"Ako
se nešto miče – oporezuj; ako se nastavi micati – reguliraj;
kad se
prestane micati – daj subvenciju." Ronald Reagan
No, istini za volju, nije to tako samo
u Hrvatskoj. To je gotovo univerzalna stvar. Cijeli svijet u zadnjih
sto godina rapidno tone u porezni fašizam, a političari koji dižu
poreze, poput američkog predsjednika Obame, postaju super-starovi i
izuzetno popularni. Čak i neki multimilijarderi, poput
Georga Sorosa, Billa Gatesa ili Warena Buffeta hvale poreze i
zagovaraju što veće porezne namete. I ljudi pozdravljaju njihove
prijedloge, štoviše, doživljavaju te njihove stavove o porezima
kao izuzetno humanu i nesebičnu gestu. Nedavno se, uostalom, ovom porezno-fašističkom horu svojim svečanim glasom pridružio i novi papa Franjo. Uostalom, doktrina poreznog
fašizma ima najveće zasluge za popularnost socijalističke ideje i
socijalizma uopće kao vrhunskog humanističkog političkog idela,
istinske socijalne utopije.
Socijalistička demagogija
S druge strane, one koji se protive
porezima i nazivaju ih pljačkom, ljudi često doživljavaju kao
moralno sumnjive i asocijalne osobe, opasne anarhiste i neprijatelje
društva. Često im se pripisuje nehumanost i socijalna
neosjetljivost, naročito ako su imućniji ljudi. Uz to ide kletva i
da se zasigurno radi o pohlepnim pojedincima, zgrtalačkog
mentaliteta, koji ne žele "vratiti svoj dug zajednici",
kako se jednom izrazio Bill Gates, odobravajući visoko oporezivanje
biznisa u SAD. Ta kletva nehumanosti se, inače, lijepi svakom
političaru koji se zalaže za manje poreze i manju ulogu države u
životima ljudi. Za njih se obično kaže da su "kapitalističke
sluge" i "brutalni neoliberali", koji ne brinu za
siromašne. Zbog toga političari i izbjegavaju govoriti o smanjenju
poreza i danas nemate relevantnog političara koji bi se zalagao za
njihovo smanjenje. Socijalizam je popularan, liberalizam je omražen
i demoniziran kao najveće društveno i moralno zlo. Ljudi koji su
protiv ili za smanjenje poreza, kaže ta uvriježena socijalistička
demagogija, ti "neoliberali", vjerojatno su zli ljudi i bez
osjećaja za pravednost, ili jednostavno potplaćeni, čim zagovaraju
tako nakaradne i nehumane svjetonazore.
Otkud ovakve optužbe? Zašto je tome
tako? Zbog čega poreze prihvaćamo kao neminovnost, gotovo prirodnu
stvar – nešto poput smrti. Postoji poznata američka izreka koja
kaže da su jedine dvije neminovnosti u životu plaćanje poreza i
smrt. No, dok je smrt doista prirodna nužnost, jer nas je takve,
smrtne, stvorio Bog, očevidno je da sa porezima ne stoji tako –
oni su djelo čovjeka. Pa, zašto onda ljudi poreze gotovo neupitno
doživljavaju ne samo kao nešto prirodno i nužno, već čak
poželjno i dobro?
Pljačka sa zakonskim pokrićem
Prvo što će nam se reći jest da su
porezi
neminovnost života u civiliziranom društvu, nešto poput cijene
koju plaćamo za civilizaciju, kako je to rekao Oliver W. Holmes.
