Začudne stvari su se događale tijekom ovih četrdesetak dana hrvatske postizborne drame. Tako smo prije tri tjedna zabilježili vjerojatno politički presedan da kandidat za predsjednika Sabora, netom što će biti izglasan, odbije prihvatiti tu dužnost s neuvjerljivim objašnjenjem da ju ne prihvaća zato što za njega neće glasovati svi zastupnici. Jučer smo tome pridodali vjerojatno još veći presedan da manjinski partner u koaliciji odbije prihvatiti mjesto premijera i upravljanje s nekoliko važnih ministarstava i državnih agencija s tankom i neuvjerljivom izlikom da ih je koalicijski partner vrijeđao i htio prevariti. Jučerašnji dan je bio naročito uzbudljiv i nekako filmski potresan – nakon što smo u prijepodnevnim satima lidera NL Mosta vidjeli u furioznom izdanju razočarane i iznevjerene mlade, popodne nam je već priredio prizor veselog uskakanja kroz prozor u utješiteljski ljubavni zagrljaj drugome. Bilo je tu materijala za pravi holivudski ljubavno-politički triler.
No, pitanje je koliko će i hoće li uopće i taj, jučer popodne tako iznenadno objavljeni, politički brak dugo potrajati. To se možemo usuditi sumnjati već po političkom "mirazu" koji je donešen predsjednici na uvid da prosudi o njegovoj valjanosti. Naime, čudan je to "miraz" bio. Kao što znamo, da bi takav "brak" bio valjan, nužno je donijeti potpise 76 "svjedoka", koji pristaju na to da to zajedništvo bude okrunjeno imenovanjem jedne osobe – mandatara. Međutim, kako smo mogli čuti iz njihovih izjava, potpisi koji su skupljeni glase na dvije osobe – 63 potpisa za Tomislava Karamarka i 15 potpisa za Božu Petrova. 63 plus 15 jest 78, što je svakako, ako gledamo čisto aritmetički, više od traženih 76, ali Petrov i Karamarko ne čine, bar ne još uvijek, jednu osobu, niti neko linearno aritmetičko jedinstvo, pa je pitanje nije li se tu, u stvari, zbrajalo babe i žabe? Što, na primjer, ako je 15 potpisa Mosta uvjetovano time, kao što i jest slučaj, da mandatar bude isključivo osoba koja se odaziva na ime Bože Petrova – i nijedna druga? Onda se tih 15 ne mogu zbrajati s onih 63, zar ne? Čudno neko jedinstvo.
I Petrov i Karamarko su, uz to, izjavili da će tijekom današnjeg dana skupiti potpise za treću, nestranačku osobu. Ali, zbog čega su, onda, jučer skupljali potpise za dvije osobe i to donosili predsjednici na uvid? Kao garanciju budućih potpisa? Ali, tko ili što garantira da će, recimo, svih 15 zastupnika Mosta na ponovljenom izjašnjavanju dati svoj potpis trećoj osobi – poglavito ako znamo da su ovih 15 potpisa uvjetovani osobom Bože Petrova kao mandatara? I poglavito ako znamo da je čitava ova postizborna drama i prouzročena time što se nikako, i niti u jednoj kombinaciji, nije moglo "premostiti" većinu za mandatara, pa se sada dosjetilo tome da bi dvije zasebne manjine, okupljene oko dvije osobe nominirane za mandatara, mogle u skoru dati većinu i značiti isto što i potpisi za samo jednu osobu? Nije li na ovaj način, drugim riječima, predsjednica blago izigrana, ili dozvolila da bude izigrana, kada je ovih 78 potpisa prihvatila kao validnu garanciju budućih 76+ potpisa? Ta, svi smo znali da HDZ, njihovi partneri, i Most zasebno imaju dovoljno za većinu, ali smo znali i to da to u zbiru dosad nije nikako davalo većinu, jer su upitni uvijek bili tih Mostovih "cijelih" 15. Koja je garancija da bi sad njihov zbir bio 76+? Nisu li, doista, jučer na Pantovčaku zbrajane babe i žabe?
