23. tra 2013.

Milanovićev porezni fašizam

Bivši američki predsjednik Ronald Reagan je jednom prilikom dao sjajan opis besmislenosti socijalističkih politika. Socijalisti, kaže Reagan, rezoniraju na sljedeći način: „Kada vidite da nešto mrda – oporezuj; ako nastavi da mrda – reguliraj; kad prestane da mrda – daj subvenciju.“

Predsjednik Reagan je, dakle, smatrao da su oporezivanje i vladina uplitanja u privredu loša stvar, usmjerene protiv normalne ekonomske aktivnosti ljudi, koje na kraju vodi do potpunog gašenja svake aktivnosti u zemlji, gdje ekonomija zamire, a porezi i regulacije postaju svrha sama sebi. Oporezivanje je loša stvar, čak duboko nemoralna i antidemokratska praksa, budući da se njima, pod prijetnjom državne prisile, otima od ljudi novac, kako bi se on usmjerio drugim ljudima, za svrhe koje vlada smatra da su korisne. Oporezivanje je, tako, djelatnost vlade kojom ona, putem prinude, uzima od jednih kako bi dala drugima, običan sustav legalizirane pljačke. Oporezivanje nije ništa drugo do zamjena za ropski rad i pljačku imovine, legalizirano barbarstvo.

Oporezivanje, državna regulacija, subvencioniranje, pak, u socijalističkim ušima zvuči sasvim drugačije, poput hipnotičke mantre, koje se oni bespogovorno pridržavaju, i u kojoj vide sav smisao svog bavljenja politikom. Oni ne smatraju da su porezi suvremeni vid pljačke i barbarstva, nego cijena koju plaćamo da bismo živjeli u civiliziranom svijetu. Socijalisti smatraju da alokacija resursa putem tržišta, gdje ljudi neometano razmjenjuju dobra koja žele, i redistribucija bogatstva koja se na taj način vrši, nije niti dobra niti pravedna. Stoga oni, kroz svoje redistributivne sheme i porezne politike, žele da „isprave“ ponašanje ljudi na tržištu i naprave „pravedniju“ redistribuciju bogatstva. Drugim riječima, da „civiliziraju“ naše barbarske instinkte.

Socijalisti, ukratko, misle da znaju bolje šta ljudi žele, tko kome treba plaćati i šta je to pravedno. Oni, kažu, žele moralizirati tržište, a svoje redistributivne i porezne politike smatraju vrhunskom moralnom djelatnošću. Socijalistička percepcija stvarnosti je, stoga, izuzetno elitistička i duboko antidemokratska. Ljudi su glupi, nemoralni i ne znaju šta žele, dok uzak sloj političara na vlasti posjeduje visoke moralne uzuse, u skladu sa kojima „moraliziraju“ nepredvidljive i iracionalne djelatnosti ljudi. Glavni alat u njihovim rukama za to moraliziranje glupog, sebičnog i nemoralnog naroda, jest porezna politika. Porezi su za socijaliste svetinja.

Tu socijalističku elitističku mantru o lošem i glupom narodu i dobrim porezima, prije neki dan je jasno izrazio premijer Milanović. "Kad zahtijevate da se plati porez, kad imate sustav fiskalizacije u kojem se zna sudbina svakog računa, gdje je i na koliko izdan, to nekim ljudima smeta, netko to doživljava kao porezni teror", rekao je premijer. "Ja to doživljavam kao red i zakon. I u tome je u stvari jedina razlika među nama u Hrvatskoj - oni koji su za red, a to je teži put i oni koji su za muljanje i brljanje", ustvrdio je Milanović.

Jasno kao dan – s jedne strane pokvareni i anarhiji sklon narod, koji je sklon izbjegavanju svojih moralnih dužnosti, a s druge prosvijećena socijalistička elita na vlasti, koja želi taj narod dotjerati u redi i privesti pravdi prekršioce zakona. Prvo nametnete nepodnošljive poreze i namete, a kada se ljudi racionalno tome odupru i izbjegavaju učestvovati u vlastitom davljenju i pljački, proglasite ih lopovima i kriminalcima. Kada, pak, ni sila ne pomaže, socijalisti će pribjeći i najgoroj vrsti propagande, kako bi ljude ubijedili da je crno bijelo, i obratno. Vjerojatno ste svi vidjeli onaj vladin propagandni spot “Bez računa se ne računa”, u kojem nas naši vlastodršci besramno nagovaraju da prijavljujemo sve one koji izbjegavaju plaćati porez i ne izdaju nam fiskalne račune?

Dakle, ljude koji Vam učine uslugu na tržištu i daju vam ono što želite, ako uz uslugu koju učine Vama, poslije toga ne plate i reket Vladi, trebate ocinkariti. Ako su Vas u kući učili da nije lijepo cinkariti druge, da ljudima koji Vam učine neku uslugu kažete “hvala”, da su sve akcije koje su slobodne i na obostranu korist istovremeno i dobre, zaboravite to! Zaboravite sva moralna načela, civilizirane manire, kućni odgoj – i prijavite Vladi Vaše susjede koji za Vas svako jutro nabavljaju kruh ili Vam kuhaju kavu u omiljenom kafiću. Veliki Brat gleda i traži te, odrekni se svojih ukućana, susjeda, sugrađana, odbaci okove starog malograđanskog morala i povjeri tajnu svojoj Vladi. Ona zna što je dobro i moralno. “Čet’ri noge dobre, dv’je noge loše!”

Ova fašistička retorika, besramno indoktriniranje građana i izvrtanje osnovnih moralnih načela civiliziranog ponašanja, usmjereno je samo na jedan cilj – plaćanje poreza. Otkud tolika panika kod vladajućih, da su posegnuli za najprizemnijom, barbarskom propagandom? Pa, zato što curi na sve strane – svojom poreznom politikom, obimnim redistribucijama i subvencijama, uništili su i ono posljednje što je mrdalo u Hrvatskoj, svojom socijalističkom politikom zadavili su i posljednji znak slobodne ekonomske aktivnosti. Živ je još samo ogromni državni aparat, koji je postao svrha samom sebi.
Oni nazad ne žele, a dalje se nema kud. Cijedi se suha drenovina. Oni ne žele skresati subvencije, iracionalnu i rasipničku državnu potroünju, ne žele pustiti ljude da rade bez nametnutih teških regulacija, ne žele smanjiti poreze. Oni, kao istinski nasljednici Sanaderove rasipničke politike, brane sanaderovski državni proračun. Štoviše, to rade iz punog ubjeđenja – njihov socijalistički moral im kaže da je to u redu. Svakog dana “padne” neka ideja o nekom novom poreznom nametu. Još jedino koncentracione logore da otvore i prinudni rad proglase najvećim doprinosom pojedinca za zajednicu. No, ni to nije daleko, ideja javnih radova ovoj je Vladi sasvim bliska i već najavljivana.

Izvor: Republika

Nema komentara:

Objavi komentar