Ovaj stav je Friedrich von Hayek nazvao "najmanje točnom ikada
izrečenom poluistinom". Činjenica da smo tijekom povijesti
naše civilizacije uglavnom živjeli pod prinudom plaćanja poreza,
još uvijek ne nudi moralno opravdanje oporezivanja. Jasniji i mnogo
manje uzdržan od Hayeka je Leslie O'Hara, koji je u svom Rječniku
dvogovora dao sljedeću definiciju poreza: "Porez (imenica):
Konfiskacija uz primjenu sile. Razlikuje se od klasične pljačke po
tome što je konfiskator u ovom slučaju uvjerio žrtvu da je
konfiskacija njegove imovine dobra za društvo u cjelini, a posredno
i za samu žrtvu." Kada rječnik očistimo od lažnih
moralističkih fraza, dobivamo jasniji moralni pogled na čitavu
stvar: porez je obična pljačka, i ništa osim pljačke, bez obzira
na to ima li zakonsko pokriće. Zakonsko pokriće ne znači ništa u
moralnom smislu. Zakoni često mogu biti, a to uglavnom i jesu, samo
legalizacija prava jačeg. I konfiskacija židovske imovine pod
nacistima je imala zakonsko pokriće, zar ne?
Pa ipak, ako bi netko tvrdio da je
oporezivanje čista pljačka i povratak na mala vrata robovlasničke
institucije prinudnog rada, kao što je to tvrdio filozof Robert
Nozick u svojoj knjizi Anarhija, država i utopija, mogao bi
naići na sveopći podsmjeh i otpisivanje takve tvrdnje kao
neozbiljne i nedostojne bilo kakve rasprave. Takav stav izgleda
jednostavno otkloniti pozivanjem na već opisani sveopći konsenzus o
tome da su porezi civilizacijsko dostignuće, "cijena
civilizacije". Međutim, i konfiskacija židovske imovine je
imala većinsku podršku u društvu, kao i nacionalizacija imovine
pod komunistima, pa ćemo takve akcije države teško nazvati
civiliziranima, zar ne?
Šest mjeseci robovi države
Može se reći da su to krajnosti koje
treba izbjegavati. Oporezivanje treba značiti tek konfiskaciju
dijela imovine, kako bi država financirala i osigurala svima
neophodne usluge – kao što su policija, vojska i sudovi – čime
se ljudima naknadno kompenzira prvobitna državna pljačka kroz
povećanje njihove osobne sigurnosti i garantiranja poštenog
suđenja, poštivanja ugovora i slično. S tim bi se složili i mnogi
liberali. No, takva minimalna država – mada i takva još uvijek
može biti moralno upitna – danas je samo daleka utopija, točnije,
naša daleka prošlost. Danas prosječni Hrvat radi 6 mjeseci u
godini za državu, a ostatak godine za sebe i svoju obitelj. (Premda bi novija i preciznija analiza, kakvu daje bloger Kapitalac, na primjer, pokazala da je stvar još gora.) Drugim
rječima, šest mjeseci u godini smo robovi države, a samo šest
mjeseci smo slobodni ljudi. Kroz porezni sustav i uz aklamaciju
javnosti vratili smo se u robovlasnički sustav – sustav
"dragovoljnog ropstva", kako je to nazvao Etiene de la
Boetie. To se dešava kada šutke pređemo preko toga da su porezi po
sebi nemoralna stvar i akt golog nasilja države prema pojedincu,
njegovom životu i imovini.
Ali, kao što sam rekao, zagovornici
oporezivanja tvrde da su moralni argumenti na njihovoj strani, da su
porezi moralna stvar; dapače, oni su u snagu svojih argumenata
uvjerili većinu građana, tako da oni radosno i s odobravanjem,
sasvim dragovoljno pristaju na to da budu robovi. Oni upotrebljavaju
takve riječi i sintagme poput "društvena solidarnost",
"pravedna redistribucija bogatstva", "smanjenje
socijalnih razlika" i slično tome. Što znače ove sintagme?
Ljude obično smetaju razlike u bogatstvu. Međutim, postoje veoma
velike razlike u načinu na koji je netko došao do bogatstva.
Recimo, da li je to ratom, pljačkom i prisilom, kao što su do
bogatstva recimo stizali mnogi plemići u feudalizmu, ili je do
bogatstva stigao dobrovoljnom razmjenom na slobodnom tržištu, kako
su se mnogi obogatili u kapitalizmu. Ogromna razlika. Prve aktivnosti
su duboko nemoralne i za osudu, dok su kapitalističke aktivnosti
veoma moralne i za pohvalu. U biti, nečije bogatstvo stečeno kroz
slobodnu razmjenu na tržištu, bez posredovanja i upliva države,
nije ništa drugo nego nagrada ljudi koji žele stvari koje im je on
ponudio. Osuda bogatstva je jedan zastario ideologijski koncept i
mentalni atavizam, ostatak vremena kada se do bogatstva stizalo mimo
tržišta i putem nekapitalističkih transakcija, primjenjen na jedan
sasvim drugi sustav.
Pravedna redistribucija bogatstva
U kapitalističkom svijetu, na
slobodnom tržištu, određeni ljudi postaju bogati tako što ih
drugi ljudi dragovoljno nagrađuju za usluge koje im oni nude. Što je netko bogatiji, to znači da je više ljudi htjelo
baš njegov proizvod. Tržište, tako, već vrši redistribuciju
bogatstva, i to sasvim slobodno i bez ičije prinude, uz obostrani
pristanak ljudi da dođe do razmjene, po svim pravilima pravednog
ponašanja. Razlike u bogatstvu su razlike proizašle iz ove sasvim
demokratski izražene slobodne volje ljudi na svakodnevnom
tržišnom referendumu. Kakva bi tu, onda, naknadna "pravedna
redistribucija bogatstva" bila potrebna i moralno opravdana?
Zašto bi država naknadno ispravljala slobodnu volju građana, koji
su na tržišnom referendumu nagradili jedne a kaznili druge? Pa
ipak, to se dešava, i ljudi to smatraju moralno opravdanim.
Porezi i nisu ništa drugo nego
despotsko poništavanje demokratske volje građana uz njihov naknadni
pristanak. Ono što svojom voljom i potpuno autonomno rade na
tržištu, ljudi iz nekog razloga, najčešće uz nagovor političara
i socijalističke inteligencije, žele naknadno poništiti i
"ispraviti" uz primjenu državne prinude. To je paradoks
suvremenog društva, a korijene tog paradoksa možemo tražiti u
gledanju na kapitalizam i tržište očima feudalnoga kmeta, odnosno,
u nerazumjevanju ljudi onoga što čine, zbog toga jer ne gledaju sam
proces, nego samo njegov ishod, koji onda ocjenjuju kao pravedan ili
nepravedan. For they don't know what they're doing. To je
jednako smiješno kao kada bismo za neku utakmicu, iako je imala fer
suđenje i poštovana su sva pravila igre, naknadno poništili i
proglasili nevažećom, samo zato što nam se ne sviđa rezultat. No,
nitko takvo naknadno prekrajanje rezultata ne bi smatrao pravednim,
ali se, iz nekog razloga, u ekonomsko-političkoj igri takvo
prekrajanje rezultata smatra savršeno ispravnim i pravednim.
Nova klasa socijalnih pijavica
Sasvim je jasno da takvo prekrajanje
rezultata pravedne tržišne utakmice daje sasvim suprotne rezultate
od očekivanih, odnosno, vodi direktno u refeudaliziranje čitavog
sustava, gdje se, nasuprot fer tržišnoj utakmici i dobrovoljnoj
razmjeni, argument sile i duže batine pojavljuje kao glavni
katalizator društvene razmjene. Nasuprot društvu ugovora, vraćamo
se nazad u društvo statusa. Nismo dobili socijalno pravednije
društvo, nego se samo bogatstvo distribuiralo po liniji političkog
pogodovanja a ne putem slobodne volje ljudi na tržištu.