Je li predsjednica jučer govorila istinu kada je rekla da su je "Most i Domoljubna koalicija upoznali s činjenicom da imaju 78 potpisa"? Rekao bih da to svakako nije bila cijela istina. Da je istina bila cijela, ne bi bilo nikakvih zaprjeka da ona još jučer imenuje mandatara, kako je u najavi i rečeno, a ne da daje dodatni rok od 24 sata za donošenje novih potpisa s imenom novog mandatara. I nije li čitava ova zavrzlama bila tako žurno spravljena baš kako bi se našla zgodna, premda ne posve istinita, izlika za davanje dodatnih 24 sata Mostu i HDZ-u za prikupljanje (sada stvarnih, "uparivih", a ne ovih "rasparenih") potpisa? Elementarna logika, ali i iskustvo prethodnih 40 dana postizbornog natezanja, kaže da "imati 78 potpisa", naročito ako su ovako "raspareni", ne mora značiti i "imati 78 potpisa za tog-i-tog mandatara". "Imati 78 potpisa" bio bi istinit iskaz samo u slučaju da se radilo o potpisima za konkretnog mandatara ili o bjanko potpisima, što očito nije bio slučaj. Također, davanje dodatnog roka od 24 sata za određivanje mandatara bi imalo smisla samo ako bi se radilo o bjanko potpisima, pa sad samo na papir još treba upisati ime – a ne ponavljati čitavu proceduru s glasovanjem, kao što će sada u Mostu očito biti slučaj.
Tko bi mogla biti ta osoba, taj-i-taj mandatar, i ima li ovaj aritmetički trik na Pantovčaku ikakve veze baš s njenim imenovanjem? Unatoč tome što su se jučer i Petrov i Karamarko izjasnili da će imenovati neku treću, najradije nestranačku osobu za mandatara, ja bih se, zbog svega gore rečenoga, usudio ustvrditi da je kandidat za kojega se sada dao dodatni rok za skupljanje 76+ mandata upravo Tomislav Karamarko. Naime, teško je razumjeti zašto bi se išlo na spomenuti aritmetički trik, u slučaju nekog drugog, nestranačkog mandatara. Nisu imali dovoljno vremena u svih ovih 40-tak dana intenzivnog pregovaranja iskristalizirati neko ime oko koga bi se još jučer složili, i time izbjegli ovu neugodnu zavrzlamu na Pantovčaku? Teško. Da je Petrov, pak, taj ciljani kandidat, vjerujem da bi HDZ i njihovi partneri također još jučer naslovili svoje potpise na njegovo ime. Jedini koji može biti kontroverzan kao kandidat, bar za dio zastupnika Mosta, jest Tomislav Karamarko, zbog čega su vjerojatno i inzistirali na tome da se potpisi daju na ime Bože Petrova – jer ih inače ne bi bilo 15.
Dodatnih 24 sata se sada vjerojatno koristi kako bi se skupilo dodatan broj zastupnika koji bi podržali Karamarkovu kandidaturu za mandatara – onoliko koliko će faliti kad se u Mostu danas bude ponovno glasovalo o kandidatu, samo sada s Karamarkovim imenom na papiru. Stoga, ako je ova analiza točna, još ništa nije izvjesno, niti gotovo oko ovih izbora, pa i danas treba očekivati nove preokrete. Ako Karamarko nađe dodatnih 4-5 glasova sa strane, treba očekivati konačni raspad Mosta pri glasovanju o davanju potpisa za Karamarka kao kandidatu za mandatara. Ako pak ne uspije operacija priskrbljivanja dodatnih glasova, onda vodstvo HDZ vjerojatno neće biti zainteresirano za imenovanje nestranačkog mandatara, i ići ćemo na nove izbore, na kojima će se Karamarko nadati boljem rezultatu. Naime, sve osim mjesta premijera Karamarku ne odgovara zbog odnosa unutar stranke i očuvanja liderske pozicije u njoj. Jedino premijersko mjesto mu garantira da na narednim stranačkim izborima neće biti smijenjen. Mislim, uostalom, da rješavanje unutarstranačkog pitanja u HDZ-u i jest ono koje u cijelosti definira i rješava čitavu ovu našu postizbornu muku i zavrzlamu s Mostom i oko njega.
