25. sij 2014.

Dr. Linić i Mr. Hyde, ili: Dokle će političari krasti a mi im uporno vjerovati?

Portal Index.hr, pod naznakom "skandalozno", prenio je jednu izjavu ministra Linića iz 2001., u kojoj on, s dirljivom iskrenošću, priznaje kako bi svakako krao, pod uvjetom da bude siguran da ga ne bi uhvatilo i otjeralo na robiju. Sada, kada je dospio do političke funkcije koja mu omogućuje gotovo neometanu vlast, uz njegovo ime se vezuju različite koruptivne afere, od kojih je najnoviji "slučaj pomoćnik", koji se tiče dodjeljivanja kredita HBOR-a Linićevom pomoćniku Branku Šegonu, samo jedan u nizu.

Tako se slučaj pomoćnika Šegona gotovo prirodno nadovezuje na već pomalo zaboravljeni ljetošnji slučaj sporne privatizacije Jadranskog pomorskog servisa i prijave gđe Mirje Tomas da je ministru Liniću tom prilikom na njegov račun uplaćeno 27 000 dolara, a koje trenutačno istražuje talijansko pravosuđe. Da ne spominjemo gotovo potpunu indolentnost Ministarstva financija povodom slučaja Hypo banke i odljeva 15,2 milijardi dolara hrvatskih poreznih obveznika, o čemu je "Republika" već pisala.

No, u ovoj Linićevoj izjavi nema ništa sporno, niti skandalozno – osim same iskrenosti. On je, naime, samo iskreno iznio jednu notornu antropološku činjenicu, a to je da svi mi, pa tako i političari na vlasti, volimo nekažnjeno uzeti tuđe. Ono što je sporno jest naša vjera da se političari na vlasti nekim čudom pretvaraju u nesebične i neiskvarene anđele – naša vjera da političari imaju neku dvostruku prirodu, poput dr. Jekylla i mr. Hydea – pa tako uvijek na vlast biramo one za koje vjerujemo da su pošteni i anđeoliki, te da neće krasti. Kada se, pak, ispostavi da smo bili u zabludi, da su i političari ljudi od krvi i mesa i da ih ne vodi ništa drugo osim pohlepe, onda se čudimo i padamo u očajanje.

Ta vjera u poštene političare nije samo zabluda običnog i naivnog svijeta. Cjelokupna tradicionalna politička filozofija se naslanja na tu dvogubu antropološku teoriju o dobrim i poštenim vladarima, koje vodi opći interes, i zlim i srebroljubivim pojedincima, koje vodi samo privatni interes i pohlepa. Uostalom, na toj logici se zasniva i povjerenje ljudi u socijalizam i državnu kontrolu nad tržištem. Ta logika kaže, pošto je tržište navodno vođeno golim privatnim interesom i pohlepom, trebaju nam političari, koji će obuzdati tu pohlepu i prirodnu ljudsku sebičnost, kako bi je pretvorili u opće dobro. Zbog toga ljudi vjeruju da je socijalizam nešto dobro i da donosi korist svima, a da je kapitalizam nešto zlo, od čega imaju koristi samo pojedinci.

Ali, što ćemo sad, kad nam i sami političari iskreno priznaju da su i oni samo ljudi, da su gramzivi i vole tuđe? Linić kaže, a s tim bi se složio i dobar broj građana, da su nam potrebni mehanizmi kontrole samih političara. No, što ćemo kada shvatimo da su i sami ti kontrolori opet ljudi od krvi i mesa, dakle, skloni lopovluku, poput Linića? Tko će kontrolirati kontrolore? Postoji li rješenje ovog rebusa ili smo kao društvo osuđeni na sanadere i liniće i njihovu nezasitnu i nekontroliranu pohlepu?

Pa, postoji rješenje, a njega su smislili pametni ljudi koji su se otarasili ove opasne predrasude o anđelolikoj prirodi političara, poput Humea, Kanta i američkih Očeva utemeljitelja, a koje kaže – oduzmite političarima bilo kakvo pravo miješanja u ekonomske stvari! Ukinite ministarstva financija, ministarstva gospodarstva, ministarstva trgovine, ukinite centralne banke, ukinite nadzorne odbore u poduzećima i privatizirajte sve! Vlada treba biti ograničena na sudstvo, policiju i vojsku, a sve drugo prepustite privatnoj inicijativi ljudi i onemogućite političarima da se miješaju u taj proces. 

Sve nacije koje su prihvatile ovu nauku o minimalnoj i ograničenoj vladi, poput nekada Velike Britanije i Sjedinjenih Država, a danas Hong Konga, Singapura i Novog Zelanda, prosperirale su i nemaju problema sa korupcijom. Sve nacije koje su se oglušile o tu ideju i povjerovale u priču o dr. Jekillu i mr. Hydeu, nazadovale su, ogrezle u socijalizam i korupciju. Pritom, ljudi koji su prihvatili ideju minimalne vlade i kapitalizma nisu ništa pošteniji i bolji od nas koji se i dalje davimo u blatu korupcije i socijalizma. Samo su razvlastili političare od upliva u ekonomiju, otjerali ih od svojih novčanika.

Ako želimo riješiti problem korupcije i problem "kontrole kontrolora", tu nam, dakle, ne mogu pomoći niti razne inspekcije, niti uskoci i poskoci, a niti dragi Bog, koji nas je stvorio ovakve pohlepne, srebroljubive i vlastoljubive – maknimo političare od naših novčanika, ne dajmo im da upravljaju našim novcima, ukinimo im tu polugu da nikad ne mogu doći u iskušenje da nas kradu kao djeca susjedove voćnjake i vinograde.

Jedan američki humorist je rekao: "Onoga tko tvrdi da će jastoge naučiti letjeti nazivamo luđakom i smještamo ga u mentalnu instituciju, a onaj pak tko vjeruje da se ljudi pobjedom na izborima pretvaraju u anđele smatran je reformatorom i ostaje na slobodi." (Cit. prema: N. Sesardić, "Iz desne perpektive") Pa, hajde da onda prestanemo biti nacija luđaka koja vjeruje da jastozi imaju krila, odrežimo krila ovima koji su uzletjeli i napravimo državu koja neće ličiti na Lepoglavu, nego na pristojno društvo u kojem nas političari neće praviti pobožnim budalama koje vjeruju u ovozemaljske anđele i džepariti nas i našu djecu. 

Ukinimo socijalizam u Hrvatskoj i stvorimo državu po ugledu na normalne i prosvjećene zemlje sa ograničenom vladom i slobodnim tržištem. Tako ćemo se riješiti i Linića i svih budućih linića.

Izvor: Republika

Nema komentara:

Objavi komentar