Danas je bogat onaj koji je blizu izvora moći političkog odlučivanja, a ne onaj koga su ljudi na tržištu dobrovoljno nagradili zato što žele njegov proizvod ili uslugu. Zamjeniti ili "ispravljati" tržišne odluke socijalističkim politikama znači dati moć političarima i državnoj birokraciji da uređuju društvo po uzusima pravednosti kako je oni zamišljaju. Čist rezultat toga je da danas imamo novu klasu socijalnih abonenata i pijavica, koje je tržišna utakmica izbacila iz igre, ali su se oni vratili u igru na mala vrata porezne redistribucije bogatstva. Nije nam se svidjela tržišna igra i njeni rezultati, pa smo dali političarima feudalne ovlasti u redistribuciji društvenoga bogatstva, te oni koji su bliže vlasti, poput naših feudalnih dvorskih paževa, Todorića ili Pavića, dobivaju pogodnosti i privilegije, kakve nikada ne bi imali u tržišnoj utakmici, dok se oni koji se ne sviđaju vlastima dave i kažnjavaju. Ili imamo vojsku državnih službenika, sindikatlija, raznih socijalnih abonenata, radno sposobnih a umirovljenih branitelja, koji uživaju sve privilegije političkog pogodovanja i življenja na tuđoj grbači, s jedne strane, i sve manju i gotovo zadavljenu grupu radnika u privatnom sektoru i poslodavaca, s druge strane, koji svojim radom sve to financiraju.
Danas je bogat onaj koji je blizu izvora moći političkog odlučivanja, a ne onaj koga su ljudi na tržištu dobrovoljno nagradili zato što žele njegov proizvod ili uslugu. Zamjeniti ili "ispravljati" tržišne odluke socijalističkim politikama znači dati moć političarima i državnoj birokraciji da uređuju društvo po uzusima pravednosti kako je oni zamišljaju. Čist rezultat toga je da danas imamo novu klasu socijalnih abonenata i pijavica, koje je tržišna utakmica izbacila iz igre, ali su se oni vratili u igru na mala vrata porezne redistribucije bogatstva. Nije nam se svidjela tržišna igra i njeni rezultati, pa smo dali političarima feudalne ovlasti u redistribuciji društvenoga bogatstva, te oni koji su bliže vlasti, poput naših feudalnih dvorskih paževa, Todorića ili Pavića, dobivaju pogodnosti i privilegije, kakve nikada ne bi imali u tržišnoj utakmici, dok se oni koji se ne sviđaju vlastima dave i kažnjavaju. Ili imamo vojsku državnih službenika, sindikatlija, raznih socijalnih abonenata, radno sposobnih a umirovljenih branitelja, koji uživaju sve privilegije političkog pogodovanja i življenja na tuđoj grbači, s jedne strane, i sve manju i gotovo zadavljenu grupu radnika u privatnom sektoru i poslodavaca, s druge strane, koji svojim radom sve to financiraju.
Metastaze i smrt
Takav nepravedan sustav feudalnih
privilegija, kakav danas imamo u Hrvatskoj, ne zove se "neoliberalni
kapitalizam", kako to pogrešno imenuju naši ljevičarski
intelektualci, nego neofeudalni sustav socijalne države, odnosno,
kraće – socijalizam. Ovaj pijavični i nepravedni socijalistički
sustav živi i hrani se preko poreznog sustava, koji metastazira i
sve više jede zdravu socijalnu supstancu hrvatskoga društva. Tada
gore spomenuta veza između poreza i smrti postaje mnogo jasnija –
ovakav metastazirani i nepravedni porezni sustav, kakav imamo u
Hrvatskoj, ne može značiti ništa drugo do sasvim izvjesnu
socijalnu smrt.