No, pitanje je koliko će i hoće li uopće i taj, jučer popodne tako iznenadno objavljeni, politički brak dugo potrajati. To se možemo usuditi sumnjati već po političkom "mirazu" koji je donešen predsjednici na uvid da prosudi o njegovoj valjanosti. Naime, čudan je to "miraz" bio. Kao što znamo, da bi takav "brak" bio valjan, nužno je donijeti potpise 76 "svjedoka", koji pristaju na to da to zajedništvo bude okrunjeno imenovanjem jedne osobe – mandatara. Međutim, kako smo mogli čuti iz njihovih izjava, potpisi koji su skupljeni glase na dvije osobe – 63 potpisa za Tomislava Karamarka i 15 potpisa za Božu Petrova. 63 plus 15 jest 78, što je svakako, ako gledamo čisto aritmetički, više od traženih 76, ali Petrov i Karamarko ne čine, bar ne još uvijek, jednu osobu, niti neko linearno aritmetičko jedinstvo, pa je pitanje nije li se tu, u stvari, zbrajalo babe i žabe? Što, na primjer, ako je 15 potpisa Mosta uvjetovano time, kao što i jest slučaj, da mandatar bude isključivo osoba koja se odaziva na ime Bože Petrova – i nijedna druga? Onda se tih 15 ne mogu zbrajati s onih 63, zar ne? Čudno neko jedinstvo.
I Petrov i Karamarko su, uz to, izjavili da će tijekom današnjeg dana skupiti potpise za treću, nestranačku osobu. Ali, zbog čega su, onda, jučer skupljali potpise za dvije osobe i to donosili predsjednici na uvid? Kao garanciju budućih potpisa? Ali, tko ili što garantira da će, recimo, svih 15 zastupnika Mosta na ponovljenom izjašnjavanju dati svoj potpis trećoj osobi – poglavito ako znamo da su ovih 15 potpisa uvjetovani osobom Bože Petrova kao mandatara? I poglavito ako znamo da je čitava ova postizborna drama i prouzročena time što se nikako, i niti u jednoj kombinaciji, nije moglo "premostiti" većinu za mandatara, pa se sada dosjetilo tome da bi dvije zasebne manjine, okupljene oko dvije osobe nominirane za mandatara, mogle u skoru dati većinu i značiti isto što i potpisi za samo jednu osobu? Nije li na ovaj način, drugim riječima, predsjednica blago izigrana, ili dozvolila da bude izigrana, kada je ovih 78 potpisa prihvatila kao validnu garanciju budućih 76+ potpisa? Ta, svi smo znali da HDZ, njihovi partneri, i Most zasebno imaju dovoljno za većinu, ali smo znali i to da to u zbiru dosad nije nikako davalo većinu, jer su upitni uvijek bili tih Mostovih "cijelih" 15. Koja je garancija da bi sad njihov zbir bio 76+? Nisu li, doista, jučer na Pantovčaku zbrajane babe i žabe?
