereformskim pozicijama.
Stoga su se danas u Zagrebu na sindikalnim
prosvjedima i okupili predstavnici tih privilegiranih socijalnih grupa
hrvatskog društva. Oni ne predstavljaju nikoga osim sebe i svojih
interesa, koje žele po svaku cijenu očuvati. A tu cijenu će plaćati svi
građani Hrvatske. Stoga tamo neće biti ni radnika, ni nezaposlenih, niti
mladih, niti onih najugroženijih. Tamo neće biti ni naše budućnosti,
koju smo do grla zadužili. Oni sanjaju o kupnji karte za Detroit u
jednom pravcu. Ako nisu već otišli.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar