Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović izjavila je da je pravo premijera raspitati se, informirati se, razmisliti i donijeti svoju odluku. Izjavila je to na konferenciji Adria Hotel Forum, odgovarajući novinarima na pitanja o aktualnom ravnatelju SOA-e Draganu Lozančiću iščekujući reakciju premijera Tihomira Oreškovića.
Predsjednica RH je rekla da je pokrenula postupak razrješenja gospodina Lozančića sukladno zakonu. Ništa neće promijeniti moj stav. Gospodin Lozančić je jednostavno izgubio moje povjerenje. O razlozima ne mogu govoriti iz razloga nacionalne sigurnosti, ali kao što znate još i prije izbora isticala sam svoje nezadovoljstvo radom i politizacijom naše službe, kazala je Grabar Kitarović.
Na pitanje je li ju premijer možda malo razočarao što još nije donio odluku o Lozančiću predsjednica RH je kazala da premijer ima pravo raspitati se, informirati, razmisliti i donijeti svoju odluku. Bi li napravila opet isto kada bi bila u toj situaciji kazala je da bi razmislila i raspitala se. Međutim , kada bi mi premijer izrazio svoje nezadovoljstvo i činjenicu da osoba koju zajedno imenujemo ne uživa moje povjerenje, ja bih to razrješenje potpisala, rekla je Grabar-Kitarović.
Podsjetimo, premijer Tihomir Orešković u srijedu je izjavio da kao osoba koja je došla iz svijeta biznisa, ni jednu odluku neće donijeti naglo, pa tako ni onu o sudbini šefa Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Dragana Lozančića.
"Kao čovjek koji je došao iz bussines segmenta neću vrlo naglo donijeti nekakve odluke. Mislim da je gospodin Lozančić radio svoj posao i da se u ovom momentu trebam dobro informirati. U pravo ću vrijeme donijeti svoju odluku. Nisam čovjek koji će samo naglo uskočiti u nekakve odluke", izjavio je premijer Orešković u emisiji Hrvatskoga radija "Kako Vlada vlada".
Odluku o smjeni šefa SOA-e supotpisom donose premijer i predsjednica Republike, koja je to i učinila u petak, a Orešković potvrđuje da predsjednica države po zakonu može pokrenuti takvu inicijativu.
"Ona ju je pokrenula i vrlo jasno komunicirala da je izgubila povjerenje u gospodina Lozančića. Ja ću razmotriti, vidjeti i prikupiti dodatne informacije i onda ću u pravo vrijeme donijeti svoju odluku", kazao je hrvatski premijer. Nije precizirao kada će donijeti odluku.
Kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić kaže da bi se hrvatski Watergate, ako ga bude, mogao završiti kao i onaj američki
- To što u Hrvatskoj ne postoji nijedan pošteni tabloid ne znači da nam nedostaje zabave. Tu su naši političari veći majstori od bilo koje starlete ili posrnule zvijezde čiju neobuzdanu nametljivost bi nam moglo ponuditi tabloidno tržište. Naša politička stvarnost dovoljno je skandalozna, kičasta i sklona incidentu da nema potrebe dodatno je skandalizirati. Najnovija takva zabava za široku publiku odvija se oko smjene ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), Dragana Lozančića, koju je inicirala predsjednica Grabar-Kitarović, a o čemu se zadnjih dana povela vrlo živa rasprava u javnosti. Ima li išta skandalozije od toga da se otajstveni svijet špijuna i službi odjednom nađe pod svjetlom reflektora i u središtu interesa najšire javnosti, pita se Ristić i nastavlja.