Je li predsjednica jučer govorila istinu kada je rekla da su je "Most i Domoljubna koalicija upoznali s činjenicom da imaju 78 potpisa"? Rekao bih da to svakako nije bila cijela istina. Da je istina bila cijela, ne bi bilo nikakvih zaprjeka da ona još jučer imenuje mandatara, kako je u najavi i rečeno, a ne da daje dodatni rok od 24 sata za donošenje novih potpisa s imenom novog mandatara. I nije li čitava ova zavrzlama bila tako žurno spravljena baš kako bi se našla zgodna, premda ne posve istinita, izlika za davanje dodatnih 24 sata Mostu i HDZ-u za prikupljanje (sada stvarnih, "uparivih", a ne ovih "rasparenih") potpisa? Elementarna logika, ali i iskustvo prethodnih 40 dana postizbornog natezanja, kaže da "imati 78 potpisa", naročito ako su ovako "raspareni", ne mora značiti i "imati 78 potpisa za tog-i-tog mandatara". "Imati 78 potpisa" bio bi istinit iskaz samo u slučaju da se radilo o potpisima za konkretnog mandatara ili o bjanko potpisima, što očito nije bio slučaj. Također, davanje dodatnog roka od 24 sata za određivanje mandatara bi imalo smisla samo ako bi se radilo o bjanko potpisima, pa sad samo na papir još treba upisati ime – a ne ponavljati čitavu proceduru s glasovanjem, kao što će sada u Mostu očito biti slučaj.
Tko bi mogla biti ta osoba, taj-i-taj mandatar, i ima li ovaj aritmetički trik na Pantovčaku ikakve veze baš s njenim imenovanjem? Unatoč tome što su se jučer i Petrov i Karamarko izjasnili da će imenovati neku treću, najradije nestranačku osobu za mandatara, ja bih se, zbog svega gore rečenoga, usudio ustvrditi da je kandidat za kojega se sada dao dodatni rok za skupljanje 76+ mandata upravo Tomislav Karamarko. Naime, teško je razumjeti zašto bi se išlo na spomenuti aritmetički trik, u slučaju nekog drugog, nestranačkog mandatara. Nisu imali dovoljno vremena u svih ovih 40-tak dana intenzivnog pregovaranja iskristalizirati neko ime oko koga bi se još jučer složili, i time izbjegli ovu neugodnu zavrzlamu na Pantovčaku? Teško. Da je Petrov, pak, taj ciljani kandidat, vjerujem da bi HDZ i njihovi partneri također još jučer naslovili svoje potpise na njegovo ime. Jedini koji može biti kontroverzan kao kandidat, bar za dio zastupnika Mosta, jest Tomislav Karamarko, zbog čega su vjerojatno i inzistirali na tome da se potpisi daju na ime Bože Petrova – jer ih inače ne bi bilo 15.
Dodatnih 24 sata se sada vjerojatno koristi kako bi se skupilo dodatan broj zastupnika koji bi podržali Karamarkovu kandidaturu za mandatara – onoliko koliko će faliti kad se u Mostu danas bude ponovno glasovalo o kandidatu, samo sada s Karamarkovim imenom na papiru. Stoga, ako je ova analiza točna, još ništa nije izvjesno, niti gotovo oko ovih izbora, pa i danas treba očekivati nove preokrete. Ako Karamarko nađe dodatnih 4-5 glasova sa strane, treba očekivati konačni raspad Mosta pri glasovanju o davanju potpisa za Karamarka kao kandidatu za mandatara. Ako pak ne uspije operacija priskrbljivanja dodatnih glasova, onda vodstvo HDZ vjerojatno neće biti zainteresirano za imenovanje nestranačkog mandatara, i ići ćemo na nove izbore, na kojima će se Karamarko nadati boljem rezultatu. Naime, sve osim mjesta premijera Karamarku ne odgovara zbog odnosa unutar stranke i očuvanja liderske pozicije u njoj. Jedino premijersko mjesto mu garantira da na narednim stranačkim izborima neće biti smijenjen. Mislim, uostalom, da rješavanje unutarstranačkog pitanja u HDZ-u i jest ono koje u cijelosti definira i rješava čitavu ovu našu postizbornu muku i zavrzlamu s Mostom i oko njega.
Nema komentara:
Objavi komentar