Stoga je jedini mogući moralni stav,
ali i egzistencijalno pitanje hrvatskog društva, reći NE takvom
poreznom sustavu, dovesti u pitanje samu moralnost sustava
oporezivanja i socijalističkih politika uopće. Ne postoji moralno
opravdanje za prinudu i ugrožavanje života, imovine i slobode
pojedinca, ma kako milozvučna i visokoparna imena nosila takva
prinuda. Prinuda i pljačka ostaju uvijek samo prinuda i pljačka. Za
početak treba stvari naučiti nazivati njihovim pravim imenom. Onda
su i naši moralni zaključci koje odatle izvodimo sigurniji i pouzdaniji.
Izvor: http://www.index.hr
Izvor: http://www.index.hr
"Civilizacijsko dostignuće" da, ali kojega stupnja? ...nerazvijene civilizacije,srednje razv., visoko razv...?
OdgovoriIzbrišiAutor je uklonio komentar.
OdgovoriIzbrišiAha, pretpostavljam zato što su tvoji komibastards rekli da je bio glupan i da su mu drugi pisali govore a da je on to kao glumac jako dobro odrađivao.
IzbrišiSušta suprotnost od Barak Dron'em Obame, avansnog nobelovca koji ne zna srat bez telepromtera?
Zato imamo Bernenkija (i ostale debile koji su sljedbenici jednog drugog nobelovca - Krugmana) koji je za štancanje para, AKA inflatornu emisiju, koje je dovelo do svakog većeg sranja od Nixonovog šoka naovamo, izmislio novi fancy naziv "quantitative easing".
Jebo im "quantitative easing" mater.
Naravno, ti ništa od toga ne znaš jer si (ekskjuz maj frenč) hebeni polupismeni socijalista.
Autor je uklonio komentar.
IzbrišiPretpostavljam da je Barack Obama kriv za Lehman Brotherse i probleme koje ima Amerika od 80-ih do dana današnjeg. Bilo bi najbolje da nam staviš link za Atlas Shrugged pa da svi naučimo kako možemo zahebati svog susjeda i prijatelje kako bi postali što bogatiji jer nas to definira kao ljude. A ne kao crni hebeni socijalista koji bi, zamisli, htio dati osnovno zdravstveno osiguranje 50 milijuna ljudi. Kakav socijalista, pa on je komunjara. Izvadimo McCarthyja iz groba da može mlatiti sve što misli o socijalnoj pravdi, dajmo sharkovima da opustoše Afganistan, Irak, Latinsku Ameriku, da se pomlate i znjukaju međusobno zbog unce zlata...
IzbrišiSvidio mi se članak jer je dotakao realne razloge opće gospodarske nelikvidnosti u uzroke koji su ih zadnjih 14 godina kreirali. Želio bih dase javnost što više informira i stavi pod kritiku nametnuti model zastarjele birokracije i raskoraka u nelikvidnom zakonodavstvu i pravosuđu. Podržavam pokret za novi Ustav i zaštitu privatnog i državnog vlasništva u kojoj se znaju prava i obveze i odgovornosti kao građanina i odgovornosti i sankcije državnih institucija. Samo naprijed, ovo je jedini smjer kojim država mora ići ako želi zaboraviti na 20. stoljeće ratova i osigurati ovom narodu realnu perspektivu za našu djecu koju i zaslužujemo. Svaka čast
IzbrišiAnd I hope we have once again reminded people that man is not free unless government is limited. There's a clear cause and effect here that is as neat and predictable as a law of physics: As government expands, liberty contracts.