- Mora se priznati da je to vrhunski repertoar za svakog pravog sladokusca. Svijet ideoloških prepirki i galama oko ustaša i partizana je za nešto grublje duše – to može poslužiti samo kako bi se Urbi et Orbi oglasilo da se politička paradigma u Hrvatskoj promijenila, da je novi gospodar zasjeo na tron. To je laka pjena. Natezanje oko smjene prvog hrvatskog obavještajca, međutim, druge je vrste. Ono prije liči na potmulo slijeganje terena nakon potresa, na dubinsko slaganje poluga moći, i tu nema ništa od zvučnih parola i lepršavosti ideoloških barjaka. Taj svijet je u odnosu na jednostavan dualistički svijet ideologije često i izokrenuti svijet, svijet onkraj ogledala. Da bismo znali što je tu doista na stvari, moramo biti "insajderi". Mi obični smrtnici, pak, možemo o tome samo nagađati i sklapati krhotine mozaika koje dopru do nas, uglavnom slijedeći varljivo načelo da je sve suprotno od onoga kako nam se čini, kaže naš sugovornik.
- Jer, tko bi rekao da će zahtjev za smjenu Dragana Lozančića, čovjeka s dvojnim, hrvatskim i američkim državljanstvom, i svakako s ugledom s one strane Atlantika, doći od predsjednice, koja je prethodno bila visoki dužnosnik NATO-a i u javnosti važila za pouzdanog "američkog čovjeka"? Ili, tko bi rekao da će Tomislav Karamarko, kojemu su sigurnosna pitanja takoreći "struka" i koji je utabao stazu profesionalizaciji SOA-a i Draganu Lozančiću, u ovom obračunu stajati po strani, gotovo gurajući druge aktere u arenu? Tako sada prisustvujemo sukobu između predsjednice i Mosta, dok Karamarko i HDZ djeluju pomalo nezainteresirano za čitav taj spor i idu na njegovo rješavanje kroz odugovlačenje. To im odgovara jer bi oni lako mogli na kraju izaći kao pobjednici, kada dvije strane budu primorane na kompromis. A to bi značilo da Karamarko još uvijek nije izgubio sve šanse da, unatoč dogovoru o kadrovskoj raspodjeli s Mostom, on dobije mogućnost izbora novog ravnatelja SOA-e.
Ristić podsjeća kako će izgledati put do tog kompromisnog rješenja jučer je u intervjuu Hrvatskom radiju najavio premijer Orešković, kada je objasnio da je predsjednica samo pokrenula inicijativu za smjenu Lozančića, amortizirajući tako činjenicu da je to uradila bez dogovora s njim i uz optužbe na Lozančićev račun da je kršio zakon.
- Dakle, stvar će se vjerojatno riješiti tako što će predsjednica morati odustati od optužbi da je bilo kršenja zakona, nakon čega bi Lozančić mogao podnijeti ostavku lišen tereta takvih optužbi. To će malo potrajati, za koje vrijeme će predsjednica biti izložena osudi javnosti zbog svog ishitrenog poteza. Ako pak ne pristane na to, a već je stvar otišla dovoljno daleko da bi se mogla samo tako zaboraviti ili zataškati, možda ovaj slučaj bude tek uvertira u neku našu verziju Watergatea. Najavu toga imali smo u vidu odricanja od savjetničkih usluga Vladimira Šeksa. Čitava stvar, kako i priliči, ima i dimenziju bizarnog, gotovo izlišnog, jer je povod svemu bilo predsjedničino rođendansko druženje sa Zdravkom Mamićem, osobom pod sigurnosnim nadzorom SOA-e. Stvar je tim bizarnija jer je sva ova nezgodacija proizašla vjerojatno iz nepromišljenosti druženja s praćenom osobom, koja je, sasvim očekivano, računala upravo s tom kompromitacijom kako bi eventualno ishodila predsjedničinu zaštitu od istrage pravosudnih organa, što se onda razvilo u spašavanje sebe još dubljom kompromitacijom angažiranjem na spašavanju Mamića inicijativom za smjenu Lozančića. Vjerojatno je sada hitnja čim prije na čelo SOA-e izabrati osobu koja će na inkriminirani snimak staviti oznaku "strogo povjerljivo", kako bi on postao nedostupan pravosudnim organima. Dakle, jedna stvar potpuno banalna i s lako predvidivim posljedicama, stvar sasvim izlišna, izrodila se aferu s nesagledivim posljedicama, kako po aktere, tako i po čitav državni sustav. No, možda je sve to i zasluženo, na kraju će Borislav Ristić.
Politika Plus
Predsjednica RH je rekla da je pokrenula postupak razrješenja gospodina Lozančića sukladno zakonu. Ništa neće promijeniti moj stav. Gospodin Lozančić je jednostavno izgubio moje povjerenje. O razlozima ne mogu govoriti iz razloga nacionalne sigurnosti, ali kao što znate još i prije izbora isticala sam svoje nezadovoljstvo radom i politizacijom naše službe, kazala je Grabar Kitarović.
Na pitanje je li ju premijer možda malo razočarao što još nije donio odluku o Lozančiću predsjednica RH je kazala da premijer ima pravo raspitati se, informirati, razmisliti i donijeti svoju odluku. Bi li napravila opet isto kada bi bila u toj situaciji kazala je da bi razmislila i raspitala se. Međutim , kada bi mi premijer izrazio svoje nezadovoljstvo i činjenicu da osoba koju zajedno imenujemo ne uživa moje povjerenje, ja bih to razrješenje potpisala, rekla je Grabar-Kitarović.
Podsjetimo, premijer Tihomir Orešković u srijedu je izjavio da kao osoba koja je došla iz svijeta biznisa, ni jednu odluku neće donijeti naglo, pa tako ni onu o sudbini šefa Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Dragana Lozančića.
"Kao čovjek koji je došao iz bussines segmenta neću vrlo naglo donijeti nekakve odluke. Mislim da je gospodin Lozančić radio svoj posao i da se u ovom momentu trebam dobro informirati. U pravo ću vrijeme donijeti svoju odluku. Nisam čovjek koji će samo naglo uskočiti u nekakve odluke", izjavio je premijer Orešković u emisiji Hrvatskoga radija "Kako Vlada vlada".
Odluku o smjeni šefa SOA-e supotpisom donose premijer i predsjednica Republike, koja je to i učinila u petak, a Orešković potvrđuje da predsjednica države po zakonu može pokrenuti takvu inicijativu.
"Ona ju je pokrenula i vrlo jasno komunicirala da je izgubila povjerenje u gospodina Lozančića. Ja ću razmotriti, vidjeti i prikupiti dodatne informacije i onda ću u pravo vrijeme donijeti svoju odluku", kazao je hrvatski premijer. Nije precizirao kada će donijeti odluku.
Kolumnist Večernjeg lista Borislav Ristić kaže da bi se hrvatski Watergate, ako ga bude, mogao završiti kao i onaj američki
- To što u Hrvatskoj ne postoji nijedan pošteni tabloid ne znači da nam nedostaje zabave. Tu su naši političari veći majstori od bilo koje starlete ili posrnule zvijezde čiju neobuzdanu nametljivost bi nam moglo ponuditi tabloidno tržište. Naša politička stvarnost dovoljno je skandalozna, kičasta i sklona incidentu da nema potrebe dodatno je skandalizirati. Najnovija takva zabava za široku publiku odvija se oko smjene ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA), Dragana Lozančića, koju je inicirala predsjednica Grabar-Kitarović, a o čemu se zadnjih dana povela vrlo živa rasprava u javnosti. Ima li išta skandalozije od toga da se otajstveni svijet špijuna i službi odjednom nađe pod svjetlom reflektora i u središtu interesa najšire javnosti, pita se Ristić i nastavlja.
- Mora se priznati da je to vrhunski repertoar za svakog pravog sladokusca. Svijet ideoloških prepirki i galama oko ustaša i partizana je za nešto grublje duše – to može poslužiti samo kako bi se Urbi et Orbi oglasilo da se politička paradigma u Hrvatskoj promijenila, da je novi gospodar zasjeo na tron. To je laka pjena. Natezanje oko smjene prvog hrvatskog obavještajca, međutim, druge je vrste. Ono prije liči na potmulo slijeganje terena nakon potresa, na dubinsko slaganje poluga moći, i tu nema ništa od zvučnih parola i lepršavosti ideoloških barjaka. Taj svijet je u odnosu na jednostavan dualistički svijet ideologije često i izokrenuti svijet, svijet onkraj ogledala. Da bismo znali što je tu doista na stvari, moramo biti "insajderi". Mi obični smrtnici, pak, možemo o tome samo nagađati i sklapati krhotine mozaika koje dopru do nas, uglavnom slijedeći varljivo načelo da je sve suprotno od onoga kako nam se čini, kaže naš sugovornik.
- Jer, tko bi rekao da će zahtjev za smjenu Dragana Lozančića, čovjeka s dvojnim, hrvatskim i američkim državljanstvom, i svakako s ugledom s one strane Atlantika, doći od predsjednice, koja je prethodno bila visoki dužnosnik NATO-a i u javnosti važila za pouzdanog "američkog čovjeka"? Ili, tko bi rekao da će Tomislav Karamarko, kojemu su sigurnosna pitanja takoreći "struka" i koji je utabao stazu profesionalizaciji SOA-a i Draganu Lozančiću, u ovom obračunu stajati po strani, gotovo gurajući druge aktere u arenu? Tako sada prisustvujemo sukobu između predsjednice i Mosta, dok Karamarko i HDZ djeluju pomalo nezainteresirano za čitav taj spor i idu na njegovo rješavanje kroz odugovlačenje. To im odgovara jer bi oni lako mogli na kraju izaći kao pobjednici, kada dvije strane budu primorane na kompromis. A to bi značilo da Karamarko još uvijek nije izgubio sve šanse da, unatoč dogovoru o kadrovskoj raspodjeli s Mostom, on dobije mogućnost izbora novog ravnatelja SOA-e.
Ristić podsjeća kako će izgledati put do tog kompromisnog rješenja jučer je u intervjuu Hrvatskom radiju najavio premijer Orešković, kada je objasnio da je predsjednica samo pokrenula inicijativu za smjenu Lozančića, amortizirajući tako činjenicu da je to uradila bez dogovora s njim i uz optužbe na Lozančićev račun da je kršio zakon.
- Dakle, stvar će se vjerojatno riješiti tako što će predsjednica morati odustati od optužbi da je bilo kršenja zakona, nakon čega bi Lozančić mogao podnijeti ostavku lišen tereta takvih optužbi. To će malo potrajati, za koje vrijeme će predsjednica biti izložena osudi javnosti zbog svog ishitrenog poteza. Ako pak ne pristane na to, a već je stvar otišla dovoljno daleko da bi se mogla samo tako zaboraviti ili zataškati, možda ovaj slučaj bude tek uvertira u neku našu verziju Watergatea. Najavu toga imali smo u vidu odricanja od savjetničkih usluga Vladimira Šeksa. Čitava stvar, kako i priliči, ima i dimenziju bizarnog, gotovo izlišnog, jer je povod svemu bilo predsjedničino rođendansko druženje sa Zdravkom Mamićem, osobom pod sigurnosnim nadzorom SOA-e. Stvar je tim bizarnija jer je sva ova nezgodacija proizašla vjerojatno iz nepromišljenosti druženja s praćenom osobom, koja je, sasvim očekivano, računala upravo s tom kompromitacijom kako bi eventualno ishodila predsjedničinu zaštitu od istrage pravosudnih organa, što se onda razvilo u spašavanje sebe još dubljom kompromitacijom angažiranjem na spašavanju Mamića inicijativom za smjenu Lozančića. Vjerojatno je sada hitnja čim prije na čelo SOA-e izabrati osobu koja će na inkriminirani snimak staviti oznaku "strogo povjerljivo", kako bi on postao nedostupan pravosudnim organima. Dakle, jedna stvar potpuno banalna i s lako predvidivim posljedicama, stvar sasvim izlišna, izrodila se aferu s nesagledivim posljedicama, kako po aktere, tako i po čitav državni sustav. No, možda je sve to i zasluženo, na kraju će Borislav Ristić.
Politika Plus
Nema komentara:
Objavi komentar