Prošlo je proljeće bilo u znaku
užasnih poplava koje su poharale Hrvatsku. Ove godine će nam se,
valjda, priroda smilovati, ali svakako se treba pripremiti za poplavu
druge vrste, onu političku, jer ta poplava može štošta izbaciti
na površinu, a njene negativne posljedice mogu biti, kako znamo,
dugotrajnije i kobnije od onih prirodnih.
Okolnost da je bivši hrvatski
predsjednik Josipović osnovao stranku i najavio svoj ulazak u
stranačku političku arenu može samo svjedočiti o tome da su u
ovom izbornom ciklusu mnoge stvari na stolu i da neće biti puno
ustezanja oko toga kako uzeti vlast i braniti ugrožene pozicije. Ta
okolnost, uz to, svjedoči i o svojevrsnom sunovratu političkih
autoriteta u Hrvatskoj. Čast je čast, a vlast je vlast, što bi se
reklo.
Kako izgleda, ovim potezom je Ivo
Josipović nanio još jedan udarac u nizu, možda i završni, već
dobrano poljuljanom OraH-u Mirele Holy, kojemu će njegova stranka
uzeti dio glasača, a vjerojatno i ugroziti šanse prelaska izbornoga
praga. Kako znamo, Ivo Josipović je na prošlim izborima, uslijed
vrlo slabe podrške matičnog SDP-a, bio praktički kandidat OraH-a,
tako da je njegov poraz najviše naštetio upravo Holy i njenoj
stranci. Na ovaj način će, očito je, ozbiljno narušeni politički
brak Ive Josipović i Mirele Holy biti okrunjen zajedništvom u
porazu i nestankom s političke scene.
Ne treba biti politički Zoran Vakula
da bi se shvatilo da će ovaj potez bivšeg predsjednika
predstavljati čisti politički dobitak za Živi zid Vilibora
Sinčića. "Treći put" o kome govori Ivo Josipović i
njegova novoiznađena antisistemska retorika, jest retorika i
pozicija na kojoj već stoji Sinčićev Živi zid. Gotovo je
nevjerojatno na koji način aktualna politička konstelacija radi za
Živi zid, tako da skoro svaki potez njihovih političkih konkurenata
samo jača njihovu poziciju.
Živi zid je sa svojom antisistemskom
pozicijom postao glavni politički profiter katastrofalno vođene
državne politike zadnjih nekoliko vlada, korumpiranosti državnog
aparata i krize političke demokracije u Hrvatskoj. Hrvatska po svemu
sve više nalikuje na zemlje bolesnike s europskoga juga, poput
Španjolske i Grčke, a Živi zid se nudi kao populistički politički
izlaz iz ekonomske i političke kome, uveliko nalik na Sirizu i
Podemos. Otuda bismo mogli reći da Hrvatskoj ne prijete poplave
poput onih koje nam je lani priredila priroda, već pravi mali cunami
s Mediterana.
Sindrom mediteranskih zemalja trese
Hrvatsku. Radi se o tome da je Hrvatska, poput ostalih mediteranskih
zemalja, prirodno sklona tražiti izlaz iz političke i ekonomske
krize u radikalno lijevim politikama. Naime, mediteranske zemlje
karakterizira antidemokratsko naslijeđe desnih autoritarnih režima
i poistovjećivanje demokracije sa socijalističkim politikama.
Premda ekipa iz Živoga zida sebe ne doživljava kao ljevičarski
pokret, već kao postmodeni "transideološki pokret",
upravo je to točan opis njihove političke agende. I Siriza i
Podemos su izronili na površinu uslijed propasti tradicionalnih
socijaldemokratskih stranaka i predstavljaju šarenoliko mnoštvo
ljevičarskih inicijativa i grupa.
Ova tiha prijetnja Živog zida
hrvatskom političkom establišmentu, može biti i ključ za
razumijevanje toga kako je brzo splasnuo entuzijazam vladajućih i
oporbe, pogotovo oporbe, za prijevremenim izborima. Ponešto je tome
doprinio i negativan izvještaj Europske komisije početkom ožujka,
kada je najavljen i mogući strogi monitoring Hrvatske za svibanj.
No, dok prijetnja iz Bruxellesa može objasniti splašnjavanje
Milanovićeve volje za izborima, koje je već najavio nizom
populističkih poteza – ostaje tajna zbog čega takva volja
izostaje kod HDZ-a, kojemu ankete daju velike šanse za izbornu
pobjedu. Odgovor bi mogao biti upravo Živi zid.
Razumljivo, neće Živi zid doći ni
blizu izborne pobjede, ali bi mogao polučiti iznanađujuće dobar
izborni rezultat, kao što mu je, uostalom, to već pošlo za rukom
na predsjedničkim izborima. A šanse za to rastu zadnjim
Josipovićevim potezom i istiskivanjem OraH-a na rub izbornog praga,
jer se sada Živi zid, ni kriv ni dužan, ispostavlja kao jedina
stabilna politička opcija za nezadovoljnike tradicionalnim
političkim strankama ljevice i desnice.
Na taj način ćemo, pored endogene i
već kronične ekonomske krize, ovim izbornim ciklusom uletjeti i u
političku krizu. A znamo da je društvo u kome binarna podjela
postaje nestabilna i samo nestabilno i predstavlja bunjište
svakojake političke nezrelosti i radikalizma. Mladi Sinčić svakako
već sada može zapjevati onaj čuveni refren iz filma "Kabare":
"budućnost pripada nama".
Izvor: Večernji list
Nema komentara:
Objavi komentar