OdgovoriIzbrišiRonald Reagan
parazit republika
OdgovoriIzbrišiSmatram da autor ima izraziti bias i zaboravlja činjenicu da nas je upravo Ayn Randovsko poimanje svijeta dovelo do najveće krize poznate čovjeku. Naime, Amerika je dobro funkcionirala do 70ih dok je postojao društveni ugovor i plaće su konstantno rasle. Deregulacijom je legalizirana pljačka, grabež, širenje demokracije po Vijetnamu, Latinskoj Americi, srednjoj Americi, Iraku... Isto tako Amerikanci su ostali na vjetrometini jer ih je 50 milijuna bez osnovnog zdravstvenog, a većina stanovništva si ne može priuštiti sve skuplje školovanje. Američki sustav je implementirao eugeniku sa svim svojim pogreškama (primjerice, G. Bush stariji svom sinu idiotu koji čitanku drži naopačke priuštio je najskuplje fakseve i svijetlu budućnost, pa je jadan dečko postao i el presidente i skoro uništio svijet). Drugim riječima, "sposobnoj" manjini (gdje sposobno ne znači vrijedno i pametno već sa dužom palicom), omogućeno je da se širi i prenosi svoju sposobnost na svoje potomke koji jasno ne moraju biti sposobni, ali će im sustav omogućiti da izgledaju sposobni. To jest kapitalizam, ali nije demokracija, već najgora diktatura (u ovom slučaju diktatura novca).
OdgovoriIzbrišiMi bi životom trebali braniti kombinaciju DEMOKRACIJE i kapitalizma, gdje kapitalizam dolazi na drugo mjesto. Sramotno je blatiti profesore, liječnike. policajce i vatrogasce koji su debelo potplaćeni i da im se svima odmah plaća digne za 50% i zaposli još 50% više, nitko ne bi pogriješio. Problem je u onih 130.000 uhljeba u državnoj upravi, u lažnim penzionerima i sl. aberacijama. Da se podjela Hrvatske na upravne cjeline dekretom vratila na onu iz 91. te da se 60000 ljudi po random modelu dalo otkaz u državnoj upravi, stvar bi bila značjano bolja. Također sam pobornik toga da se privatizira sve osim resursa nepotrebnih za život (voda, struja, plin, nafta; ovo zadnje uvjetno).
Boljševizam i Ayn Randovski libertarijanizam su dvije strane iste medalje. Trebamo se ugledati na skandinavska društva, na jedini održivi model, a to je kapitalizam u sprezi sa snažnom i efikasnom državom.
Daj prvo proveri koji su tih 50 mio bez osiguranja u SAD ;)
Izbrišihttp://trzisnoresenje.blogspot.com/2009/09/mit-o-broju-neosiguranih-amerikanaca.html
A to da je u ameriki ne možejo priuštiti školovanje je opet glupost. Pa šta če ti fax kad nema posla kao se to događa u evropi koja ima "besplatno" obrazovanje? Ako več pišeš o školovanju onda piši barem preciznije jer ispada kao da tamo si ne mogu prištiti, da se školuje u osnovnoj i srednoj školi. A šta se tiče demokracije. Kad če demokratično odlučavati o tvojoj kuči da li možeš da još živiš onda se zapitaj da li je demokracija zaista ono što si želiš;)
Reći ću ti ja jednostavno da jednostavnije ne može na vlastitom primjeru. Moji roditelji su SSS, niža srednja klasa. Ja sam odrastao u domu gdje sam imao taman toliko koliko mi je nužno i ništa više. Naše propalo društvo mi je omogućilo da se besplatno školujem, da postanem inženjer i da danas zarađujem koliko moji roditelji ne zarađuju u zbroju s 30 godina. Nikad nisam bio top 10%, uvijek sam bio između 10% i 20%.
