Ako ste do sada moguće još dvojili o tome da li je Milanovićeva vlada
uopće sa ovog planeta i ima li ikakav doticaj sa realnošću, nakon izjava
njenog potpredsjednika Branka Grčića, u to nema nikakve dvojbe –
Hrvatskom vladaju vanzemaljci.
Potpredsjednik
Grčić je, naime, govorio o uspjesima Vlade u politici zapošljavanja, o tome
kako su spasili hrvatska brodogradilišta, kako ne treba biti pesimist, nego se
nadati boljem sutra, tj. da će novi investicijski ciklus, koji će Vlada uskoro
pokrenuti, donijeti rast BDP-a i izlazak iz recesije, da bi sve to začinio «biserima» poput onog da hrvatska Vlada vodi vizionarsku politiku, u kojoj će
je uskoro slijediti i EU, da bi nam, na kraju, najavio i pokretanje «ozbiljnog
New Deala u Hrvatskoj» već tijekom naredne godine.
U biti, nema se
ovdje čemu čuditi. Svaki potez Milanovićeve vlade je vodio upravo prema ovome
zaključku (o čemu sam već
pisao u prethodnom tekstu): Vladi ne pada na pamet smanjiti državnu
potrošnju, porezni nameti se mogu provoditi još samo fašističkim
propagandno-policijskim metodama, hrvatsko gospodarstvo je zadavljeno, nema
nikakve tržišne aktivnosti, i traži se samo još i još subvencija, nitko ne želi
više ulagati svoj kapital u klepto-socijalističko hrvatsko tržište – jedini
preostali zaključak je da će, u takvoj situaciji, kada tržište to neće, Vlada
odlučiti da sama počne proizvoditi i pokretati proizvodnju. Dakle, čekaju nas
novi rebalansi proračuna i nova zaduživanja na račun naše budućnosti, a te
novce će Vlada, koja se odlučila igrati gospodarstvenika, spucati na projekte na
koje nitko normalan ne bi dao svoje novce – a vjerojatno ni Milanović i njegovi
članovi kabineta, kada bi to bio njihov novac, ne bi taj novac trošili na takve
gluposti i projekte kojima je tržište već reklo «ne».
Smjehotresno bi
bilo, da nije tužno, i to što takvu politiku Grčić naziva vizionarskom, jer,
eto, i predsjednik Europske komisije Barroso i predsjednik Vijeća EU, Herman
van Rompuy, su rekli da treba odustati od smanjivanja državne potrošnje, jer je«politika štednje očito zakazala». Kada jedan bivši maoista i jedan
opskurni šef briselskih birokrata kažu da je politika štednje «zakazala»,
onda mora da je to tako! Nema veze što nas je ogromna državna potrošnja i
miješanje države u privredu i gurnulo u krizu. Ako nas je to gurnulo u krizu –
još više toga istoga će nas iz krize i izvući, rezoniraju, vjerojatno, naši
socijalisti. Ako je državna greška prouzročila krizu – država će ju i
ispraviti. To je očevidno ta marsovska logika kojom se povode naši vanzemaljci.
No, problem je što to tako, možda, funcionira na Marsu – na Zemlji još uvijek
važi princip neproturječnosti, dok dijalektika i sofistika proizvode samo kaos
i zbrku i korisna je vještina samo političarima kada žele obmanuti narod.
Kada Grčić, na
primjer, govori o stranim investitorima, to je sofizam samo. Naime, strani privatni
investitori u širokom luku zaobilaze Hrvatsku, upravo zbog politike hrvatske
Vlade. On, u stvari, govori o EU fondovima a to je malo drukčije od stranih
(privatnih) investitora. To su novci poreznih obveznika Europske unije, kojima
Europska komisija raspolaže sa jednakom rasipnošću sa kojom hrvatska vlada
troši naše novce. (Ako se, na primjer, pitate zašto vam je račun za struju
uvećan za 50 kn, i zašto će biti još povećanja, pitajte
ministra Vrdoljaka, Europske strukturne fondove i one koji su potpisali nerazumni
Kyoto-sporazum.) No, sve je to nije ništa spram toga kakav će ekonomski potop
Hrvatske ostvariti ova Vlada svojim «ozbiljnim New Dealom». Opasno je pritom
što iza te najave stoji socijalistički mit o tome kako je Amerika pobijedila
Veliku depresiju i izašla iz ekonomske krize upravo Ruzveltovim New Dealom,
tako da će mnogi, upravo zbog snage tog mita, nasjesti na priču hrvatskih
socijalista. Još gore, pri tome će imati i podršku EU i europskih socijalista i
europskih strukturnih fondova.
New Deal je bio
intervencionistički ekonomski program koji je uveo američki predsjednik F. D.
Roosevelt 1933., vjerujući da će opsežnim vladinim investicijama, brojnim
regulacijama, javnim radovima itd., izvesti zemlju iz ekonomske krize. Pri tome
se ugledao na Mussolinija, kojemu se bezrezevno divio kao političkom geniju, i
na Mussolinijeve opsežne državne projekte javnih radova, poput irigacije delte
Poa ili kampanje za žito. Roosevelt je, po opsežnosti uplitanja u ekonomiju
imao konkurente još samo u Staljinu i Hitleru. Čak je i Lord Keynes,
neprikosnoveni otac intervencionizma, pisao Rooseveltu da se prestane miješati
u ekonomiju i gušiti tržište.
Bez obzira na
kontroverzno porijeklo Rooseveltovih ideja i na autoritaran stil njegove
vladavine, mit o njegovom New Dealu i navodnoj pobjedi nad Velikom ekonomskom
depresijom je opstao. No, upravo stoga treba skrenuti pažnju da je New Deal bio
poguban za američku ekonomiju, te da je upravo produžio ekonomsku krizu (koja
je potrajala do završetka WWII), a ne obratno. Unatoč opsežnim vladinim mjerama
i politici zapošljavanja, nezaposlenost, koja je sa 3% skočila na 20%, nije
padala, nego se na toj brojci zadržala narednih desetak godina. Ekonomski
indeksi, također, nisu dugo pokazivali nikakve značajnije znakove oporavka. (Vidi
podatke ovdje.)
Naprotiv, New Deal i ekonomski intervencionizam je Ameriku dugoročno okrenuo na
put ka socijalizmu, iz kojeg se trgnula tek nakon Drugog svjetskog rata i (djelomičnim)
deregulacijama i liberalizacijama gospodarstva.
No, naša Vlada voli mitove i sofizme, voli optimistično gledati u budućnost i ne osvrće se mnogo na činjenice i posljedice
svojih politika. Njoj su draži Mussolini i sljedbenici njegove ekonomske
politike, Roosevelt i Hitler, i njihova
zavodljiva propaganda o «budućnosti koja pripada nama», nego ovozemaljske
patnje i realni problemi ljudi. Važno je da oni slijede svoje snove. Ja
predlažem da ovu Vladu, zajedno sa njihovim ideološkim uzorima i utopijskim
snovima, torpediramo tamo odakle su i došli – nazad u pakao. Ili na Mars,
svejedno. Prije nego bude kasno.
Izvor: Republika
Nema komentara:
Objavi komentar