IzbrišiDa sam se rodio u Americi, tom perverznom snu prosječnog libertarijanca (da ne bude zabune, ja sebe smatram umjerenim libertarijancem, ali ne vjernikom već racionalistom), moji roditelji bi kao državni službenici zarađivali između 30 i 50 tisuća dolara godišnje, živjeli bi u opasnom kvartu, a ja bi se mogao školovati samo u žnj školama s kojima ne bi mogao naći adekvatno zaposlenje a o faksu bi mogao samo sanjati. Poznajem nemali broj ljudi kao što sam ja. Mi smo dokaz da ovakav sustav uz neke preinake i popravke može funkcionirati. Moji roditelji su s takvim primanjima mogli imati svoju nekretninu, ja sam živio u sigurnom kvartu i puštali su me s 5 godina da se igram sam na ulici. Ja danas zarađujem 80% više od prosječnog Hrvata, ne mogu si priuštiti adekvatan stan i dijete mi se ne može igrati na ulici, a uskoro ću zarađivati još više, raditi još više (sad radim između 50 i 60 sati tjedno), imati manje a dijete će mi biti na psihoterapiji ili odvikavanju od droge, a ja ću kriviti nasilne igre i društvo, a ne činjenicu da me beskrupulozna trka za novcem koja mi je već uzela dušu, a uskoro će mi uzeti i bližnje, nepovratno uništava prirodu (zanima me što ćeš reći za 20 godina, pogledaj kako izgleda Peking; to ti je budućnost čovječanstva) i dezintegrira društvo u cjelini. Glavna prednost kapitalizma ujedno će biti i njegova propast, a s njim će vrlo vjerojatno propasti i čovječanstvno jer se bojim da će kroz 20-30 godina biti tipping point nakon kojeg više nećemo moći vratiti prirodu u početno stanje. Ali zato ćemo je vjerojatno moći gledati na ultra HD zaslonu iPhonea 26s.
Dodatno, ne moram ni reći kakav nam model kapitalizma i slobodnog tržišta nameću Amerikanci, gdje je korupcija vjerojatno najgora na svijetu, gora nego na Tajlandu. Tako je npr. moguće da CEO od Monsanta postane ministar poljoprivrede i određuje zakone poljoprivrednicima, a mi se zgražamo nad Šegonom. Zadnjih 100 godina, američke predsjednike kontroliraju lobiji koji kroz svoju moć i novac šire svoj interes. Država tu postoji samo radi konfekcije kako bi zadovoljila formu, dok je stvarna moć u rukama šačice sociopata kojima su samo bitni plemeniti metali i nafta. Svi ostali su popratno pojava, počesto neželjena. 1. maj je ustanak nastao u Chicagu. Nekad je Amerika imala dušu, a sad ju je prodala šminkerčićima s devijacijom septuma u JP Morganu i sličnim akrobatima s Wall Streeta. Ako je to slobodno tržište, onda sam ja Roger Federer (igram amaterski tenis). To je laž koja je podvaljena vjernicima. Kao što se naivni mole Isusu i Muhamedu, tako se veliki kapitalisti kunu u slobodno tržište i dionice na isti način kako se musliman kune u Kuran. Koju PM su ti veliki kapitalisti proglasili bailout i došli žicati Obamu pare? Da on nije pod kontrolom tih istih lobija, lijepo bi im odgovorio: "Gospodo, vi ste rekli da vam država ne treba. Mi smo država, a tamo su vam vrata...". Problem leži u tome što mu ti isti gnjusovi financiraju kampanju. I tako mi živimo u snu da ćemo deregulacijom i smanjivanjem radničkih prava i plaća u javnom sektoru naglo prosperirati. To je ideja zbog kojeg je Amerika i dan danas u dubiozama, a u EU tu politiku najjasnije provodi Njemačka i cijelu EU zbog toga drži za muda. Jednog dana se nadam da će svi oni koji su propovijedali smanjivanje radničkih prava i deregulaciju u svrhu vlastitog bogaćenja kazneno odgovarati za zlodjelo protiv čovječanstva jer je taj isti kapitalistički duh na vlast doveo jednog Hitlera.
IzbrišiZa netkog tko radi 50-60 sati tjedno imas jako puno vremena za pisati gluposti
IzbrišiSvaki socijalizam u srži predstavlja prenošenje odgovornosti u ruke neodgovornih. Tuđeg rada u ruke neradnika. Svi socijalizmi na kraju dovode do kolapsa društva. Bolestan, degeneriran i naopako postavljen sustav vrijednosti koji se zasniva na strahu i jalu od sposobnijega od sebe.
Izbriši